Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Tekst 3

 
31-08-2015 11:30:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af to skribenter. For øjeblikket er det Anna Birkbak og Laura Rosenkvist Schultz, der leverer nyt til sitet hver dag. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til skribenterne på e-mail: journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

4
September
2015
Svømning
Poseidon Team Cup 2015
Lund (tæt på Malmö)
19
September
2015
Svømning
Internationaler Fördepokal 2015
Flensburg
19
September
2015
Svømning
Förde Pokal stævne
Flensborg

VM langbane Kazan

 Portugal Open 2015

Tekst
Tekst

Nordiske Senior og Junior Mesterskaber

Nordiske Mesterskaber & Nordiske Junior Meterskaber
Vaasa, Finland
14. - 16. december 2012

 

 

Du kan følge med her fra NM & NJM på livetiming

 

Her er den officielle hjemmeside for disse mesterskaber

 

Du kan se kravtiderne til NM& NJM her

Følgende svømmere er udtaget til NM

 

Pernille Juel Esbjerg Svømmeklub

Line Jørgensen Bruun Ålborg Svømmeklub
Martin Terp Olesen Esbjerg Svømmeklub
Mikkel Johansen VAT-Copenhagen / VI39 Vallensbæk
Emma Sofie Hestbech Ålborg Svømmeklub
Christina Kaas Elmgreen Lyngby Svømmeklub
Sarah Bro Sigma Swim Allerød/NTC
Julie Aglund Lauridsen Sigma Swim Allerød/NTC
Martin Mathiesen Hillerød Svømmeklub/NTC

 

Følgende svømmere er udtaget til NJM

 

Magnus Westermann Herlev svømning

100 + 200 fri
Kevin Witt Christensen Hovedstandens Svømmeklub

100 + 200 ryg
Daniel Steen Andersen Horsens Svømmeklub

100 + 200 fri
Christian V. Rasmussen STO/OSK

200 + 400 IM
Laust Moesgaard STM/Herning Svømmeklub

400 + 1500 fri
Viktor Christensen Køge Svømmeklub

100 + 200 bryst

Megan Forslund Triton Ballerup

100 + 200 fri
Maria Bjørnbak Bostrup Ålborg Svømmeklub

100 + 200 fri
Caroline Erichsen Sigma Swim Birkerød

100 + 200 ryg
Maj Howardsen Sigma Swim Allerød

400 + 800 fri
Amalie Østrup Horsens Svømmeklub

400 + 800 fri
Julie Levisen SMUT Terndrup

Subjektiv udtaget til 50 + 100 fri samt holdkapper.

 

Følgende trænere og ledere til NM og NJM

 

Michael Hinge Dansk Svømmeunion Cheftræner
Mick Steen Nielsen Klubtræner Herlev svømning
Stig Michaelsen Klubtræner Horsens Svømmeklub
Nanna Grønbæk klubtræner Hovedstadens Svømmeklub
Thomas Stub Klubtræner Esbjerg Svømmeklub
Charlotte Tolderlund holdleder  





Videre herfra:

Læs også: