Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
Januar
2018
Svømning
Reykjavik International Games
Reykjavik
27
Januar
2018
Svømning
Limfjords Cup 2018
Struer Energi Park
2
Februar
2018
Svømning
DMÅ-K Vollsmose
Vollsmose Svømmehal

EM på kortbane

 

NM kortbane junior og senior

 

Tekst
Tekst


Opfølgning: World Cup Moskva 2014


07-10-2014 07:50:21:
Af: Peter Krogh Frausing

Efter en Weekend med særdeles fremragende svømning, tager vi et kig tilbage på, hvordan det er forløbet.


I Weekenden var det Chad Le Clos & Katinka hosszu der tog føringen, og dermed var intet ændret siden sidste meet i Hong Kong. Deres stærkeste udfordrere forblev også de samme, men Katinkas når hende stadig ikke til sokkeholderne. Top 3 ser sådan ud:

 

Top-3 in Moscow:

MEN
1. Chad Le Clos (RSA) – 90 pts
2. Tom Shields (USA) – 57 pts
3. Daniel Gyurta (HUN) – 57 pts

WOMEN
1. Katinka Hosszu (HUN) – 126 pts
2. Inge Dekker (NED) – 66 pts
3. Mireia Belmonte – 51 pts

CLUSTER 2 Ranking

MEN

1. Chad Le Clos (RSA) – 162 pts
2. Tom Shields (USA) – 138 pts
3. Marco Koch (GER) – 93 pts 
4. Thomas Fraser-Holmes (AUS) – 93 pts
5. Daniel Gyurta (HUN) – 84 pts 
6. Christian Diener (GER) – 60 pts 

WOMEN
1. Katinka Hosszu (HUN) – 288 pts 
2. Inge Dekker (NED) – 126 pts 
3. Mireia Belmonte (ESP) – 96 pts 
4. Daryna Zevina (UKR) – 66 pts 
5. Evelyn Verraszto (HUN) – 66 pts 
6. Rie Kaneto (JPN) – 60 pts 

OVERALL top-3 after leg 4 (out of 7):

MEN

1. Chad Le Clos (RSA) – 282 pts
2. Tom Shields (USA) – 225 pts
3. Daniel Gyurta (HUN) – 200 pts

WOMEN
1. Katinka Hosszu (HUN) – 643 pts
2. Inge Dekker (NED) – 252 pts
3. Mireia Belmonte (ESP) – 180 pts

 

Som man kan se her, er Katinka klart i toppen, med næsten 400 point mere end nogle andre. Til gengæld ligger drengene mere lige, hvilket gør dem mere spændene at følge.

 

Vinderne af de forskellige løb er som følger:

 

50m free: Men – Chad Le Clos (RSA), 21.33; Women – Inge Dekker (NED), 24.05
100m free: Men – Chad Le Clos (RSA), 46.60; Women – Inge Dekker (NED), 52.83
200m free: Men – Thomas Fraser-Holmes (AUS), 1:42.98; Women – Katinka Hosszu (HUN), 1:53.18
400m free: Men – Thomas Fraser-Holmes (AUS), 3:40.59; Women – Mireia Belmonte (ESP), 4:01.54
800m free: Women – Mireia Belmonte (ESP), 8:12.12
1500m free: Men – Sergiy Frolov (UKR), 14:38.21
50m back: Men – Christian Diener (GER), 23.44; Women – Daryna Zevina (UKR), 26.33
100m back: Men – Christian Diener (GER), 50.31; Women – Katinka Hosszu (HUN), 56.63
200m back: Men – Christian Diener (GER), 1:50.96; Women – Katinka Hosszu (HUN), 2:02.05
50m breast: Men – Marco Koch (GER), 26.52; Women – Jenna Laukkanen (FIN), 30.83
100m breast: Men – Daniel Gyurta (HUN), 57.20; Women – Rie Kaneto (JPN), 1:05.66
200m breast: Men – Daniel Gyurta (HUN), 2:01.88; Women – Rie Kaneto (JPN), 2:19.29
50m fly: Men – Chad Le Clos (RSA), 22.08; Women – Inge Dekker (NED), 25.31
100m fly: Men – Chad Le Clos (RSA), 48.99; Women – Inge Dekker (NED), 56.08
200m fly: Men – Chad Le Clos (RSA), 1:49.73; Women – Katinka Hosszu (HUN), 2:02.99
100m IM: Men – Tom Shields (USA), 53.53; Women – Katinka Hosszu (HUN), 58.93
200m IM: Men – Chad Le Clos (RSA), 1:52.72; Women – Katinka Hosszu (HUN), 2:05.81
400m IM: Men – Thomas Fraser-Holmes (AUS), 4:02.31; Women – Katinka Hosszu (HUN), 4:25.33
4x50m free mixed: Russia, 1:32.75
4x50m medley mixed: Russia, 1:41.26

 

Det er i høj grad Russere der har domineret dette afsnit af World Cup, som denne gang var på hjemmebane for deres vedkommende.

 

De næste 3 afsnit af World Cup, vil blive afholdt hhv. i Beijing 24-25 Oktober, Tokyo 28-29 Oktober, og Singapore 1-2 November.

 

Kilde: FINA pressemeddelelse




Tags: World Cup

Se de seneste nyheder

17-01-2018 10:22:00

Sportsafdelingen havde tirsdag inviteret Great Danes og Seniorlandsholdets trænere til en fælles drøftelse om definitionen på ”high performance”.

 
15-01-2018 21:07:00

Kortbanesæsonen kulminerede til EM for Tobias B. Bjerg, der nu har sommerens EM på langbane i sit sigtekorn.

 
13-01-2018 11:48:42

SvømmeSport kan nu præsentere teamets nye ansigt, Freja Marquardt Østergaard, der overtager jobbet efter Laura, som har været skribent på nyhedssitet i to år. Vi fra SvømmeSport håber, at SvømmeDanmark vil tage godt imod Freja, som I her kan læse mere om. 

 
11-01-2018 22:08:00

De officielle startlister til Danske Årgangsmesterskaber på kortbane er nu tilgængelige.

 
11-01-2018 20:31:00

Sander Møller Jürgensen kunne tage meget med sig hjem fra Årgangssamlingen, som EM-svømmer Daniel Skaaning blandt andet besøgte.