Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
Januar
2018
Svømning
Reykjavik International Games
Reykjavik
27
Januar
2018
Svømning
Limfjords Cup 2018
Struer Energi Park
2
Februar
2018
Svømning
DMÅ-K Vollsmose
Vollsmose Svømmehal

EM på kortbane

 

NM kortbane junior og senior

 

Tekst
Tekst


De danske juniorer svømmer i medaljer i Wien


28-05-2016 19:35:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Endnu en god dag ved Vienna International Swim Meet, hvor EM junior-holdet i denne weekend forbereder sig til de Europæiske Juniormesterskaber.


Finalerne på dag to ved Vienna International Swim Meet bød endnu engang på masser af dansk deltagelse, og allerede i første finale gik det løs.

 

Her var Danmark repræsenteret blandt andre af den yngste junior på holdet, Karoline Barrett (Greve Svømmeklub/GTI), der i 50 fly kunne svømme en flot guldmedalje hjem. Tiden 27.40 sikrede hende den øverste podieplads samtidig med en forbedring af hendes PR på 12/100.

I denne A-finale kunne man også finde Merete Toft Jensen (Holstebro SvømmeClub), der svømmede en samlet 4. plads hjem i tiden 27.83. Også her blev der sat en PR på 25/100. I 50 fly B-finalen svømmede Jessica Yu Mortensen (Lyngby Svømmeklub) tiden 28.72 og dermed en samlet 10. plads.

 

På drengenes side i 50 fly var der to danskere at finde i B-finalen. Mikkel-Emil Rosenbom (Lyngby Svømmeklub) svømmede en samlet 11. plads hjem i tiden 26.08, mens holdkammeraten Andreas Kaas Elmgreen i tiden 26.21 endte på en samlet 13. plads. Andreas fornyer dermed sin PR fra Danish Open med over et sekund, da den før lød på 27.24.

 

I pigernes 200 fri kunne man i den grad få de røde og hvide farver at se, da hele 6 piger deltog i A- og B-finalen.

Her var Signe Bro (Lyngby Svømmeklub) hurtigst hjemme med tiden 2:02.21, hvilket bød på en flot bronzemedalje, samt en forbedring af hendes PR fra sidste år på 2:04.00.

4. og 5. pladsen snuppede henholdsvis Hernings Amalie Søby Mortensen med tiden 2:02.98 og Emily Gantriis (Helsinge Svømmeklub) med tiden 2:04.21.

7. pladsen indtog Josephine Holm med tiden 2:07.25.

I B-finalen kunne man finde de to sidste danske piger, Julie Kepp Jensen (A6/JGI) og Freja Gram (Gladsaxe Svøm GSC), der kom ind på henholdsvis en samlet 11. og 16. plads i tiderne 2:06.92 og 2:08.82.

 

Også drengenes 200 fri finale var fint besat af de danske juniorer. Her vandt Giano Grillo (Hovedstadens Svømmeklub) en bronzemedalje i tiden 1:54.71. Mikkel Gadgaard (Esbjerg Svømmeklub) kom her ind på en samlet 5. plads med tiden 1:55.69, mens Phillip Greve (Farum Svømmeklub) var at finde i B-finalen, hvor han lagde de fire baner bag sig i tiden 1:56.81 og dermed kom ind som 3’er.

 

Mia Steen Duus (Sigma Swim Birkerød) og Josephine B. Pedersen (VAT-CPH/MK31) var i bassinet i 200 bryst, hvilket rakte til en samlet 6. plads for Mia i A-finalen med tiden 2:38.54 og en 3. plads til Josephine i B-finalen med tiden 2:40.90.

I samme disciplin hos drengene var det kun Tobias B. Bjerg (AGF Svømmeafdeling), der var i aktion, og her blev det til en 7. plads i A-finalen med tiden 2:28.43.

 

I 100 ryg finalen var fire danske juniorer med i kampen om medaljerne, og her blev det til hele tre af slagsen i A-finalen. Hos pigerne svømmede Victoria Bierre (Gladsaxe Svøm GSC) en flot sølvmedalje hjem i tiden 1:03.71, mens Gentoftes Emilie Falbe-Hansen snuppede bronzen i tiden 1:05.10.
Den tredje medalje i denne disciplin blev hentet af Andreas Kaas Elmgreen, der også vandt bronze med tiden 57.96.

Her kunne Simon Vingolf Larsen (Esbjerg Svømmeklub) lægge de to banelængder bag sig i tiden 59.51 og dermed en 4. plads.

 

Sidste individuelle disciplin denne lørdag aften blev 200 fly, hvor fem juniorer kunne slutte de flotte danske resultater af. Katrine Bukh Villesen (Thisted Svømmeklub) hentede sølvmedalje på disciplinen i tiden 2:16.99, mens Helena Rosendahl Bach (Holstebro SvømmeClub) tog bronzen i tiden 2:18.45.

Merete Toft Jensen svømmede sig til en 7. plads i tiden 2:21.48, og 8. pladsen bød tilmed på en dansker, hvor Cecilie Wiuff (Herlev Svømning) svømmede tiden 2:26.66.

 

Sidste dansker i vandet denne aften blev dermed Lyngbys Mikkel-Emil Rosenbom, der kunne hive lørdagens sidste medalje hjem i 200 fly, hvor tiden lød på 2:04.38 og dermed en flot bronzemedalje og en lille PR på 5/100.

 

Lørdagens finaler blev derfor sluttet godt af, og i morgen gælder stævnets sidste dag, hvor vi forhåbentlig kan se endnu mere flot dansk svømning.

 

Dagens resultater finder du på eventets hjemmeside.



Se de seneste nyheder

19-01-2018 14:58:14

Silkeborg Svømmeklub har ansat Runa Dalby som talentudvikler på fuldtid. 

 
19-01-2018 09:29:00

Årgangssvømmer Mathias Laursen lærte flere tekniske finesser til Årgangssamlingen, som han glæder sig til at afprøve til Danske Årgangsmesterskaber.

 
17-01-2018 10:22:00

Sportsafdelingen havde tirsdag inviteret Great Danes og Seniorlandsholdets trænere til en fælles drøftelse om definitionen på ”high performance”.

 
15-01-2018 21:07:00

Kortbanesæsonen kulminerede til EM for Tobias B. Bjerg, der nu har sommerens EM på langbane i sit sigtekorn.

 
13-01-2018 11:48:42

SvømmeSport kan nu præsentere teamets nye ansigt, Freja Marquardt Østergaard, der overtager jobbet efter Laura, som har været skribent på nyhedssitet i to år. Vi fra SvømmeSport håber, at SvømmeDanmark vil tage godt imod Freja, som I her kan læse mere om.