Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af to skribenter. For øjeblikket er det Laura Rosenkvist Schultz og Klaus Bach Christensen, der leverer nyt til sitet hver dag. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til skribenterne på e-mail: journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

24
November
2017
Svømning
Syd Cup 2017
Hjortebro Hallen, Haderslev
1
December
2017
Svømning
Nordiske Senior & Junior kortbane
Reykjavik (ICE)
1
December
2017
Svømning
KVIK Årgangs Cup
Kastrup Svømmehal

EM på kortbane

 

NM kortbane junior og senior

 

Tekst
Tekst


Resultater fra dag 2 ved Vest og Øst Kortbane


23-09-2017 20:45:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Anden stævnedag ved de to stævner i Horsens og Nakskov er her til aften afviklet. Find resultaterne her.


Vest og Øst Kortbane for juniorer og seniorer er i fuld gang i denne weekend i Horsens og Nakskov, og her til aften blev lørdagens finaleafsnit afviklet. Herunder kan du danne dig et overblik over mesterskabets vindere i aftenens forskellige discipliner.

Alle podiepladserne og de resterende placeringer kan findes via Livetiming: Vest og Øst.

 

Vest:

 

50 fri:

Damer: Karoline Sørensen (Thisted Svømmeklub), 27.15

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 22.96

 

50 butterfly:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 27.27

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 24.40

 

400 medley:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 4:43.30

 

200 fri:

Damer: Snæfridur Sol (AGF Svømning), 2:02.70

Herrer: Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub), 1:50.66

 

100 ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:02.48

Herrer: Daniel Steen Andersen (Horsens Svømmeklub), 56.54

 

200 butterfly:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 2:09.13

Herrer: Nicolas Blanch (Aalborg Svømmeklub), 2:03.50

 

100 brystsvømning:

Damer: Annika Hausgaard Godt (Holstebro Svømme Club), 1:13.55

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 1:00.35

 

200 medley:

Herrer: Rasmus Udbye (Horsens Svømmeklub), 2:06.90

 

100 medley:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:04.45

 

1500 fri:

Herrer: Oskar Lindholm (Lyseng IF), 15:37.47

 

800 fri:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 8:33.63

 

4x100 fri:

Damer: Aalborg Damer 1, 3:49.02

Herrer: AGF Herrer 1, 3:27.34

 

Øst:

 

50 fri

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 25.23

Herrer: Oliver Jacobsen (Hvidovre Svømmeklub), 23.49

 

50 butterfly:

Damer: Caroline Erichsen (Sigma Swim Birkerød), 27.16

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub),  25.28

 

400 medley:

Damer: Mia Steen Duus (Sigma Swim Birkerød), 4:52.68

 

200 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:01.40

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 1:51.49

 

100 ryg:

Damer: Emilie Falbe-Hansen (Gentofte Svømmeklub), 1:02.93

Herrer: Gustav Friberg (Sigma Swim Birkerød), 55.77

 

200 butterfly:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:14.83

Herrer: Viktor Bromer (Aalborg Svømmeklub), 1:55.75

 

100 bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen (VAT Copenhagen-MK31), 1:08.68

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub), 1:05.51

 

200 medley:

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 2:03.57

 

100 medley:

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 1:02.33

 

1500 fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød), 15:54.90

 

800 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 8:56.91

 

4x100 fri:

Damer: A6 Piger 1, 3:51.57

Herrer: Sigma Drenge 2, 3:28.72

 

I morgen følger SvømmeSport op på finaleresultaterne ved stævnernes tredje og sidste konkurrencedag. Følg med her på siden.




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

20-11-2017 16:35:00

Talentansvarlig Thomas Stub fortæller her om udtagelsen af holdet, der skal ud og prøve kræfter af med et internationalt mesterskab.

 
19-11-2017 12:10:00

Der var dansk deltagelse i kvindernes finale i 50 meter bryst og 50 meter butterfly, da årets sidste finaleafsnit blev svømmet i World Cuppen.

 
18-11-2017 12:50:00

Sidste stævne ved World Cup afvikles i denne weekend i Singapore, hvor både Rikke Møller Pedersen og Pernille Blume i dag var i vandet.

 
17-11-2017 16:00:00

Flere klubtrænere er udtaget til at coache de 37 udtagne EM-svømmere og give dem kyndig vejledning undervejs.

 
16-11-2017 20:07:00

På sidstedagen lykkedes det Niklas Hedegaard at svømme under kravtiden til EM på 100 meter bryst til trods for en øm skulder.