Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
Januar
2018
Svømning
Reykjavik International Games
Reykjavik
27
Januar
2018
Svømning
Limfjords Cup 2018
Struer Energi Park
2
Februar
2018
Svømning
DMÅ-K Vollsmose
Vollsmose Svømmehal

EM på kortbane

 

NM kortbane junior og senior

 

Tekst
Tekst


Resultater fra dag 2 ved Vest og Øst Kortbane


23-09-2017 20:45:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Anden stævnedag ved de to stævner i Horsens og Nakskov er her til aften afviklet. Find resultaterne her.


Vest og Øst Kortbane for juniorer og seniorer er i fuld gang i denne weekend i Horsens og Nakskov, og her til aften blev lørdagens finaleafsnit afviklet. Herunder kan du danne dig et overblik over mesterskabets vindere i aftenens forskellige discipliner.

Alle podiepladserne og de resterende placeringer kan findes via Livetiming: Vest og Øst.

 

Vest:

 

50 fri:

Damer: Karoline Sørensen (Thisted Svømmeklub), 27.15

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 22.96

 

50 butterfly:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 27.27

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 24.40

 

400 medley:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 4:43.30

 

200 fri:

Damer: Snæfridur Sol (AGF Svømning), 2:02.70

Herrer: Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub), 1:50.66

 

100 ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:02.48

Herrer: Daniel Steen Andersen (Horsens Svømmeklub), 56.54

 

200 butterfly:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 2:09.13

Herrer: Nicolas Blanch (Aalborg Svømmeklub), 2:03.50

 

100 brystsvømning:

Damer: Annika Hausgaard Godt (Holstebro Svømme Club), 1:13.55

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 1:00.35

 

200 medley:

Herrer: Rasmus Udbye (Horsens Svømmeklub), 2:06.90

 

100 medley:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:04.45

 

1500 fri:

Herrer: Oskar Lindholm (Lyseng IF), 15:37.47

 

800 fri:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 8:33.63

 

4x100 fri:

Damer: Aalborg Damer 1, 3:49.02

Herrer: AGF Herrer 1, 3:27.34

 

Øst:

 

50 fri

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 25.23

Herrer: Oliver Jacobsen (Hvidovre Svømmeklub), 23.49

 

50 butterfly:

Damer: Caroline Erichsen (Sigma Swim Birkerød), 27.16

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub),  25.28

 

400 medley:

Damer: Mia Steen Duus (Sigma Swim Birkerød), 4:52.68

 

200 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:01.40

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 1:51.49

 

100 ryg:

Damer: Emilie Falbe-Hansen (Gentofte Svømmeklub), 1:02.93

Herrer: Gustav Friberg (Sigma Swim Birkerød), 55.77

 

200 butterfly:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:14.83

Herrer: Viktor Bromer (Aalborg Svømmeklub), 1:55.75

 

100 bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen (VAT Copenhagen-MK31), 1:08.68

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub), 1:05.51

 

200 medley:

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 2:03.57

 

100 medley:

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 1:02.33

 

1500 fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød), 15:54.90

 

800 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 8:56.91

 

4x100 fri:

Damer: A6 Piger 1, 3:51.57

Herrer: Sigma Drenge 2, 3:28.72

 

I morgen følger SvømmeSport op på finaleresultaterne ved stævnernes tredje og sidste konkurrencedag. Følg med her på siden.




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

22-01-2018 20:36:13

Landstræner Dean Boles gør status efter weekendens Flanders Speedo Swim Cup i Antwerpen, hvor seks Great Danes deltog. 

 
22-01-2018 19:12:00

Den aarhusianske brystsvømmer, Tobias B. Bjerg, fik sit gennembrud som seniorsvømmer ved EM i Royal Arena.

 
22-01-2018 18:53:00

Esbjerg-svømmeren er af Esbjerg Kommune blevet kåret til Årets Bobler 2017. 

 
22-01-2018 06:39:00

De danske juniorlandsholdssvømmere og svømmere fra Great Danes kickstarter langbane sæsonen i Luxembourg.

 
21-01-2018 13:59:30

Victoria Bierre har skiftet sit vante træningsmiljø i GSC ud med NTC. SvømmeSport har talt med hende om, hvordan de første uger har været.