Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
Januar
2018
Svømning
Reykjavik International Games
Reykjavik
27
Januar
2018
Svømning
Limfjords Cup 2018
Struer Energi Park
2
Februar
2018
Svømning
DMÅ-K Vollsmose
Vollsmose Svømmehal

EM på kortbane

 

NM kortbane junior og senior

 

Tekst
Tekst


Dag 1: Resultater og overblik over aftenens finaler til DM Junior


02-11-2017 19:47:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Finalerne til DM Junior er netop færdigsvømmet, og det bød på flere hurtige tider.


Førstedagen til DM Junior er netop slut. Aftenens finaleafsnit bød i flere omgange på rigtig tætte løb med flotte præstationer til følge. Blandt andet var Sofie Hansen fra Kvik Kastrup blot 6-tiendedele fra at slå den danske juniorrekord på 200 meter medley sat af Mie Ø. Nielsen tilbage i 2011.

 

I finalen i herrernes 800 meter fri skilte blot 3-tiendele første- og andenpladsen fra hinanden efter Alexander Aslak Nørgaard fra Sigma Swim og Andreas Hansen fra Vejle Svømmeklub ydede hinanden stor modstand og pressede hinanden hele vejen til mål, hvilket resulterede i, at de begge svømmede under 8 minutter på distancen.

 

DM Junior afholdes i Aarhus Svømmestadion. 

Foto: Klaus Bach Christensen

 

Du kan se alle podieplaceringerne fra aftenens finaler herunder.

 

100 meter butterfly damer

1. Regitze Gaard, Kvik Kastrup 59.57

2. Karoline Barrett, GTI 1.00.60

3. Lisa Rijkhoff, Aalborg Svømmeklub 1.00.85

 

100 meter medley herrer

1. Rasmus Udbye, Horsens Svømmeklub 56.35

2. Peter Vangsgaard, Gentoft Svømme Klub 56.98

3. Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub 57.56

 

200 meter medley damer

1. Sofie Hansen, Kvik Kastrup 2.11.95

2. Ellen Nielsen, Esbjerg Svømmeklub 2.16.15

3. Laura Findahl Andersen, Kvik Kastrup 2.19.41

 

200 meter rygsvømning herrer

1. Rasmus Nørfjand, Holstebro Svømme Club 2.00.93

2. Nicklas Östman Pedersen 2.01.05

3. Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub 2.01.46

 

50 meter rygsvømning damer

1. Sofie Hansen, Kvik Kastrup 28.36

2. Liva Palmund, Triton Ballerup 28.61

3. Johanne Hingebjerg, Hovedstadens Svømmeklub 29.03

 

50 meter brystsvømning herrer

1. Aksel Skydstrup, Aarhus Swim 29.16

2. Andreas Hougaard, AGF Svømmeafdeling 29.51

3. Marcus Mantzius Mosegaard, Kvik Kastrup 29.54

 

100 meter brystsvømning damer

1. Josephine Kruse, Sigma Swim 1.08.94

2. Laura Fogh, Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdeling 1.10.35

3. Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømme Klub 1.11.94

 

100 meter fri herrer

1. Rasmus Udbye, Horsens Svømmeklub 50.38

2. Peter Vangsgaard, Gentofte Svømme Klub 50.60

3. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub 50.80

 

400 meter fri damer

1. Louise Bach Andersen, Aalborg Svømmeklub 4.14.65

2. Amalie Søby Mortensen, Holbæk Svømme Klub 4.19.01

3. Silja Njelsdóttir Hansen, Hvidovre Svømmeklub 4.19.65                         

 

800 meter fri herrer

1. Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim  7.57.10

2. Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub 7.57.43

3. Oskar Lindholm, Aarhus Swim 8.01.06

 

4x100 meter fri damer

1. KVIK 1 3.50.42

2. Nyborg Piger 3.54.26

3. Vejle Piger 3.54.43

 

4x100 meter medley herrer

1. Gsc Drenge, Gladsaxe Svømmeklub 3.49.65

2. Kvik, Kvik Kastrup 3.52.03

3. Vejle Drenge, Triton Ballerup og Aarhus Swim 3.52.54

 

Alle finaleresultaterne fra aftenens finaler kan findes på ved at klikke her.

I morgen formiddag kan du igen følge DM Junior med start klokken 09.30.

Finalerne starter klokken 17.00 og kan følges på sammen link 

 

Bassinet var godt fyldt, da svømmerne opvarmede tidligere på dagen. 

Foto: Jonatan B. Balladone



Se de seneste nyheder

22-01-2018 20:36:13

Landstræner Dean Boles gør status efter weekendens Flanders Speedo Swim Cup i Antwerpen, hvor seks Great Danes deltog. 

 
22-01-2018 19:12:00

Den aarhusianske brystsvømmer, Tobias B. Bjerg, fik sit gennembrud som seniorsvømmer ved EM i Royal Arena.

 
22-01-2018 18:53:00

Esbjerg-svømmeren er af Esbjerg Kommune blevet kåret til Årets Bobler 2017. 

 
22-01-2018 06:39:00

De danske juniorlandsholdssvømmere og svømmere fra Great Danes kickstarter langbane sæsonen i Luxembourg.

 
21-01-2018 13:59:30

Victoria Bierre har skiftet sit vante træningsmiljø i GSC ud med NTC. SvømmeSport har talt med hende om, hvordan de første uger har været.