Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
November
2019
23
November
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Holdet til EM i Herning udtaget søndag aften ved DKM i Gladsaxe


17-11-2013 21:30:00:
Af: Nora Thomsen

29 svømmere er klar til EM på kortbane i Herning.


I alt 29 svømmere kommer til at repræsentere Danmark når det går løs i Herning.

Oven på fire spændende konkurrencedage i Gladsaxe Svømmehal kunne Dansk Svømmeunions sportschef, Mikkel von Seelen, søndag aften præsentere det endelige EM-hold, som senere på året skal konkurrere mod Europas stærkeste svømmere i Jyske Bank BOXEN, Herning.

Før finaleafsnittet startede søndag, var der 24 svømmere kvalificeret til EM.
I løbet af mesterskabernes sidste finaleafsnit lykkedes det imidlertid for yderligere fire svømmere at kvalificere sig. Hertil blev en enkelt svømmer udtaget til holdkapper.

De fire EM-kvalificerede svømmere søndag:
200 m brystsvømning, herrer (EM-kravtid:2.11,08):
Emil Klingberg, Kvik Kastrup: 2.10,99.

200 m fri, damer (EM-kravtid: 2.00,76):
Julie Brøndum Petersen, Kvik Kastrup: 2.00,53.

100 m butterfly, damer (EM-kravtid: 59,80):
Christina Munkholm, Køge, 59,54.

200 m rygsvømning, damer (EM-kravtid: 2.10,39):
Sarah Bro, Lyngby/NTC: 2.08,75.

Foruden ovenstående fire svømmere, som har kvalificeret sig til EM, har Dansk Svømmeunion udtaget en svømmer til holdkapperne. Således er Mathias Andersen, Hillerød, udtaget til EM-holdet.

Med 29 svømmere på EM-holdet er der tale om det største danske hold til et internationalt svømmemesterskab nogensinde.

Holdet, der skal repræsentere Danmark ved EM i Herning:

Glade EM-udtagne svømmere. Foto: Erik Laursen.

Damer:
Lotte Friis, Sigma Swim Allerød/USA
Jeanette Ottesen Gray, Lyngby/NTC
Rikke Møller Pedersen, Herning/NTC
Pernille Blume, Sigma Swim Birkerød/NTC
Mie Ø. Nielsen, Aalborg
Kelly Riber Rasmussen, Lyngby/NTC
Julie Levisen, Aalborg
Julie Aglund Lauridsen, Sigma Swim Allerød/NTC
Sidse Kehlet, Esbjerg
Julie Leth-Espensen, Lyngby
Katrine Holm Sørensen, Esbjerg/NTC
Louise B. Dalgaard, Aalborg
Line Jørgensen Bruun, Aalborg
Julie Brøndum Petersen, Kvik Kastrup
Christina Munkholm, Køge
Sarah Bro, Lyngby/NTC

Herrer:
Mads Glæsner, Sigma Swim Allerød/USA
Anton Ørskov Ipsen, Sigma Swim Birkerød
Viktor B. Bromer, Aalborg
Daniel Skaaning, STT/VAT CPH/NTC
Chris Christensen, Holstebro
Frans Johannessen, Esbjerg
Magnus Jakupsson, Sigma Swim Allerød
Niklas Hedegaard, Farum
Daniel Steen Andersen, Horsens/NTC
Andreas Schiellerup, Sigma Swim Birkerød
Magnus Westermann, Herlev
Emil Klingberg, Kvik Kastrup
Mathias Andersen, Hillerød

Dansk rekord søndag aften
I forbindelse med aftenens finale lykkedes det for damerne fra Aalborg at sætte dansk rekord i 4 x 50 m medleyholdkap. Således forbedrede holdet fra Aalborg klubbens egen rekord på distancen med 89/100 sekunder i tiden 1.49,72.

Holdet bestod af:
Cecilie Hansen: 28,11.
Louise B. Dalgaard: 30,84.
Mie Ø. Nielsen: 26,11.
Julie Levisen: 24,66.

Holdet til NJM udtaget
Søndag aften blev også holdet, der skal repræsentere Danmark ved de Nordiske Juniormesterskaber i Torshavn på Færøerne den 6. – 8. december, præsenteret.
Det var talentudvikler, Michael Hinge, der stod for præsentationen af holdet, der kommer til at udgøres af i alt 13 svømmere.


De fleste af de danske svømmere, der snart skal afsted til NJM.
Foto: Erik Laursen.

Det danske hold til NJM:
Josefine Pedersen, MK31/VAT CPH, kvalificeret i kategorien brystsvømning.
Signe Bro, Gentofte, kvalificeret i kategorien lang crawl.
Josephine Holm, Kvik Kastrup, kvalificeret i kategorien mellemdistance crawl.
Anna Boutrup, Sigma Swim Birkerød, kvalificeret i kategorien medley.
Caroline Erichsen, Sigma Swim Birkerød, subjektivt udtaget i kategorien rygcrawl.
Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub, subjektivt udtaget.
Amanda Højberg, Lyngby, kvalificeret i kategorien sprint crawl.
Nicholas Blanch, Aalborg, kvalificeret i kategorien medley.
Jonas Nervil Kistorp, Lyngby, kvalificeret i kategorien sprint crawl.
Marcus Krøyer Svendsen, Kvik Kastrup, kvalificeret i kategorien mellemdistance crawl.
Jacob Klint Axelsen, Lyngby, kvalificeret i kategorien brystsvømning.
Gustav Friberg, Ringsted, kvalificeret i kategorien rygcrawl.
Christian V. Rasmussen, Odense Svømmeklub, subjektivt udtaget.

NM-holdet udtages mandag
Samtidig med afholdelse af NJM vil også NM finde sted. Talentudvikler Michael Hinge udtager holdet til NM i morgen, mandag. Holdet vil blive offentliggjort på Dansk Svømmeunions hjemmesider: www.svoem.orgog www.svoem.dk

Se alle dagens resultater på: http://livetiming.dk/results.php?cid=1585

Kontaktpersoner 
For henvendelse vedrørende elitesvømmernes resultater og eventuelle udtagelser til EM i Herning, kan Dansk Svømmeunions sportschef, Mikkel von Seelen, kontaktes på mobil: 2920 6160.
For henvendelse vedrørende udtagelser til NM og NJM, kan Dansk Svømmeunions talentudvikler, Michael Hinge, kontaktes på mobil: 2049 5706.





 

Se de seneste nyheder

15-11-2019 19:40:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere det træner- og lederteam, som skal understøtte de 23 udtagne danske svømmere ved EM på kortbane i Glasgow til december.

 
15-11-2019 09:30:00

Vinderen bliver afsløret ved den årlige sportsgalla ’Sport 2019’ i Jyske Bank BOXEN i Herning den 4. januar. 

 
10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.