Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

18
Maj
2025
Svømning - Svømmetider
Fredericia Swim Cup, Fredericia

Fredericia Idrætscenter, svømmehal

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


DM og åbne danske mesterskaber i livredning


29-08-2012:

Konkurrencerne løber af stablen på lørdag, d. 1. september, med stævnestart kl. 10.00.


Livredningssektionen i Dansk Svømmeunion har indbudt alle interesserede til at deltage i de åbne danske mesterskaber i livredning, som finder sted ved Kajakklubben på Bellevue Strand, Strandvejen 340, 2930 Klampenborg. Mødetiden er kl. 9.00.

 

Deltagere med licens i Dansk Svømmeunion kan ved dette arrangement konkurrere om DM titlerne, og vil i år vil være opdelt i junior og senior (Senior fra og med den dag, man fylder 19 år).

 

Der er mulighed for at låne udstyr ved arrangementet (board, ski og finner).

 

Du kan finde information om disciplinerne på følgende link: http://www.svoem.org/Discipliner/Livredning/Konkurrencelivredning/Discipliner/

 

Læs den officielle invitation og find informationer på følgende link: http://svoemo.t2w.dk/resultatfiler/6702/InvitationOpenWater2012_DA.pdf

 

For yderligere information kan du kontakte sektionsleder Kresten Falster på mail: kfalster@gmail.com eller

udviklingskonsulent Caroline Kleemann på mail: ck@svoem.dk.

 

SvømmeSport ønsker alle reddere et godt mesterskab på lørdag.




Tags: livredning

Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.