Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
21-09-2019 18:15:03
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
September
2019
22
September
2019

EM-junior i Kazan

 

 

Tekst
Tekst


Holdet til NJM og NM er nu udtaget


24-11-2014 13:54:00:
Af: Nora Thomsen

Sportsafdelingen har udtaget holdene til Nordiske junior og pre-senior mesterskaber den kommende måned. 


Dansk Svømmeunion udtager efter tidligere udsendte udtagelseskriterier nedenstående 22 svømmere til Nordiske junior- og pre-senior mesterskaber 2014 i Väsby, Sverige, som finder sted i perioden 12. - 14. december.
 

NJM  & NM holdene


Junior piger:
Signe Bro - Gentofte Svømme Klub (lang fri)
Josefine B. Pedersen – VAT Copenhagen/MK31 (brystsvømning)
Katrine B. Hansen – Svømmeklubben Triton Ballerup. (medley)
Julie Kepp Jensen – JGI/A6 (kort fri)
Josephine Holm – KVIK Kastrup (mellem fri)
Stinne Sørensen – STM/Herning Svømmeklub (ryg)
Trine Kjøngerskov – STM/Herning Svømmeklub (fly)
 

Junior drenge:
Tobias B. Bjerg – AGF (brystsvømning)
Jonathan Müller – SK Syd (medley)
Jonas Nervil Kistorp – Lyngby Svømmeklub (kort fri)
Nicolas Blanch – Aalborg Svømmeklub (mellem fri)
Gustav Friberg – Ringsted Svømmeklub (ryg)
Simon B. Jeppesen – STM/Herning Svømmeklub (fly)
Marcus Krøyer Svendsen - KVIK Kastrup (subjektivt udtaget til holdkapper)

 

Pre-senior kvinder:
Emilie Beckmann – GTI/Tune IF/NTC
Maj Howardsen - Sigma Swim Allerød
Amalie Mikkelsen – Hovedstadens Svømmeklub
Christina Munkholm – Køge Svømmeklub


Pre-senior herrer:
Magnus Jákupsson – Sigma Swim Allerød
Sebastian Ovesen – KVIK Kastrup
Christian V. Rasmussen – STO
Viktor Holm – Svømmeklubbern Kvik Kastrup


Trænere:
Thomas Stub – (ansvarshavende træner)

Jon Langberg - A6 (Klubtræner)

Niels-Jørgen Jørgensen - Svømmeklubben Kvik Kastrup (klubtræner)

Johan Seistrup - Aalborg Svømmeklub
 

Der vil blive udtaget endnu en træner.   



Se de seneste nyheder

21-09-2019 18:15:03

Event Campen for juniorlandsholdet, Great Danes, Holdkap projektet og landsholdet fortsatte lørdag, med teambuilding øvelser og konkurrencer på stranden med Trygfondens rutineret kystlivreddere som instruktører. 

 
20-09-2019 21:45:47

40 landsholdssvømmere og trænere samlet i Idrættens Hus i Brøndby, for at deltage i Dansk Svømmeunions Event Camp 

 
20-09-2019 11:47:28

Seks finaler ud af ti mulige, to danske rekorder og to fjerde- og en femteplads.

 
13-09-2019 10:55:00

Med en pris siger vi TAK for de helt særlige indsatser og resultater i dansk svømmesport.

 
02-09-2019 21:00:00

Anmeldelse af Svømmestævner.