Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

29
Juni
2018
Svømning
SetteColli
Rom
30
Juni
2018
Svømning
DM Årgang Langbane
Bellahøj Svømmestadion
4
Juli
2018
Svømning
EM-junior langbane
Helsinki (FIN)

Glasgow International Swim Meet

 

 

FFN Golden Tour Paris

 

Tekst
Tekst


Udviklingslandsholdet klar til Aros Swim 2016


15-06-2016 08:30:00:
Af: Anna Birkbak

På lørdag er der DM i 5 km åbent vand ved Tangkrogen i Aarhus. Her gælder det titlen og udtagelser til Nordiske Mesterskaber.


I de to forgangne weekender har svømmere fra Dansk Svømmeunions udviklingslandshold i åbent vand deltaget i hhv. Herning Open Water (3. juni) og Vikinge Svøm i Roskilde (11. juni).

 

Stævnerne har for årets udviklingslandshold haft to formål: For det første en tidlig test af formen, og for det andet fordi deltagelse i stævnerne er et krav, hvis de skal have mulighed for at blive udtaget til de Nordiske Mesterskaber for juniorer og seniorer den 16.-17. juli i Tartu, Estland.

 

Svømmere, der udtages til mesterskaberne, skal dog også have deltaget i det kommende Aros Swim 2016 i Aarhus den 18. juni, hvor der altså svømmes DM på 5 km.

 

Ruten går fra Tangkrogen og sydøstpå langs Marselisborg Mindepark og derefter tilbage til Tangkrogen i ”et loop”. Denne omgang er 2,5 km og skal altså svømmes to gange.

 

 

Forrest i kapløbet om pladserne ligger naturligvis vinderne fra de to ”opvarmningsstævner”:

 

Vinderne fra Herning – 1900 meter

Drenge:

1) August Kirkeby, AGF Svømning, 20.38

2) Peter Mandrup Madsen, AGF Svømning, 21.52

3) Alexander Fenger, Horsens Svømmeklub, 23.05

 

Piger:

1) Isabella Drest Rasmussen, Odense Svømmeklub, 24.07

2) Cecilie Baraviec, Odense Svømmeklub, 24.49

3) Nicoline Pontoppidan, Silkeborg Svømmeklub, 25.13

 

Vinderne fra Roskilde – 2500 meter

Drenge:

1) Alexander Wildenschild, Esbjerg Svømmeklub, 28.35

2) Magnus Andersen, Sigma Swim Allerød, 28.44

3) Peter Mandrup Madsen, AGF Svømning 28.47

 

Piger:

1) Anna Brendstrup, Roskilde Svømning, 32.32

2) Helena Berg Wenk, Svømmeklubben Triton Ballerup, 32.38

5) Amalie Gotthard, Slagelse Svømmeklub, 34.57 (to svømmere uden for landsholdsregi placerer sig foran Amalie)

 

Fra udviklingslandsholdet stiller følgende svømmere op på lørdag i Aarhus:

Alexander Fenger

1999

Horsens svømmeklub

Alexander Wildenschild

1997

Esbjerg Svømmeklub

Amalie Gotthard

1999

Slagelse Svømmeklub

Andreas Mårtensson

1997

Sigma Swim Allerød

Anna Brendstrup

2000

Roskilde Svømning

August Kirkeby

1999

AGF Svømning

Cecilie Baraviec

2000

Odense Svømme Klub

Dan Izhar-Larsen

1999

IHF Svømning

Frederikke Asfeldt

1999

Herning Svømmeklub / STM

Helena Berg Wenk

2000

Svømmeklubben Triton Ballerup

Isabella Drest Rasmussen

1999

Odense Svømme Klub

Jackie Gade

1998

Aalborg Svømmeklub

Julie Lundorff Larsen

2000

Silkeborg Svømmeklub

Kristian Ranghøj

1995

Lyseng svømmeklub

Mads Holm

1998

Nakskov Svømme Klub / LF-swim

Magnus Andersen

1995

Sigma Swim Allerød

Magnus Lundgren

1996

Køge Svømmeklub

Nicoline Pontoppidan

1998

Silkeborg Svømmeklub

Peter Mandrup Madsen

1997

AGF Svømning

Philip Krogh Brønnicke

2000

Køge Svømmeklub

Rasmus Larsen

1997

Esbjerg Svømmeklub

Shanna Armstrong

1998

Esbjerg Svømmeklub

Søren Mikkelsen

1991

Lyseng svømmeklub

William Lehn-Schiøler

2000

Gladsaxe Idræts Forening

 

På udviklingslandsholdet er både juniorer og seniorer, og talentansvarlig i Dansk Svømmeunion Thomas Stub regner med at udtage 3-5 seniorer og 6-8 juniorer på baggrund af weekendens DM.

 

Vi dækker naturligvis stævnet her på siden, både ift. resultaterne fra DM og fra udviklingslandsholdet.

 

Læs mere om DM i 5 km åbent vand ved Aros Swim 2016

 

Hør mere fra Thomas Stub om udtagelsen af NM-holdet

 

Se mere om holdet program for sæsonen i SvømmeSports nyhed





 

Se de seneste nyheder

22-06-2018 09:34:00

Rikke Møller Pedersen er netop blevet bachelor og fortæller her om sine gode erfaringer med at være studerende og elitesvømmer på samme tid.
 

 
19-06-2018 20:08:00

NTC-cheftræner, Martin Truijens godkender de danske præstationer under Mare Nostrum, hvor det blev til flere danske podieplaceringer.

 
17-06-2018 16:39:00

Roskilde Fjord dannede rammerne om årets afholdelse af DM på 5 kilometer i åbent vand, der blev svømmet tidligere i dag. 

 
11-06-2018 21:00:00

Lærke Ruby begyndte at svømme Open Water tilbage i 2014. I år skal hun for tredje gange deltage ved det Europæiske Juniormesterskab for Juniorer i Open Water. Målet er klart. Hun drømmer om at blive en af Danmarks bedste. 

 
08-06-2018 08:55:00

Samtidig indstiller klubben samarbejdet med sportschef Ricki Clausen. Læs klubbens udsendte pressemeddelelse her.