Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

29
Juni
2018
Svømning
SetteColli
Rom
30
Juni
2018
Svømning
DM Årgang Langbane
Bellahøj Svømmestadion
4
Juli
2018
Svømning
EM-junior langbane
Helsinki (FIN)

Glasgow International Swim Meet

 

 

FFN Golden Tour Paris

 

Tekst
Tekst


42 medaljer til de danske NM-juniorer!


12-07-2016 14:00:00:
Af: Anna Birkbak

Ved weekendens Nordiske Mesterskaber for juniorer i Finland hev Danmark ikke færre end 42 medaljer med hjem og en sejr i holdkonkurrencen.


Det var et meget succesfuldt Nordiske Mesterskaber for Juniorer i Tampere, Finland, der fandt sted i weekenden den 9.-10. juli.

 

Mens manges øjne var rettet mod de Europæiske Mesterskaber for Juniorer i Ungarn, lykkedes det den danske trup i Tampere at snuppe 19 guldmedaljer, 14 sølvmedaljer og 9 bronzemedaljer med hjem. I alt 42 medaljer.

 

Derudover svømmer Danmark sig også flot i front i holdkonkurrencen, som vi vinder med 383 point foran Sverige med 302 point og Finland med 243 point.

 

Det samlede danske hold ses her:

 

Herunder fremgår alle de danske podieplaceringer fra weekenden:

 

Piger

Guldmedaljer

  • 100 fri: Elisabeth Sabro Ebbesen (Gentofte Svømmeklub), 57.69

  • 200 fri: Louise Bach Andersen (Aalborg Svømmeklub), 2.05.14

  • 400 fri: Louise Bach Andersen (Aalborg Svømmeklub), 4.29.50

  • 800 fri: Louise Bach Andersen (Aalborg Svømmeklub), 9.08.44

  • 100 bryst: Thea Blomsterberg (Sigme Swim Birkerød), 1.12.25

  • 200 bryst: Josephine Kruse (Sigma Swim Allerød), 2.35.02

  • 100 butterfly: Ingrid Bo Andersen (Roskilde Svømning), 1.03.45

  • 200 butterfly: Regitze Gaard (KVIK Kastrup), 2.19.00

  • 200 IM: Laura Findahl Andersen (Aalborg Svømmeklub), 2.22.33

  • 4x100 fri: Elisabeth Sabroe Ebbesen, Andrea Paaske, Julie Krøyer Svendsen, Sarah Missing, 3.56.63

  • 4x100 holdmedley: Sofie Hansen, Thea Blomsterberg, Ingrid Bo Andersen, Elisabeth Sabroe Ebbesen, 2.19.49

  • 4x200 fri: Elisabeth Sabroe Ebbesen, Andrea Paaske, Iben Bak, Louise Bach Andersen, 8.34.96

 

Sølvmedaljer

  • 50 fri: Line J. V. Hededal (Vejle Svømmeklub Triton), 26.90
  • 100 fri: Andrea Paaske (Roskilde Svømning), 58.38
  • 200 fri: Elisabeth Sabroe Ebbesen (Gentofte Svømmeklub), 2.06.88
  • 400 fri: Andrea Paaske (Roskilde Svømning), 4.32.80
  • 100 bryst: Josephine Kruse (Sigma Swim Allerød), 1.12.32
  • 200 bryst: Laura Findahl Andersen (KVIK Kastrup), 2.35.40
  • 200 ryg: Sofie Hansen (KVIK Kastrup), 2.23.28
  • 100 butterfly: Regitze Gaard (KVIK Kastrup), 1.03.51
  • 200 butterfly: Ingrid Bo Andersen (Roskilde Svømning), 2.19.47
  • 200 IM: Sofie Hansen (KVIK Kastrup), 2.22.38
  • 400 IM: Laura Findahl Andersen (KVIK Kastrup), 5.02.69

 

Bronzemedaljer

  • 50 fri: Elisabeth Sabroe Ebbesen (Gentofte Svømmeklub), 26.98
  • 200 fri: Andrea Paaske (Roskilde Svømning), 2.06.94
  • 200 ryg: Liva Palmlund (Roskilde Svømning), 2.24.02
  • 200 IM: Regitze Gaard (KVIK Kastrup), 2.27.10
  • 400 IM: Regitze Gaard (KVIK Kastrup), 2.07.68

 

Drenge

Guldmedaljer

  • 50 fri: Sebastian Tullberg (Sigma Swim Birkerød), 23.78

  • 100 fri: Sebastian Tullberg (Sigma Swim Birkerød), 52.22

  • 200 fri: Rasmus Udbye (Horsens Svømmeklub), 1.55.24

  • 100 butterfly: Sebastian Tullberg (Sigma Swim Birkerød), 57.43

  • 200 IM: Sebastian Tullberg (Sigma Swim Birkerød), 2.07.32

  • 4x100 holdmedley: Rasmus Udbye, Marcus Mantzius Mosegaard, Sebastian Tullberg, Rasmus Steenberg, 3.57.32

  • 4x200 fri: Andreas Hansen, Rasmus Udbye, Rasmus Steenberg, Sebastian Tullberg, 7.43.03

 

Sølvmedaljer

  • 200 fri: Rasmus Steenberg (Gladsaxe Swim), 1.56.62
  • 1500 fri: Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub Triton), 16.25.94
  • 4x100 fri: Rasmus Steenberg, Rasmus Udbye, Sebastian Tullberg, Andreas Hansen, 3.32.24

 

Bronzemedaljer

  • 100 fri: Rasmus Udbye (Horsens Svømmeklub), 53.09
  • 200 fri: Peter Vangsgaard (Gentofte Svømmeklub), 1.56.65
  • 400 fri: Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub Triton), 4.09.11
  • 100 bryst: Marcus Mantzius Mosegaard (Slagelse Svømmeklub), 1.06.66

 

Se alle resultater på livetiming





 

Se de seneste nyheder

22-06-2018 09:34:00

Rikke Møller Pedersen er netop blevet bachelor og fortæller her om sine gode erfaringer med at være studerende og elitesvømmer på samme tid.
 

 
19-06-2018 20:08:00

NTC-cheftræner, Martin Truijens godkender de danske præstationer under Mare Nostrum, hvor det blev til flere danske podieplaceringer.

 
17-06-2018 16:39:00

Roskilde Fjord dannede rammerne om årets afholdelse af DM på 5 kilometer i åbent vand, der blev svømmet tidligere i dag. 

 
11-06-2018 21:00:00

Lærke Ruby begyndte at svømme Open Water tilbage i 2014. I år skal hun for tredje gange deltage ved det Europæiske Juniormesterskab for Juniorer i Open Water. Målet er klart. Hun drømmer om at blive en af Danmarks bedste. 

 
08-06-2018 08:55:00

Samtidig indstiller klubben samarbejdet med sportschef Ricki Clausen. Læs klubbens udsendte pressemeddelelse her.