Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

25
April
2025
Svømning - Svømmetider
AS Klubmesterskab 2025, Aalborg

Haraldslund Vand- og Kulturhus, svømmehal

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


”Vi ser frem til et stævne med alle landets bedste svømmere”


25-03-2017 12:30:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

SvømmeSport har fanget KVIK Kastrups cheftræner, Niels-Jørgen Jørgensen, til en lille snak om forventningerne til forårets højdepunkt Danish Open.


Om præcis en uge skydes Danish Open i gang på Bellahøj Svømmestadion, hvor toppen af dansk svømning tørner sammen og skal kæmpe om blandt andet podiepladser og kvalifikationer til nogle af sommerens store internationale mesterskaber.

 

Her på SvømmeSport er nedtællingen til stævnet for længst gået i gang, og i dag byder optaktsinterviewet på KVIK Kastrups cheftræner, Niels-Jørgen Jørgensen, der her fortæller lidt om sine forventninger til mesterskabet i det københavnske bassin. Han fortæller først og fremmest:

 

- Vi ser frem til et stævne med alle landets bedste svømmere, hvor alle fra de mindre erfarne og unge svømmere til de bedste af landets internationale topsvømmere skal præstere godt for at kvalificere sig. Det er visionen omkring stævnet, og det kan vi kun bakke 100% op om.

 

- Jeg elsker, når vores svømmere skal ud at race. Når alt er på spil, og tingene skal afgøres her og nu. Det giver en intens stemning, og følelserne er helt uden på tøjet – dejligt, uddyber Niels-Jørgen.

 

Som bekendt står der en del på spil for de danske svømmere ved Danish Open, når det blandt andet gælder kvalifikation til VM, EM Junior og mange flere af sommerens internationale mesterskaber. Dette er naturligvis også noget, som KVIK Kastrups cheftræner har haft med i forberedelserne frem mod stævnet.

 

- KVIK har som altid målsætningen om at have svømmere kvalificeret til alle sommerens internationale mesterskaber. Så hvis tingene går vores vej, håber vi på at få svømmere kvalificeret til VM, EJM og EYOF, fortæller Niels-Jørgen og fortsætter:

 

- Jeg forventer og har forberedt svømmerne på, hvad der er realistiske mål og forventninger, og at de vil komme til at forbedre sig og kæmpe med om de forskellige udtagelsesmuligheder. Nogle af svømmerne har efterhånden et flot internationalt niveau, medens andre er godt på vej ind i den nationale elite.

 

Det tegner derfor godt for KVIK Kastrups svømmere, der har forberedt sig godt frem mod mesterskabet, og om den sidste uges træning og forberedelse op til stævnet, afslutter Niels-Jørgen:

 

- Vi har siden sidste topning omkring VM-kortbane, NM/NJM og LIGA-finalen arbejdet intenst med svømmernes bevægelsesmønstre i vandet og en større føling og forståelse for deres konkurrencefart. De sidste 7 dage op til stævnet bruger vi på at stille skarpt og blive 100% mentalt klar!

 

Mange tak til Niels-Jørgen for interviewet.

 

Du kan læse meget mere om mesterskabet i SvømmeSports optaktsnyhed fra i går.

 

Niels-Jørgen Jørgensen. Foto: Privat.



 

Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.