Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

25
April
2025
Svømning - Svømmetider
AS Klubmesterskab 2025, Aalborg

Haraldslund Vand- og Kulturhus, svømmehal

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Thomas Stub: ”Danish Open er årets bedste danske stævne”


29-03-2017 17:30:00:
Af: Johanne Tolstrup

Talentansvarlig i Dansk Svømmeunion Thomas Stub fortæller i interviewet her om et Danish Open, hvor der er usædvanlig meget på spil for de danske svømmere.  


Når Danish Open løber af stablen fra den 1. til den 5. april, vil der være usædvanlig meget på spil for landets bedste svømmere. Niveauet forventes at være skruet helt i top og det samme gælder de deltagende svømmeres forventninger til stævnet. Netop Danish Open kan åbne muligheden for en deltagelse ved et af sommerens store internationale mesterskaber og dette gælder både for juniorsvømmere såvel som for seniorsvømmere.

 

I den forbindelse har SvømmeSport fanget den talentansvarlige i Dansk Svømmeunion, Thomas Stub, til en snak forventningerne til stævnet og om, hvorfor lige netop Danish Open er sådan et specielt stævne:

 

- For mig at se er Danish Open årets bedste danske stævne. Man er ikke et sekund i tvivl om, at der virkelig er noget på spil ved dette stævne og det giver hele konkurrencen et helt særlig præg. Der kommer en masse svømmere, der igennem sidste mange måneder har trænet intenst og målrettet for at kunne præstere på deres topniveau, fortæller Thomas og fortsætter:

 

- Der bliver altid svømmet meget stærkt ved Danish Open og mange svømmere formår netop her at løfte deres niveau. Det bringer en yderligere dimension til konkurrencen, at det er så nemt at se, hvem der har succes og hvem der ikke har, hvilket også er den af elitesvømning.

 

På mange måder er Danish Open sat i verden for at kunne skabe de meste optimale rammer for, at landets bedste svømmere kan yde deres bedste og således kvalificeres sig til de store internationale mesterskaber:

 

- Målsætningen for Danish Open har hele tiden være at skabe den optimale mulighed for at svømmerne kan kvalificere sig til de internationale mesterskaber og dette gælder både junior- og seniorsvømmere. Dette stævne skal udelukkende tjene til svømmernes formål, således at rammerne og miljøet for at kunne svømme stærkt er repræsenteret i videst muligt omfang, fortæller Thomas.  

 

- Netop i år er der usædvanlig meget på spil. Især juniorsvømmerne har mulighed for at kvalificeres sig til flere internationale mesterskaber og også til nogle, som Danmark ikke har deltaget i i en længere årrække som f.eks. EYOF og VM Junior. Derudover gælder der også kvalifikation til EM Junior, NM Junior og for seniorsvømmernes vedkommende VM, uddyber Thomas.

 

Igennem den seneste periode har sportsafdelingen i Dansk Svømmeunion arbejdet målrettet med deres nye strategiplan og det er Thomas’ forhåbning, at denne plan har båret frugt:

 

- Fra sportsafdelingens side har det været altafgørende for et vellykket Danish Open, at der har været noget på spil for svømmerne. Det er en helt bevidst strategi, at der netop i år er så mange kvalifikationsmuligheder for svømmerne. Det er vigtigt, at sportsafdelingen giver svømmerne noget at opnå samtidig med at de bliver givet de bedste rammer for at opnå det, som de gerne vil, fortæller Thomas og fortsætter:

 

- Der hersker ingen tvivl om, at landsholdstrukturen skal understøtte, at svømmerne skal kunne kvalificere sig til internationale mesterskaber ved Danish Open. På denne måde får Danish Open den sjæl, som et stævne af denne kaliber skal have, da konkurrence handler om at se, hvad svømmerne er i stand til at præstere.

 

Thomas, der til daglig beskæftiger sig med de yngre svømmere (juniorsvømmerne), håber på at se, at disse viser fremgang, da det er meget essentielt for udviklingen af dansk svømning:

 

- Jeg håber, at jeg ser fremgang hos de yngre svømmere. Danish Open er et væsentligt målepunkt og det er vigtigt, at de unge svømmere er i fremdrift. Jeg håber, at de svømmere, der viste rigtig gode takter på kortbane også formår at gøre det godt på langbane, fortæller Thomas og fortsætter:

 

- Jeg håber, at alle de kvalifikationsmuligheder vi har givet svømmerne har været motivationsfaktor for dem frem mod Danish Open og netop derfor vil jeg meget gerne se forbedringer og fremgang. Derudover håber jeg, at de alle svømmerne får et godt stævne, for jeg kan ikke understrege nok, at det er essensen for dansk svømnings udvikling, at der fremgang hos de unge svømmere.

 

Mange tak til Thomas for interviewet!

 

Hvis du vil vide meget mere om Danish Open, så tag et kig på Dansk Svømmeunions pressemeddelelse her.



 

Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.