Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

27
September
2023
27
September
2023
29
September
2023

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Talentprisen 2018 – indstil din favorit


07-02-2018 10:16:00:
Af: Nora Thomsen

Ved Danish Open 2018 skal vi kåre årets stjernefrø i dansk svømmesport.





Ovenstående pris er de tidligere to år blevet overrakt i forbindelse med Dansk Svømme Award. Som de fleste sikkert har hørt, afholdes der ikke i år en sådan award. Men derfor skal prisen jo stadig overrækkes. Ingen tvivl om det.
Prisen vil blive overrakt i forbindelse med Danish Open 2018 i perioden 12. – 15. april i Bellahøj Svømmestadion.

Det er nu op til hele SvømmeDanmark at indstille kandidater til nominering.

Talentprisen er en åben kategori og kan således uddeles til atleter i alle discipliner hørende under Dansk Svømmeunion.  

Hvem kan jeg indstille?
Talentprisen overrækkes til en årgangs-, junior- eller seniorudøver, som har opnået bemærkelsesværdige resultater i 2017. Atletens sportslige udvikling er også en afgørende faktor for tildelingen af Talentprisen 2018, samtidig med at eventuelle internationale resultater også vil blive taget i betragtning.

 

Hvortil sendes indstillinger og hvornår?
Er der en atlet på den danske svømmescene, som du mener, har fortjent en indstilling til Talentprisen 2018 - så kan du indstille din kandidat i perioden mandag den 29. januar – søndag den 18. februar. Send din indstilling til Nora Thomsen, kommunikationsansvarlig i Dansk Svømmeunion, på e-mail: nt@svoem.dk
 

Du kan læse mere om vilkårene for indstilling til Talentprisen 2018 her.

 

Husker du de tidligere modtagere af Talentprisen? Se oversigten her.

 

Fire andre priser overrækkes ligeledes ved Danish Open 2018
Foruden ovennævnte pris vil også følgende fire priser blive overrakt ved Danish Open i år: Årets Damesvømmer, Årets Herresvømmer, Årets Træner og Årets Årgangs-/Juniortræner.

Mens Årets Damesvømmer og Årets Herresvømmer ikke kræver indstillinger, er der mulighed for at fremsende indstillinger til Årets Træner og Årets Årgangs-/Juniortræner.

Læs uddybende nyhed om trænerpriserne her

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Nora Thomsen på e-mail: nt@svoem.dk og på telefon: 44 39 44 53 / mobil: 21 49 09 37.



Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.