Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
08-12-2019 20:16:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Resultater fra Diamond Speedo Race dag 2


04-03-2018 19:39:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Otte danske medaljer blev det til søndag ved Diamond Speedo Race.


Det danske seniorlandshold har denne weekend deltaget i Diamond Speedo Race, der afholdes i Belgien – nærmere bestemt Antwerpen. Weekend stævnet er den første del af landsholdets Europaturné, som du kan læse mere om her.

 

På førstedagen blev det til flere danske medaljer, og på stævnets anden dag blev det nok en gang til danske medaljer. Se herunder de danske finaleresultater.

100 meter fri herrer

A-finale

5. Kevin Witt Christensen, Farum Svømmeklub 50.75

 

B-finale

15. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 53.05

 

100 meter fri damer

A-finale

1. Julie Kepp Jensen JGI Svømning/A6 55.41

2. Sofia Altoft, Farum Svømmeklub 59.85

 

B-finale

9. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub 58.28

11. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 59.43

 

50 meter bryst herrer

A-finale

2. Philip Greve, Farum Svømmeklub 28.82

 

50 meter bryst damer

A-finale

3. Josefine B. Pedersen VAT Copenhagen-MK31/NTC 32.57

5. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub 33.32

 

400 meter fri damer

A-finale

2. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 4.24.32

 

200 meter medley damer

A-finale

1. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub 2.18.33

4. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub 2.25.70

 

200 meter butterfly damer

A-finale

1. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 2.16.16

3. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 2.19.85

 

400 meter fri herrer

A-finale

5. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 4.07.42

 

50 meter butterfly damer

B-finale

9. Sophie Amalie Schøn, Farum Svømmeklub 29.08

 

Se her de danske finaleresultater fra lørdag.

Samtlige resultater fra stævnet kan findes ved at klikke her.

 

Seniorlandsholdet drager nu videre på en teknisk træningslejr, der også afholdes Antwerpen, inden det gælder FFN Golden Tour, der løber af stablen i Paris den 9. til den 11. marts.



Se de seneste nyheder

10-12-2019 13:27:00

Fire danske udspringere deltog i weekenden ved de Nordiske Junior- og Seniormesterskaber i Eriksdalsbadet i Stockholm.

 
08-12-2019 20:16:00

Pernille Blume sikrede Danmarks EM-medalje nummer fem.

 
08-12-2019 11:59:00

Danmarks fremmeste svømmere skal kæmpe om medaljer på EMs sidstedag.

 
07-12-2019 20:12:00

Syv danskere var i vandet under EM-finalerne lørdag aften i Glasgow.

 
07-12-2019 11:43:00

Dansk rekord og juniorrekord, da seks svømmere kvalificerede sig til EM-finaler.