Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
10-05-2019 14:30:00
 
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Medaljeregn ved Nordiske Junior Mesterskaber


15-07-2018 11:48:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Talentfulde danskere har præseteret flot i Riga, hvor sommerens Nordiske Junior Mesterskaber på langbane afholdes.


Mens DM Langbane har været i gang i Odense, har de kommende DM-svømmere været i aktion i Riga. Hovedstaden i Letland danner nemlig rammerne om dette års Nordiske Mesterskab for juniorsvømmere.

 

De unge, talentfulde svømmere har præsteret rigtig flot, hvilket har resulteret i en lang række medaljer og flere nordiske mestre. Nedenfor har vi samlet op på de danske podieplaceringer for henholdsvis pigerne og drengene (Opdateret 15/7 2018, klokken 19.56)

 

Danmark vandt nationalkonkurrencen ved Nordiske Junior Mesterskaber i Riga.

Foto: Mia Duedahl.

 

Danske podieplaceringer - piger

50 meter fri

3. Matilde Maria Horsen 27.32

 

100 meter fri

2. Naya Modin Thomsen 59.04

 

200 meter fri 

2. Liva Stjernholm 2.07.82

 

800 meter fri 

3. Sofie Theophil Petersen 9.17.50

 

100 meter rygcrawl

2. Rebecca E. Jacobsen 1.05.54

 

100 meter bryst

3. Benedicte Them Jensen 1.13.49

 

200 meter brystsvømning

3. Mathilda Hyldal Jung 2.39.13

 

100 meter butterfly

2. Gro Grinda Rasmussen 1.02.58

3. Amalie Kruse Enemarke 1.04.75

 

200 meter butterfly

2. Mia Borgensgaard 2.24.15

3. Sofie Mågøe 2.25.92

 

200 meter medley

3. Sofie Mågøe 2.26.14

 

400 meter medley 

1. Mia Borgensgaard 5.04.58

 

4x100 meter fri

1. Naya Modin Thomsen, Liva Stjernholm, Mathilde Maria Thorsen og My Phuong Bui 3.57.16

 

4x200 meter fri

2. Liva Stjernholm, Naya Modin Thomsen, Tine Petersen og Sofie Theophil Petersen 8.40.66

 

4x100 meter medley

1. Rebecca E. Jacobsen, Benedicte Them Jensen, Gro Grinda Rasmussen og My Phuong Bui 4.22.28

 

Danske podieplaceringer - drenge

100 meter fri

1. Rasmus Nickelsen 51.83

 

200 meter fri

1. Christoffer H. Andersen 1.53.81

3. Magnus Dyg Holme 1.56.16

 

400 meter fri

1. Christoffer H. Andersen 4.00.67

 

100 meter rygcrawl

1. Nicklas Østman Pedersen 58.39

3. Jakob Strunge Nissen 59.71

 

200 meter rygcrawl 

2. Jakob Strange Nissen 2.07.52

 

100 meter butterfly

1. Rasmus Nickelsen 54.30

 

200 meter butterfly

1. Nicklas Østman Pedersen 2.06.99

 

200 meter medley

3. Gustav Klit Stjernholm 2.10.64

 

400 meter medley 

1. Jakob Strange Nissen 4.36.48

 

4x100 meter fri

1. Rasmus Nickelsen, Christoffer H. Andersen, Magnus Dyg Holme og Nicklas Østman Pedersen 3.32.40

 

4x200 meter fri

1. Magnus Dyg Holme, Christoffer H. Andersen, Carl Emil Hertz Bugge og Rasmus Nickelsen 7.44.71

 

4x100 meter medley

1. Nicklas Østman Pedersen, Gustav Klit Stjernholm, Rasmus Nickelsen og Magnus Dyg Holme 3.50.45

 

Alle resultater fra NM Junior 2018 kan findes ved at klikke her.





 

Se de seneste nyheder

10-05-2019 14:30:00

DM-L d. 11. - 14. juli 2019 flyttes til Helsingør Svømmehal.

 
04-05-2019 12:38:00

SVØMs formand var klar i mælet på DIFs årsmøde lørdag vedrørende træneradfærden tilbage i 2003-2013.

 
02-05-2019 18:30:00

Indrømmelsen kommer på baggrund af en henvendelse fra Dansk Svømmeunion.

 
02-05-2019 14:30:00

Dansk Svømmeunion klar med nyt set-up for både årgangstræneruddannelsen og børnetræneruddannelsen.

 
01-05-2019 18:19:00

Dansk Svømmeunion har modtaget tre spørgsmål fra DR på baggrund af gårsdagens redegørelse.