Danmarks Pernille Blume svømmer bronzemedalje hjem på førstedagen af World Cup i Singapore
15-11-2018 13:53:00:
Af: Nora Thomsen
Medaljen kom i hus i 50 m fri finalen i tæt opgør med hollands Femke Heemskerk, der denne gang måtte tage til takke med fjerdepladsen.
Endelig lykkedes det for Pernille Blume at svømme sig ind på en af de dejlige podiepladser i årets World Cup serie. Mens det i Tokyo blev til flere fjerdepladser for danskeren, skulle det på førstedagen af World Cup afsnittet i Singapore endelig blive Pernilles tur til at få en af de forjættede medaljer om halsen.
Det lykkedes i 50 m fri finalen, hvor svømmeren fra Holbæk Svømme Klub/NTC blev noteret for tiden 23,67, hvilket var 2/100 sekunder hurtigere end hvad hollænderen Femke Heemskerk kunne præstere på dagen.
Vejen til finalen var gået via indledende afsnit, hvor Pernille Blume blev samlet nummer fire i tiden 24,17.
Hurtigste svømmer i finalen blev, ikke overraskende, svenske Sarah Sjøstrøm i tiden 23,21. Sølv til Ranomi Kromowidjojo, Holland, i tiden 23,46.
En dejlig start på World Cup afsnittet i Singapore for Pernille Blume, der er eneste danske deltager i dette afsnit.
Se alle resultater her.