Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

30
August
2019

EM-junior i Kazan

 

 

Tekst
Tekst


Sidste dag ved DM på langbane


14-07-2019 20:00:00:
Af: Rebecca Hegelund

Det allersidste afsnit ved dette års DM på langbane i Helsingør Svømmehal er netop afviklet, og der var helt til sidste minut en fantastisk stemning og masser af flot svømning. 


Det sidste finaleafsnit er netop færdigsvømmet i Helsingør Svømmehal ved DM på langbane 2019, og her leverede finalisterne endnu en gang en lang række gode præstationer, hvilket blev modtaget med høje tilråb på pladserne langs konkurrencebassinet.

 

Højdepunkterne under finaleafsnittet var mange, og blandt dem var finalerne i 100m bryst for både damer og herrer. De første til at svømme var damerne, og her blev det helt som forventet en tæt kamp mellem Josefine B. Pedersen fra Vat Copenhagen/MK31, Anna Wermuth fra Hovedstadens Svømmeklub samt de to udtagne VM-juniorsvømmere, Clara Rybak-Andersen fra Gentofte Svømmeklub og Thea Blomsterberg fra Sigma Swim Birkerød.

 

Josefine B. Pedersen havde hurtigste udlæg ved 50m, men på de sidste 50m intensiveredes kampen mellem hende, Anna Wermuth og Thea Blomsterberg. Josefien B. Pedersen holdt dog føringen og endte som vinder af finalen med tiden 01.10.32 skarpt efterfulgt af Anna Wermuth på anden pladsen i tiden 01.10.35 og Thea Blomsterberg på tredjepladsen i tiden 01.10.42.

 

I herrernes finale var det i kampen om sølvet og bronzen, at der var tæt løb. Helt fra start tog Philip Greve fra Farum Svømmeklub føringen, og den vedblev han at have hele vejen i mål, hvor han slog ind i tiden 01.03.85. Dermed var Jacob M. Jørgensen fra Kvik Kastrup og Janus Meinert fra Aalborg Svømmeklub henvist til kampen om andenpladsen, og efter meget tæt løb blev det Jacob M. Jørgensen, der tog sølvet med tiden 01.04.76, mens Janus Meinert med tiden 01.04.88 fik bronze.  

 

På herresiden blev også finalen i 200m fri en spændende affære. Det blev et løb mellem de tre Great Danes-svømmere Mikkel Gadgaard fra Esbjerg Svømmeklub, Andreas Hansen fra Vejle Svømmeklub og Sebastian Tullberg fra Hørsholm Svømmeforening. Efter de første 50m var det Mikkel Gadgaard, der lå i spidsen, den føring måtte han dele med Andreas Hansen ved 100m, inden han igen kunne ligge sig i front. Det tætte opgør endte i Mikkel Gadgaards favør, da han slog først ind i tiden 01.51.37. Andreas Hansen fulgte efter i 01.52.88, mens Sebastian Tullberg snuppede tredjepladsen med tiden 01.53.13.

 

Finalen i damernes 50m fly blev endnu en intens kamp, her mellem Amalie Mikkelsen NTC/Gladsaxe Svømmeklub, Caroline Erichsen fra Sigma Swim Birkerød og Karoline Barrett fra GTI/Greve. De tre svømmere lå tæt de første 25m, men herfra trak Amalie Mikkelsen fra og sikrede sig dermed sejren med tiden 0.27.06. Lige efter fulgte Caroline Erichsen og Karoline Barrett i henholdsvis 0.27.29 og 0.27.97.

 

 

Medaljetagere ved søndagens finaler

Ved søndagens finaleafsnit blev de sidste medaljer og titler uddelt til de hurtigste svømmere. Nedenfor ses podieplaceringerne for søndagens finaler.

 

 

100m brystsvømning, damer:

1. Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen/MK31, 01:10.32                                                                

2. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub, 1:10.35                                                

3. Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød, 01:10.42      

 

100m brystsvømning, herrer:

1. Philip Greve, Farum Svømmeklub, 01:03.85                  

2. Jacob M. Jørgensen, Kvik Kastrup, 01:04.76                                       

3. Janus Meinert, Aalborg Svømmeklub, 01:04.88             

 

200m fri svømning, damer:

1. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 02:01.39                                                           

2. Amalie Søby Mortensen, Holbæk Svømmeklub, 02:02.72                                          

3. Line Jørgensen Bruun, Aalborg Svømmeklub, 02:03.81  

 

200m fri svømning, herrer:

1. Mikkel Gadgaard, Esbjerg Svømmeklub, 01:51.37                                                                           

2. Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub, 01:52.88

3. Sebastian Tullberg, Hørsholm Svømmeforening, 01:53.13                   

 

50m butterfly, damer:

1. Amalie Mikkelsen, NTC/Gladsaxe Svømmeklub, 0:27.06                                                                 

2. Caroline Erichsen, Sigma Swim Birkerød, 0:27.29                               

3. Karoline Barrett, GTI/Greve Svømmeklub, 0:27.97         

 

50m butterfly, herrer:

1. Jonas Nervil Kistorp, Lyngby Svømmeklub, 0:24.74                                                                        

2. Tobias Dan Hansen, Herlev Svømning, 0:24.79                                   

3. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 0:24.94  

 

1500m fri svømning, damer:

1. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 16:50.71                                                           

2. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub, 17:15.95     

3. Emilie Krog, Hovedstadens Svømmeklub, 17:22.82

 

100m rygsvømning, damer:

1. Victoria Bierre, NTC/Gladsaxe Svømmeklub, 01:04.07

2. Katrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub, 01:04.55   

3. Sara Sylvest, Kvik Kastrup, 01:04.70       

 

100m rygsvømning, herrer:

1. Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning, 0:57.89                                                                     

2. Kasper Schultz, AGF’s Svømmeafdeling, 0:58.12

3. Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning, 0:58.25           

 

4x100m fri svømning, herrer:

1. KVIK Herrer 1, Kvik Kastrup, 03:28.71                                                                                            

Sebastian Ovesen                                      

Jacob M. Jørgensen                                   

Jonas M. Jørgensen                                   

Marcus Krøyer Svendsen     

                     

2. Sigma Herrer A, Sigma Swim, 03:29.43                         

Magnus Andersen                                      

Frederik Eg Ibsen                                      

Alfred Højberg                     

Frederik Rindshøj                

 

3. Esbjerg Gutter, Esbjerg Svømmeklub, 03:29.51             

Simon Vingolf Larsen           

Mikkel Gadgaard                  

Christian Holm Jørgensen                          

Martin H. Abel

 

4x100m fri svømning, damer:

1. HSK Damer, Hovedstadens Svømmeklub, 03:51.72                                                                        

Maria Grandt  

Marie Voigt Lauridsen                                

Johanne Hingebjerg             

Luna Donde Feilberg            

 

2. Aalborg Damer 1, Aalborg Svømmeklub, 03:53.83                               

Camilla Ottesen                   

Katrine Bukh Villesen                                 

Lisa Rijkhoff                        

Line Jørgensen Bruun          

 

3. Sigma Damer, Sigma Swim, 03:53.96                            

Julie K Rose                        

Mia Steen Duus                   

Caroline Buhl Schrøder        

Caroline Erichsen

 

4x100m Frisvømning, junior damer:

1. KVIK Junior 1, Kvik Kastrup, 03:57.24                                                                                            

Tine Petersen2003              

Sarah Sirek Hansen                                   

Emilie Meng    2003              

Julie Krøyer Svendsen                                                                                                                      

 

2. Gentofte Piger 1, Gentofte Svømmeklub, 03:57.73                               

Alberte V. Bisgaard                                    

Clara Rybak-Andersen                               

Elisabeth Sabroe Ebbesen                         

Mia Rindshøj   2003              

 

3. Sigma Piger A, Sigma Swim, 03:59.09                                                 

Thea Blomsterberg              

Julie Stampe

Caroline Buhl Schrøder        

Julie K. Rose

 

4x100m Frisvømning, junior herrer:

1. GSC Herrer, Gladsaxe Svømmeklub, 03:32.75                                                                               

Christian Crone                    

Alfred August Grubert                                 

Mathias Vestergaard                                  

Frederik Riedel Lentz                                 

 

2.k Herlev Elite Boys, Herlev Svømning, 03:34.90

Laurits Kenskov                                         

Luccas Dam Brenner                                  

Tobias Dan Hansen                                    

Nicklas Östman Pedersen                                                                     

 

3.k Sigma Drenge A, Sigma Swim, 03:36.24                     

Frederik Eg Ibsen                                      

Alfred Højberg                     

Lucas Emil Christensen                              

Emil Kildahl Døssing            

                    

Samtlige resultater fra aftenens finaler kan ses her. http://livetiming.dk/results.php?cid=4623

                     

 

Generelt om DM på Langbane

Danmarksmesterskaberne på Langbane blev afholdt i Helsingør Svømmehal, Borgmester P. Christensensvej 14, 3000 Helsingør, i perioden torsdag den 11. juli til og med søndag den 14. juli.

 

Ved årets mesterskab deltog i alt 465 svømmere fordelt med 218 herrer og 247 damer. Svømmerne, som stillede til start, kom fra 59 forskellige svømmeklubber.



 

Se de seneste nyheder

24-08-2019 10:00:00

Det er ikke kun i vandet, at vi finder dansk bidrag ved VM for Juniorer – også på bassinkanten slår Danmark sine folder.

 
23-08-2019 22:00:00

Både Clara Rybak-Andersen og Thea Blomsterberg var i aktion ved fredagens indledende afsnit, der bød på 200m individuel medley

 
22-08-2019 22:00:00

Thea Blomsterberg satte endnu en gang dansk junior rekord – denne gang på 100m brystsvømning.

 
22-08-2019 10:00:00

Konkurrencelivredningens mange alsidige discipliner vil kunne opleves på tæt hold, når det går løs med et tætpakket program på lørdag ved Rødbyhavn Strand.
 

 
20-08-2019 22:00:00

VM for juniorer på langbane indledtes tirsdag med dansk junior rekord til Thea Blomsterberg på 50m brystsvømning.