Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

27
April
2018
Svømning
Ullbergstrofén 2018
Göteborg
4
Maj
2018
Svømning
Hjørring Park Vendia Swim Cup 2018
Vandhuset Park Vendia Hjørring
7
Maj
2018
Svømning
Landsholdet
Gloria Tyrkiet

Antwerp Diamond Speedo Race

 

FFN Golden Tour Paris

 

Tekst
Tekst


Resultater fra dag 2 ved Vest og Øst Kortbane


23-09-2017 20:45:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Anden stævnedag ved de to stævner i Horsens og Nakskov er her til aften afviklet. Find resultaterne her.


Vest og Øst Kortbane for juniorer og seniorer er i fuld gang i denne weekend i Horsens og Nakskov, og her til aften blev lørdagens finaleafsnit afviklet. Herunder kan du danne dig et overblik over mesterskabets vindere i aftenens forskellige discipliner.

Alle podiepladserne og de resterende placeringer kan findes via Livetiming: Vest og Øst.

 

Vest:

 

50 fri:

Damer: Karoline Sørensen (Thisted Svømmeklub), 27.15

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 22.96

 

50 butterfly:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 27.27

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 24.40

 

400 medley:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 4:43.30

 

200 fri:

Damer: Snæfridur Sol (AGF Svømning), 2:02.70

Herrer: Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub), 1:50.66

 

100 ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:02.48

Herrer: Daniel Steen Andersen (Horsens Svømmeklub), 56.54

 

200 butterfly:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 2:09.13

Herrer: Nicolas Blanch (Aalborg Svømmeklub), 2:03.50

 

100 brystsvømning:

Damer: Annika Hausgaard Godt (Holstebro Svømme Club), 1:13.55

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 1:00.35

 

200 medley:

Herrer: Rasmus Udbye (Horsens Svømmeklub), 2:06.90

 

100 medley:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:04.45

 

1500 fri:

Herrer: Oskar Lindholm (Lyseng IF), 15:37.47

 

800 fri:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 8:33.63

 

4x100 fri:

Damer: Aalborg Damer 1, 3:49.02

Herrer: AGF Herrer 1, 3:27.34

 

Øst:

 

50 fri

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 25.23

Herrer: Oliver Jacobsen (Hvidovre Svømmeklub), 23.49

 

50 butterfly:

Damer: Caroline Erichsen (Sigma Swim Birkerød), 27.16

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub),  25.28

 

400 medley:

Damer: Mia Steen Duus (Sigma Swim Birkerød), 4:52.68

 

200 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:01.40

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 1:51.49

 

100 ryg:

Damer: Emilie Falbe-Hansen (Gentofte Svømmeklub), 1:02.93

Herrer: Gustav Friberg (Sigma Swim Birkerød), 55.77

 

200 butterfly:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:14.83

Herrer: Viktor Bromer (Aalborg Svømmeklub), 1:55.75

 

100 bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen (VAT Copenhagen-MK31), 1:08.68

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub), 1:05.51

 

200 medley:

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 2:03.57

 

100 medley:

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 1:02.33

 

1500 fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød), 15:54.90

 

800 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 8:56.91

 

4x100 fri:

Damer: A6 Piger 1, 3:51.57

Herrer: Sigma Drenge 2, 3:28.72

 

I morgen følger SvømmeSport op på finaleresultaterne ved stævnernes tredje og sidste konkurrencedag. Følg med her på siden.




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

22-04-2018 11:29:46

 

Aalborg Svømmeklub deltager med 13 svømmere til DM i basinlivredning, der afholdes i dag, søndag den 22. April, på Bellahøj Svømmestadion. 

 
22-04-2018 11:26:05

Til søndagens DM i indendørs konkurrencelivredning deltager Ronnie Dalsgaard fra KL SLSC. Målsætningen for stævnet er at kvalificere sig til sommerens VM og at sætte to Masters Verdensrekorder. 

 
21-04-2018 08:41:00

Pressemeddelelse: For andet år i træk kunne Helsingør Svømmeklub lade sig hylde som Årets Klub

 
20-04-2018 23:27:00

Andenholdstræner i Esbjerg Svømmeklub, Kris Wesselink, har sine svømmeres udviklingsproces i fokus ved weekendens Vestdanske Årgangsmesterskaber.

 
19-04-2018 22:49:50

Pressemeddelelse: Aalborg Svømmeklub, Aalborg Kommune, Elitesport Aalborg og Dansk Svømmeunion indgår en partnerskabsaftale som en del af det langsigtede mål om at fremme vilkårene for international high performance og den dertil hørende talentudvikling i dansk svømmesport.