Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

27
April
2018
Svømning
Ullbergstrofén 2018
Göteborg
4
Maj
2018
Svømning
Hjørring Park Vendia Swim Cup 2018
Vandhuset Park Vendia Hjørring
7
Maj
2018
Svømning
Landsholdet
Gloria Tyrkiet

Antwerp Diamond Speedo Race

 

FFN Golden Tour Paris

 

Tekst
Tekst


Resultater fra søndagens finaleafsnit i Vest og Øst


24-09-2017 20:20:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Søndagens sidste afsnit ved Vest/Øst for junior- og seniorsvømmere er netop færdig svømmet.


Det sidste finaleafsnit til henholdsvis Vest- og Østdanske mesterskaber er netop blevet afholdt i Horsens og Nakskov. Herunder kan du se finalernes vindere for både damer og herrer. Du kan se samtlige resultater fra de weekendens to mesterskaber ved at klikke her:

Vest

Øst

 

Resultater fra Vest

 

50 meter ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen, Aalborg Svømmeklub: 28.28  

Herrer: Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub: 25.69

 

50 meter bryst:

Damer: Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub: 33.80

Herrer: Tobias B. Bjerg, AGF Svømmeklub: 27.10

 

400 meter medley:

Herrer: Nicholas Blanch, Aalborg Svømmeklub: 4.28.78

 

100 meter fri:

Damer: Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub: 55.33

Herrer: Jens Bach, Aalborg Svømmeklub: 51.75

 

200 meter ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen, Aalborg Svømmeklub: 2.14.80

Herrer: Kasper Schultz, AGF Svømmeklub: 2.03.19

 

100 meter butterfly:

Damer: Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub: 1.00.01

Herrer: Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub: 54.86

 

200 meter brystsvømning:

Damer: Larua Mathilde Elkjær, Vejle Svømmeklub: 2.36.94

Herrer: Kristoffer Moos, Aalborg Svømmeklub: 2.17.98

 

200 meter medley:

Damer: Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub: 2.15.32

 

100 meter medley:

Herrer: Michael Terp Olesen, Esbjerg Svømmeklub: 59.23

 

1500 meter fri:

Damer: Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømmeklub: 16.51.86

 

800 meter fri:

Herrer: Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub: 8.13.73

 

4x100 meter medley:

Damer: Aalborg Svømmeklub: 4.12.40

Herrer: AGF Svømmeklub: 3.44.98

 

 

Resultater fra Øst

 

50 meter ryg:

Damer: Julie Kepp Jensen, JGI Svømning: 27.77

Herrer: Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød: 27.23

 

50 meter bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen: 31.78

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 29.09

 

400 meter medley:

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 4.23.93

 

100 meter fri:

Damer: Julie Kepp Jensen, JGI Svømning: 54.93

Herrer:  Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød: 51.57

 

200 meter ryg:

Damer: Mariana Heller Hansen, Sigma Swim Allerød: 2.15.37

Herrer: Gustav Friberg, Sigma Swim Birkerød: 2.01.82

 

100 meter butterfly:

Damer: Caroline Erichsen, Sigma Swim Birkerød: 59.39

Herrer: Frederik Dalhøj, Sigma Swim Birkerød: 56.12

 

200 meter brystsvømning:

Damer: Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød: 2.29.92

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 2.19.41

 

200 meter medley:

Damer: Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød: 2.18.49

 

100 meter medley:

Herrer: Alexander Eggers, Sigma Swim Birkerød: 58.61

 

1500 meter fri:

Damer: Mariana Heller Hansen, Sigma Swim Allerød: 17.09.99

 

800 meter fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard: Sigma Swim Birkerød: 8.17.11

 

4x100 meter medley:

Damer: Sigma Swim: 4.10.85

Herrer: Sigma Swim: 3.46.89




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

22-04-2018 11:29:46

 

Aalborg Svømmeklub deltager med 13 svømmere til DM i basinlivredning, der afholdes i dag, søndag den 22. April, på Bellahøj Svømmestadion. 

 
22-04-2018 11:26:05

Til søndagens DM i indendørs konkurrencelivredning deltager Ronnie Dalsgaard fra KL SLSC. Målsætningen for stævnet er at kvalificere sig til sommerens VM og at sætte to Masters Verdensrekorder. 

 
21-04-2018 08:41:00

Pressemeddelelse: For andet år i træk kunne Helsingør Svømmeklub lade sig hylde som Årets Klub

 
20-04-2018 23:27:00

Andenholdstræner i Esbjerg Svømmeklub, Kris Wesselink, har sine svømmeres udviklingsproces i fokus ved weekendens Vestdanske Årgangsmesterskaber.

 
19-04-2018 22:49:50

Pressemeddelelse: Aalborg Svømmeklub, Aalborg Kommune, Elitesport Aalborg og Dansk Svømmeunion indgår en partnerskabsaftale som en del af det langsigtede mål om at fremme vilkårene for international high performance og den dertil hørende talentudvikling i dansk svømmesport.