Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
15-04-2019 18:20:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
April
2019

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Resultater fra Diamond Speedo Race - dag 1


03-03-2018 23:41:07:
Af: Freja Marquardt

Flere danske svømmere placerede sig her til aften i toppen til finaleafsnittet ved Diamond Speedo Race i Antwerpen. 


 

Diamond Speedo Race i Antwerpen er i dag blevet skudt i gang, og flere fra det danske landshold har placeret sig flot i toppen af finaleafsnittet her til aften.

 

Du kan læse mere om Diamond Speedo Race, som er en del af landsholdets Europaturné, her

 

 

 

Nedenfor kan du se de danske placeringer fra aftenens finaleafsnit.

 

50 fri kvinder: Julie Kepp Jensen, Svømmeklubben A6, vinder A-finalen og bliver samlet nr. 1 i tiden 25,37. Sofia Altoft, Farum Svømemklub, blier nr. 9 i tiden 27,06 mens Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød, bliver nr. 12 i tiden 27,18.

 

200 fri herrer: Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup, bliver nr. 5 i tiden 1.54,18

 

100 bryst kvinder: Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub, bliver nr. 2 i aftenens A-finale i tiden 1.11,03 og Josefine B. Pedersen, MK 31/VAT-Copenhagen, bliver nr. 4 i tiden 1.11,52.

 

100 bryst herrer: Philip Greve, Farum Svømmeklub, bliver nr. 2 i tiden 1.04,03 mens Tobias B. Bjerg, AGF,  bliver nr. 5 i tiden 1.06,42

 

400 medley kvinder: Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub, vinder førstepladsen i tiden 4.59,40.

 

200 bryst kvinder: Anna Wermuth,Hovedstadens Svømmeklub, bliver nr. 2 i tiden 2.31,03 mens Josefine B. Pedersen, MK 31/VAT-Copenhagen, bliver nr. 4 i tiden 2.37,22.

 

100 ryg kvinder: Julie Kepp Jensen, Svømmeklubben A6, vinder i tiden 1.03,47 mens Sophie Amalie Schøn, Farum Svømmeklub, bliver nr. 5 i tiden 1.07,04.

 

 

200 fri kvinder: Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød, bliver nr. 2 i tiden 2.03,84, Marina Heller Hansen nr. 3 i tiden 2.04,27 mens Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub, bliver nr. 6 i tiden 2.06,16.

 

100 fly kvinder: Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød,  bliver nr. 4 i tiden 1.03,80 mens Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød, bliver nr. 6 i tiden 1.04,51

 

 

Du kan finde alle dagens resultater her

Du kan følge de danske landsholdssvømmere live i morgen her.



Se de seneste nyheder

18-04-2019 09:10:00

Dansk Svømmeunion glæder sig over at præsentere det endelig VM-hold, som skal repræsentere Danmark ved mesterskaberne til juli.

 
16-04-2019 18:50:00

Glæde over fysisk trænerteam i verdensklasse.

 
15-04-2019 19:30:00

De danske NTC- og klubsvømmere leverede en række solide præstationer ved forårets andet kvalifikationsstævne, Swim Open Stockholm.

 
15-04-2019 18:20:00

Daniel Skaaning har netop sat dansk rekord på 200m individuel medley.

 
10-04-2019 15:38:00

De danske seniorsvømmere har igen i år en sidste mulighed for at kvalificere sig til VM, når der i de kommende dage afholdes kvalifikationsstævne i Stockholm.