Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

21
December
2018
Svømning
Dutch Open Swimming Championships
Tilburg
25
Januar
2019
Svømning
Reykjavik International Games
Reykjavik
26
Januar
2019
Svømning
Limfjords Cup 2019
Struer Energi Park

NM & NM-Junior 

 

Tekst
Tekst


Resultater fra Diamond Speedo Race dag 2


04-03-2018 19:39:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Otte danske medaljer blev det til søndag ved Diamond Speedo Race.


Det danske seniorlandshold har denne weekend deltaget i Diamond Speedo Race, der afholdes i Belgien – nærmere bestemt Antwerpen. Weekend stævnet er den første del af landsholdets Europaturné, som du kan læse mere om her.

 

På førstedagen blev det til flere danske medaljer, og på stævnets anden dag blev det nok en gang til danske medaljer. Se herunder de danske finaleresultater.

100 meter fri herrer

A-finale

5. Kevin Witt Christensen, Farum Svømmeklub 50.75

 

B-finale

15. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 53.05

 

100 meter fri damer

A-finale

1. Julie Kepp Jensen JGI Svømning/A6 55.41

2. Sofia Altoft, Farum Svømmeklub 59.85

 

B-finale

9. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub 58.28

11. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 59.43

 

50 meter bryst herrer

A-finale

2. Philip Greve, Farum Svømmeklub 28.82

 

50 meter bryst damer

A-finale

3. Josefine B. Pedersen VAT Copenhagen-MK31/NTC 32.57

5. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub 33.32

 

400 meter fri damer

A-finale

2. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 4.24.32

 

200 meter medley damer

A-finale

1. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub 2.18.33

4. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub 2.25.70

 

200 meter butterfly damer

A-finale

1. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 2.16.16

3. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 2.19.85

 

400 meter fri herrer

A-finale

5. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 4.07.42

 

50 meter butterfly damer

B-finale

9. Sophie Amalie Schøn, Farum Svømmeklub 29.08

 

Se her de danske finaleresultater fra lørdag.

Samtlige resultater fra stævnet kan findes ved at klikke her.

 

Seniorlandsholdet drager nu videre på en teknisk træningslejr, der også afholdes Antwerpen, inden det gælder FFN Golden Tour, der løber af stablen i Paris den 9. til den 11. marts.



Se de seneste nyheder

14-12-2018 12:37:00

DM for hold 2018 begynder i dag fredag og der konkurreres på livet løs i flere svømmehaller frem til søndag, hvor det endelige resultat foreligger.

 
13-12-2018

De danske svømmere, der deltog ved NM og NM Junior i weekenden leverede stribevis af flotte præstationer.

 
12-12-2018 12:00:00

Canadiske Dean Boles har valgt at stoppe som landstræner for de danske svømmere med udgangen af 2018.  

 
10-12-2018 19:45:00

Prisen gik til Bruno Martiri, som har taget et langt sejt træk for sporten i klubben i 30 imponerende år.

 
10-12-2018 12:25:00

Lørdag havde få danske starter, mens søndag blev dagen, hvor Danmark tog yderligere tre podieplaceringer i form af to bronzemedaljer og en sølvmedalje.