Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

28
Juni
2019
Svømning
BOCKSTENSDOPPET 2019
Varberg, Sverige

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Resultater fra Diamond Speedo Race dag 2


04-03-2018 19:39:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Otte danske medaljer blev det til søndag ved Diamond Speedo Race.


Det danske seniorlandshold har denne weekend deltaget i Diamond Speedo Race, der afholdes i Belgien – nærmere bestemt Antwerpen. Weekend stævnet er den første del af landsholdets Europaturné, som du kan læse mere om her.

 

På førstedagen blev det til flere danske medaljer, og på stævnets anden dag blev det nok en gang til danske medaljer. Se herunder de danske finaleresultater.

100 meter fri herrer

A-finale

5. Kevin Witt Christensen, Farum Svømmeklub 50.75

 

B-finale

15. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 53.05

 

100 meter fri damer

A-finale

1. Julie Kepp Jensen JGI Svømning/A6 55.41

2. Sofia Altoft, Farum Svømmeklub 59.85

 

B-finale

9. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub 58.28

11. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 59.43

 

50 meter bryst herrer

A-finale

2. Philip Greve, Farum Svømmeklub 28.82

 

50 meter bryst damer

A-finale

3. Josefine B. Pedersen VAT Copenhagen-MK31/NTC 32.57

5. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub 33.32

 

400 meter fri damer

A-finale

2. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 4.24.32

 

200 meter medley damer

A-finale

1. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub 2.18.33

4. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub 2.25.70

 

200 meter butterfly damer

A-finale

1. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 2.16.16

3. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 2.19.85

 

400 meter fri herrer

A-finale

5. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 4.07.42

 

50 meter butterfly damer

B-finale

9. Sophie Amalie Schøn, Farum Svømmeklub 29.08

 

Se her de danske finaleresultater fra lørdag.

Samtlige resultater fra stævnet kan findes ved at klikke her.

 

Seniorlandsholdet drager nu videre på en teknisk træningslejr, der også afholdes Antwerpen, inden det gælder FFN Golden Tour, der løber af stablen i Paris den 9. til den 11. marts.



Se de seneste nyheder

23-06-2019 22:00:00

Denne weekenden har landsholdet deltaget ved det internationale stævne Sette Colli, som også var det tredje og sidste stop på den VM-forberedende tur.

 
19-06-2019 19:00:00

Andet stop på landsholdets VM-forberedende tur er Open de France, hvor fire af landsholdets svømmer har deltaget.

 
17-06-2019 12:00:00

Fem danske landsholdssvømmere har netop overstået Mare Nostrum i Barcelona med ganske respektable resultater.

 
12-06-2019 16:15:00

Dansk Svømmeunion kan i dag offentliggøre, at det nuværende træner-team på unionens og Team Danmarks Nationale Træningscenter (NTC) i svømning ændres.

 
03-06-2019 16:30:00

Ved den første udgave af FINA’s nye stævnekoncept, Champions Swim Series, viste Pernille Blume flotte takter mod verdens absolutte elite.