Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
03-06-2019 16:30:00
 
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

20
Juni
2019

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


FFN Golden Tour Paris – Resultater dag 1


09-03-2018 23:18:21:
Af: Freja Marquardt

Landsholdet og NTC deltager i denne weekend ved FFN Golden Tour i Paris. 


Landsholdet og det national træningscenter (NTC) er i denne weekend til FFN Golden Tour i Paris, som sidste etape af deres Europaturné. 

 

Du kan læse om resten af landsholdets tur her.

 

 

Her er resultaterne fra første dag.

 

800 fri kvinder:

4. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød, 09.09,60

 

400 im kvinder

1. Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub, 04.51,57

 

50 ryg kvinder

A-finale:

1.Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub/NTC, 28,28

4. Julie Kepp Jensen, JGI / A6, 28,82

6.Victoria Bierre, Gladsaxe Swim GSC / NTC, 29,37

 

B-finale:

1.Sarah Bro,  Holbæk Svømme klub/NTC, 30,29

 

50 ryg herrer

A-finale

8.Mathias Zander Rysgaard, Holbæk Svømme klub/NTC, 27,29

 

B-Finale

2.Daniel Skaaning, STT-VATCPH/NTC, 26,91

 

50 bryst kvinder

A-Finale

4.Matilde Schrøder, H2Odense/NTC, 32,43

5.Josefine B. Pedersen, MK 31 / VAT-Copenhagen, 32,53

 

50 bryst herrer

A-Finale

6.Philip Greve, Farum Svømmeklub, 29,13

 

50 fly kvinder

A-Finale

3.Emilie Beckmann, Tune IF / GTI / NTC, 26,76

4.Amalie Mikkelsen, Gladsaxe Svøm GSC / NTC, 27,20

 

B-Finale

4.Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød, 28,98

 

50 fly herrer

A-Finale

3.Viktor B. Bromer, Aalborg Svømmeklub/NTC, 24,87

 

B-Finale

1.Daniel Skaaning, STT-VATCPH/NTC, 25,52

2.Jonas Kistorp, Lyngby Svømmeklub, 25,57

 

 

Du kan følge landsholdet og NTC live i morgen og søndag her.



Se de seneste nyheder

17-06-2019 12:00:00

Fem danske landsholdssvømmere har netop overstået Mare Nostrum i Barcelona med ganske respektable resultater.

 
12-06-2019 16:15:00

Dansk Svømmeunion kan i dag offentliggøre, at det nuværende træner-team på unionens og Team Danmarks Nationale Træningscenter (NTC) i svømning ændres.

 
03-06-2019 16:30:00

Ved den første udgave af FINA’s nye stævnekoncept, Champions Swim Series, viste Pernille Blume flotte takter mod verdens absolutte elite.

 
28-05-2019 14:30:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere den associeret træner, der er valgt til VM-holdets supportteam.

 
28-05-2019 09:30:00

Nivå Svømmeforening har præmiere på Familiesvømning i Øresund