Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Danske svømmere til tops i Frankrig


10-03-2018 22:09:00:
Af: Klaus Bach Christensen

På dag to til FFN Golden Tour viste de danske svømmere sig endnu en gang flot frem. Det blev i alt til fire danske guldmedaljer.


Siden sidste uge har det danske landshold været på Europaturné. Den næsten to uger lange rundrejse i Europa startede med deltagelsen ved Diamond Speedo Race i Antwerpen, der blev fulgt op af af en teknisk træningslejr – også i den belgiske by.

 

Europaturnéen har nu nået sin sidste destination, som er Paris. I den franske hovedstad deltager det danske landshold i denne weekend ved FFN Golden Tour, hvor store navne såsom hjemmebanesvømmeren Jémémy Stravius, der har vundet medaljer til både EM, VM. Og OL, stiller til start.

 

Katrine Bukh Villesen fra Aalborg Svømmeklub vandt damernes finale i 200 meter butterfly.

Foto: Patrick Kraemer. 

 

I går blev weekendstævnet skudt i gang – og du kan her læse om, hvordan de danske svømmere lagde fra land i det franske.

 

Nedenfor ses opsamlingen fra aftenens finaler.

400 meter fri herrer

B-finale

1. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup 4.04.14

 

200 meter fri damer

A-finale

6. Emily Gantriis, Helsinge Svømmeklub/NTC 2.04.59

 

B-finale

2. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød2.05.87

 

200 meter butterfly herrer

A-finale

1. Viktor B. Bromer, Aalborg Svømmeklub/NTC 1.57.73

 

200 meter butterfly damer

A-finale

1. Katrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub 2.13.45

2. Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød 2.16.08

3. Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød 2.17.42

 

100 meter rygcrawl herrer

B-finale

2. Gustav Friberg, Sigma Swim Birkerød/NTC 58.75

 

100 meter rygcrawl damer

A-finale

1. Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub/NTC 59.90

6. Victoria Bierre, Gladsaxe Svømmeklub/NTC 1.03.36

7. Sarah Bro, Holbæk Svømme Klub/NTC 1.03.91

 

200 meter brystsvømning damer

A-finale

8. Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen-MK31 2.37.72

 

200 meter medley herrer

A-finale

3. Daniel Skaaning, STT-VAT Copenhagen/NTC 2.04.41

 

100 meter fri herrer

A-finale

4. Kevin Witt Christensen, Farum Svømmeklub 50.75

8. Mathias Zander Rygsgaard, Holbæk Svømme Klub/NTC 51.31

 

B-finale

6. Jonas Kistorp, Lyngby Svømmeklub/NTC 53.02

 

50 meter fri damer

A-finale

1. Pernille Blume, Holbæk Svømmeklub/NTC 24.48

3. Julie Kepp Jensen, JGI/A6 25.33

5. Emily Gantriis, Helsinge Svømmeklub 25.88

 

B-finale

3. Amalie Mikkelsen, Gladsaxe Svømmeklub/NTC 26.73

 

Samtlige resultater fra stævnet kan ses ved at klikke her.

Husk også, at de danske landsholdssvømmere kan følges live i morgen fra klokken 08.30.



Se de seneste nyheder

24-04-2019 10:00:00

Dansk Svømmeunion kan med glæde offentliggøre, at de nationale nominerings- og udtagelseskriterier for svømning ved OL 2020 er godkendt af Danmarks Idrætsforbunds bestyrelse.

 
18-04-2019 09:10:00

Dansk Svømmeunion glæder sig over at præsentere det endelig VM-hold, som skal repræsentere Danmark ved mesterskaberne til juli.

 
16-04-2019 18:50:00

Glæde over fysisk trænerteam i verdensklasse.

 
15-04-2019 19:30:00

De danske NTC- og klubsvømmere leverede en række solide præstationer ved forårets andet kvalifikationsstævne, Swim Open Stockholm.

 
15-04-2019 18:20:00

Daniel Skaaning har netop sat dansk rekord på 200m individuel medley.