Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
03-06-2019 16:30:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Flere medaljer til de danske landsholdssvømmere


11-03-2018 22:29:16:
Af: Freja Marquardt

Den sidste dag til FFN Golden Tour i Paris bød på flere medaljer til de danske landsholdssvømmere. 


I snart ti dage har det danske landshold været af sted på deres Europaturné. Turen afsluttedes for alvor i aften, da sidste finaleafsnit til FFN Golden Tour i Paris var færdigt. Inden da havde holdet deltaget ved Diamond Speedo Race i Antwerpen, hvor de efterfølgende også var på en teknisk camp. 

 

Du kan læse om landsholdets Europaturné her.

 

Undervejs til begge stævner har svømmerne skabt gode resultater, og den gode stime fortsatte i aften, hvor der var to guldmedaljer mere til Danmark.

 

Du kan her se de danske resultater fra aftenens finaleafsnit:

 

400 fri kvinder:

A-finale

2.Katrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub, 04.15,49

3.Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød, 04.21,09

 

200 fri herrer:

A-finale

8.Kevin Witt Christensen, Farum Svømmeklub, 01.55,35

 

B-Finale

1.Mathias Zander Rysgaard, Holbæk Svømme Klub/NTC, 01.53,07

5. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup, 01.55,42

 

C-Finale

4.Jonas Kistorp, Lyngby Svømmeklub/NTC, 01.58,10

 

100 fly kvinder:

A-Finale

3.Emilie Beckmann, Tune IF / GTI / NTC, 59,71

4.Amalie Mikkelsen, Gladsaxe Svøm GSC/NTC, 01.00,98

 

B-Finale

2.Maj Howardsen, Sigma Swim Allerød, 01.03,30

4.Marina Heller Hansen, Sigma Swim Allerød, 01.03,53

 

200 ryg kvinder:

A-Finale

3.Sarah Bro, Holbæk Svømme Klub / NTC, 02.19,85

 

200 ryg herrer:

A-Finale

6.Gustav Friberg, Sigma Swim Birkerød / NTC, 02.10,01

 

100 bryst kvinder

A-Finale

1.Matilde Schrøder, H2Odense / NTC, 01.10, 01

4.Josefine B. Pedersen,  MK 31 / VAT-Copenhagen, 01.11,47.

 

100 fri kvinder:

A-Finale.

1.Pernille Blume,

Gladsaxe Svøm GSC / NTC, 53,73

2.Julie Kepp Jensen, JGI/A6, 55,65

4.Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub/NTC, 56,30

8.Emily Grantriis, Helsinge Svømmeklub / NTC, 57,03

 

Hele fire danskere stillede til start i kvindernes 100 fri finale. Pernille Blume vandt en

overlegen sejr i tiden 53,73

Copyright Patrick Kraemer. 

 

50 fri herrer

B-Finale

4.Mathias Zander Rysgaard, Holbæk Svømme Klub, 24,11

 

C-Finale

6.Jomas Kistorp, Lyngby Svømmeklub / NTC, 24,75

 

Du kan se de danske resultater fra finaleafsnittet fredag her.

 

Du kan se de danske resultater fra finaleafsnittet lørdag her

 

Du kan finde samtlige resultater fra FFN Golden Tour her

 



Se de seneste nyheder

19-06-2019 19:00:00

Andet stop på landsholdets VM-forberedende tur er Open de France, hvor fire af landsholdets svømmer har deltaget.

 
17-06-2019 12:00:00

Fem danske landsholdssvømmere har netop overstået Mare Nostrum i Barcelona med ganske respektable resultater.

 
12-06-2019 16:15:00

Dansk Svømmeunion kan i dag offentliggøre, at det nuværende træner-team på unionens og Team Danmarks Nationale Træningscenter (NTC) i svømning ændres.

 
03-06-2019 16:30:00

Ved den første udgave af FINA’s nye stævnekoncept, Champions Swim Series, viste Pernille Blume flotte takter mod verdens absolutte elite.

 
28-05-2019 14:30:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere den associeret træner, der er valgt til VM-holdets supportteam.