Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
15-04-2019 18:20:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
April
2019

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Fem danske medaljer i Skotland


25-05-2018 22:18:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Danmarks EJM-svømmere var flot repræsenteret i aftenens finaler under Glasgow International Swim Meet, hvor det blev til i alt fem danske medaljer.


Den seneste tid har vi varmet op til Glasgow International Swim Meet 2018, hvor de danske svømmere, der skal repræsentere Danmark til EM Junior 2018, deltager. Her til aften er stævnet endelig startet, og i aftenens finaler var de danske svømmere flot repræsenteret.

 

Fredag aften blev det til i alt fem danske medaljer.

*Nedenfor har vi samlet alle de danske resultater fra aftenens A-finaler. 

 

1500 meter fri herrer (direkte finale)

1. Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød , 15.39.04

2. Oskar Lindholm, Lyseng IF/Aarhus Swim, 15.54.13

 

200 meter medley damer 

5. Sofie Hansen, Kvik Kastrup, 2.21.30

6. Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød, 2.21.98

8. Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub, 2.23.03

 

200 meter medley herrer

2. Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub, 2.07.00

6. Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømmeklub, 2.10.88

9. Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød, 2.11.89

 

100 meter butterfly damer 

3. Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI, 1.01.54

5. Regitze Gaard, Kvik Kastrup, 1.02.86

7. Ellen Nielsen, Esbjerg Svømmeklub, 1.03.63

 

100 meter butterfly herrer

5. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 56.19

 

200 meter rygcrawl damer

2. Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub, 2.16.01

 

200 meter rygcrawl herrer

10. Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømmeklub, 2.12.14

 

50 meter fri damer

4. Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI, 26.20

5. Johanne Hingeberg, Hovedstadens Svømmeklub, 26.40

8. Amalie Søby Mortensen, Holbæk Svømme Klub, 27.15

 

50 meter fri herrer

10. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 24.33

 

50 meter bryst damer

6. Josephine Kruse, Sigma Swim Allerød, 32.98

9. Laura Fogh, HEI/Aarhus Swim, 33.76

 

Ved at klikke her får du overblik over alle de danske resultater ved førstedagen af Glasgow International Swim Meet 2018.

Lørdagens indledende afsnit starter klokken 10.05 dansk tid, mens finalerne starter klokken 18.15 dansk tid. 

 

SvømmeSport følger også de kommende dages finaleresultater fra Skotland.

 

*Artiklen er opdateret lørdag den. 26 - klokken 12.02.



Se de seneste nyheder

18-04-2019 09:10:00

Dansk Svømmeunion glæder sig over at præsentere det endelig VM-hold, som skal repræsentere Danmark ved mesterskaberne til juli.

 
16-04-2019 18:50:00

Glæde over fysisk trænerteam i verdensklasse.

 
15-04-2019 19:30:00

De danske NTC- og klubsvømmere leverede en række solide præstationer ved forårets andet kvalifikationsstævne, Swim Open Stockholm.

 
15-04-2019 18:20:00

Daniel Skaaning har netop sat dansk rekord på 200m individuel medley.

 
10-04-2019 15:38:00

De danske seniorsvømmere har igen i år en sidste mulighed for at kvalificere sig til VM, når der i de kommende dage afholdes kvalifikationsstævne i Stockholm.