Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

23
August
2019

EM-junior i Kazan

 

 

Tekst
Tekst


Fire medaljer lørdag aften i Glasgow


26-05-2018 21:56:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Lørdag aften fulgte de danske juniorsvømmere flot op på fredagens resultater ved Glasgow International Swim Meet 2018.


Glasgow International Swim Meet 2018 startede i går, hvor flere af de danske svømmere havde kvalificeret sig til finalerne. Lørdag skulle de danske svømmere forsøge at følge op på gårsdagens flotte resultater, hvilket de gjorde ved at hente fire medaljer hjem til Danmark. 

 

Medaljerne stod Arthur Dalén Ellegaard (Lyngby Svømmeklub), Lucas Bruun Strøbek (Gentofte Svømmeklub), Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub) og Regitze Gaard (Kvik Kastrup) for. Nedenfor kan du se, i hvilke discipliner og tider medaljerne kom i hus på. Derudover får du en samlet oversigt over alle de danske resultater fra aftenens A-finaler.

 

400 meter medley damer 

4. Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød, 4.50.60

 

400 meter medley herrer

2. Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub, 4.31.33

3. Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømmeklub, 4.37.60

 

200 meter fri damer 

5. Amalie Søby Mortensen, Holbæk Svømme Klub, 2.04.70

6. Johanne Hingeberg, Hovedstadens Svømmeklub, 2.06.68

 

200 meter fri herrer

2. Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub, 1.52.31

6. Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød, 1.55.19

10. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 1.57.47

 

100 meter bryst damer

4. Josephine Kruse, Sigma Swim Allerød, 1.11.70         

7. Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød, 1.12.05

9. Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub, 1.12.64

 

200 meter butterfly damer

3. Regitze Gaard, Kvik Kastrup, 2.17.61

7. Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød, 2.22.15

 

50 rygcrawl damer 

4. Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub, 29.70

9. Johanne Hingebjerg, Hovedstadens Svømmeklub, 30.74

 

Se samtlige resultater fra lørdagens løb og øvrige finaler ved at klikke her.

Søndagens indledende afsnit starter klokken 10.05 dansk tid, mens finalerne starter klokken 15.45 dansk tid. Du kan følge stævnet live ved at klikke her.

 

SvømmeSport følger også i morgen finaleresultater fra Skotland.



Se de seneste nyheder

15-08-2019 14:15:00

Ny opdatering pr. august 2019.

 
15-08-2019 11:26:00

Oven på ni års pause er der nu atter udklækket svømmetrænere i Danmark med den fornemme uddannelse Idrættens Træner Akademi (ITA).

 
13-08-2019 11:05:00

Jels Sø bliver omdrejningspunktet for flere spændende DM-aktiviteter lørdag den 17. august.
 

 
11-08-2019 13:52:00

Det lykkedes desværre ikke for Martin Bang Christensen at præstere spring som forventet på tårn (10 m) søndag i Kiev.   
 

 
08-08-2019 12:20:00
Fremtiden byder på unikke muligheder for vandpolosporten i Danmark.