Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

20
Oktober
2019
22
Oktober
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Juniorlandsholdet sikrer flere medaljer til Danmark


28-05-2018 15:45:12:
Af: Freja Marquardt

Søndag aften sluttede det danske juniorlandshold Glasgow International Swim Meet af på flotteste vis, da aftenens finaleafsnit bød på endnu fem medaljer til Danmark. 


Sidste finaleafsnit til Glasgow International Swim Meet bød på endnu flere medaljer til det danske juniorlandshold. Ved finaleafsnittene både fredag og lørdag viste danskerne gode takter og med ni podieplaceringer var der derfor lidt af leve op til, inden søndagens afsnit gik igang. Det lykkedes til fulde, og det blev til en samlet medaljehøst på 14 medaljer til Danmark. 

 

Aftenens medaljetagere er Karoline Barrett (Greve Svømmeklub/GTI), Jakob Juul (Vejle Svømmeklub), Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub), Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød) og Karoline Sørensen (Thisted Svømmeklub). 

 

50 meter fly damer

1. Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI, 27,19

5. Regitze Gaard, Kvik Kastrup, 28,34

 

50 meter fly herrer

3. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 24,93

 

400 meter crawl damer 

4. Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød, 4.23,37

10. Josephine Kruse, Sigma Swim Allerød, 4.31,05

 

400 meter fri herrer

2. Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub, 3.59,37 

3. Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød, 4.03,01

 

100 meter ryg damer 

2. Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub, 1.03,99

 

200 meter bryst damer 

4. Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød, 2.32,03

7. Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub, 2.34,02

9. Mia Steen Duus, Sigma swim Birkerød, 2.40,56

 

100 meter fri damer 

5. Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI, 56,98

6. Johanne Hingebjerg, Hovedstadens Svømmeklub, 57,67

7. Amalie Søby Mortensen, Holbæk Svømme Klub, 57,72

 

100 meter fri herrer 

4. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 52,03

7. Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub, 52,68

10. Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød, 53,19

 

 

Du kan se alle resultater fra Glasgow International Swim Meet her



Se de seneste nyheder

15-10-2019 08:00:00

Bliv klogere på unge, mental sundhed, kropsidealer og fitnessdoping, når Anti Doping Danmark inviterer til konferencen ’Fitnessdoping og folkesundhed’.

 
11-10-2019 11:48:41

Vestdanske Masters i Aalborg 26/10-2019 er desværre aflyst.

 
11-10-2019 11:43:05

FINA Facilitetsregler og Regelfortolkningerne for svømning er blevet opdateret.

 
21-09-2019 18:15:03

Event Campen for juniorlandsholdet, Great Danes, Holdkap projektet og landsholdet fortsatte lørdag, med teambuilding øvelser og konkurrencer på stranden sammen med TrygFonden Kystlivrednings rutinerede kystlivreddere som instruktører. 

 
20-09-2019 21:45:47

40 landsholdssvømmere samlet i Idrættens Hus i Brøndby, for at deltage i Dansk Svømmeunions årlige eventcamp.