Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
03-06-2019 16:30:00
 
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

20
Juni
2019
21
Juni
2019
Svømning
Sommerstævne
Kildeskovshallen

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Resultater Sette Colli: Dag 2


30-06-2018 21:46:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Dannebrog hejst til tops ikke mindre end to gange under lørdagens finaleafsnit i Rom.


De europæiske svømmere er i fuld gang med at forberede sig til sommerens EM på langbane, og flere af stjernerne tester i denne weekend formen af i Rom under det traditionsrige Sette Colli. De danske svømmere kom flot fra start i går, hvor Pernille Blume blandt andet forbedrede sin danske rekord på favoritdistancen 50 meter fri. Der var derfor lagt op til et spændende finaleafsnit lørdag aften, hvor ni danskere havde kvalificeret sig.

 

Læs her yderligere om de danske finaleresultater fra fredag. 

 

Nedenfor får du en hurtig opsamling på aftenens finaleløb, hvori der har været dansk deltagelse.

100 meter butterfly damer

1. Sarah Sjöström (SWE) 56.29

2. Elena Di Liddo (ITA) 57.38

3. Ilaria Bianchi (ITA) 57.84

 

Danske Emilie Beckmann (Tune IF/GTI/NTC) blev nummer otte i finalen med tiden 59.64.

 

100 meter rygcrawl damer

1. Mie Ø. Nielsen Aalborg Svømmeklub/NTC 59.57

2. Margherita Panziera (ITA) 59.80

3. Simona Baumrtova (CZE) 1.00.08

 

I B-finalen blev Julie Kepp Jensen (JGI/A6) nummer tre med tiden 1.01.85, mens Victoria Bierre (Gladsaxe Svøm GSC/NTC) blev nummer otte, da hun slog ind i tiden 1.03.30.

 

400 meter medley damer

1. Ilaria Cusinato (ITA) 4.34.65

2. Aimee Willmott (GBR) 4.38.81

3. Boglarka Kapas (HUN) 4.39.81

 

Helena Rosendahl Bach (Holstebro Svømme Club) vandt B-finalen med tiden 4.52.44. 

 

100 meter fri damer

1. Pernille Blume Holbæk Svømmeklub/NTC 52.72

2. Sarah Sjöström (SWE) 52.77

3. Femke Heemskerk (NED) 53.31

 

Signe Bro (Triton Ballerup/NTC) havde kvalificeret sig til B-finalen, hvor hun blev nummer fire med tiden 55.50.

 

50 meter bryst damer

1. Yuliya Efimova (RUS) 29.84

2. Imogen Clark (GBR) 30.60

3. Martina Carraro (ITA) 30.85

 

Rikke Møller Pedersen (Kolding Svømmeklub/NTC) svømmede 31.94 i finalen, hvilket rakte til en plads som nummer otte.

 

I B-finalen blev Matilde Schrøder (Berns Swim Team/NTC) nummer to, da hun slog ind i tiden 31.81.

 

50 meter bryst herrer

1. Adam Peaty (GBR) 26.41

2. Joao Gomes Junior (BRA) 27.00

3. Fabio Scozzoli (ITA) 27.24

 

Tobias B. Bjerg (Agfs Svømmeafdeling) havde kvalificeret sig til B-finalen, hvor han med tiden 28.00 blev nummer fem. 

 

Endelig svømmede Helena Rosendahl Bach (Holstebro Svømme Club) 800 fri, hvor hun slog ind i tiden 8.49.41.

 

Samtlige resultater fra aftenes finaleafsnit kan findes her.

 

Morgendagens indledende afsnit starter, som tilfældet var i dag, klokken 09.30.

Du kan følge Sette Colli live ved at klikke her

 

Læs her vores optaktsartikel til Sette Colli 2018 med landstræner Dean Boles.



Se de seneste nyheder

17-06-2019 12:00:00

Fem danske landsholdssvømmere har netop overstået Mare Nostrum i Barcelona med ganske respektable resultater.

 
12-06-2019 16:15:00

Dansk Svømmeunion kan i dag offentliggøre, at det nuværende træner-team på unionens og Team Danmarks Nationale Træningscenter (NTC) i svømning ændres.

 
03-06-2019 16:30:00

Ved den første udgave af FINA’s nye stævnekoncept, Champions Swim Series, viste Pernille Blume flotte takter mod verdens absolutte elite.

 
28-05-2019 14:30:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere den associeret træner, der er valgt til VM-holdets supportteam.

 
28-05-2019 09:30:00

Nivå Svømmeforening har præmiere på Familiesvømning i Øresund