Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
November
2019
23
November
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Danmark klar til NM og NM Junior i Finland den kommende weekend


05-12-2018 12:36:00:
Af: Nora Thomsen

Fredag morgen begynder NM/NM Junior i den finske by Oulu, hvor Danmark vil være repræsenteret af 27 svømmere.
 


Mesterskaberne, som forløber til og med søndag aften, har deltagelse fra otte nationer: Estland, Færøerne, Island, Litauen, Norge, Sverige, Danmark og naturligvis værtslandet, Finland.

Med til mesterskaberne er 27 danske svømmere, der fordeler sig på henholdsvis otte svømmere til NM og 19 svømmere til NM Junior.


Blandt svømmerne til NM er Helena Rosendahl Bach. Arkivfoto. Patrick Kraemer.

Nedenfor fremgår oversigt over de danske svømmere.

Nordiske Mesterskaber:
Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød
Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub
Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme-Club
Julie Kepp Jensen, JGI/A6
Mikkel Gadgaard, Esbjerg Svømmeklub
Regitze Gaard, KVIK Kastrup
Tobias Bjerg, AGF/NTC
Victoria Bierre, Gladsaxe Svømmeclub GSC/NTC

Nordiske Mesterskaber for Juniorer:
Anne Føyn, Hørsholm Svømmeforening
Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub
Christoffer Harbo Andersen, Søllerød Svømmeklub
Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub
Elisabeth Sabroe Ebbesen, Gentofte Svømmeklub
Jakob Strunge Nissen, KVIK Kastrup
Josephine Kruse, Sigma Swim Allerød
Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI
Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub
Liva Palmund, Triton Ballerup
Lucas Strøbek, Gentofte Svømmeklub
Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning
Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning
Oskar Lindholm, Lyseng IF – Aarhus Swim
Rasmus Nickelsen, KVIK Kastrup
Sofie Hansen, KVIK Kastrup
Sofie Theophil Petersen, Vejle Svømmeklub
Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød
Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub

Følg konkurrencerne via livetiming og læs meget mere om mesterskaberne på den officielle hjemmeside.



Se de seneste nyheder

15-11-2019 19:40:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere det træner- og lederteam, som skal understøtte de 23 udtagne danske svømmere ved EM på kortbane i Glasgow til december.

 
15-11-2019 09:30:00

Vinderen bliver afsløret ved den årlige sportsgalla ’Sport 2019’ i Jyske Bank BOXEN i Herning den 4. januar. 

 
10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.