Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
06-01-2019 00:41:22
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

25
Januar
2019
Svømning
Euro Meet
Luxembourg
25
Januar
2019
Svømning
Reykjavik International Games
Reykjavik
26
Januar
2019
Svømning
Limfjords Cup 2019
Struer Energi Park

NM & NM-Junior 

 

Tekst
Tekst


Danmark klar til NM og NM Junior i Finland den kommende weekend


05-12-2018 12:36:00:
Af: Nora Thomsen

Fredag morgen begynder NM/NM Junior i den finske by Oulu, hvor Danmark vil være repræsenteret af 27 svømmere.
 


Mesterskaberne, som forløber til og med søndag aften, har deltagelse fra otte nationer: Estland, Færøerne, Island, Litauen, Norge, Sverige, Danmark og naturligvis værtslandet, Finland.

Med til mesterskaberne er 27 danske svømmere, der fordeler sig på henholdsvis otte svømmere til NM og 19 svømmere til NM Junior.


Blandt svømmerne til NM er Helena Rosendahl Bach. Arkivfoto. Patrick Kraemer.

Nedenfor fremgår oversigt over de danske svømmere.

Nordiske Mesterskaber:
Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød
Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub
Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme-Club
Julie Kepp Jensen, JGI/A6
Mikkel Gadgaard, Esbjerg Svømmeklub
Regitze Gaard, KVIK Kastrup
Tobias Bjerg, AGF/NTC
Victoria Bierre, Gladsaxe Svømmeclub GSC/NTC

Nordiske Mesterskaber for Juniorer:
Anne Føyn, Hørsholm Svømmeforening
Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub
Christoffer Harbo Andersen, Søllerød Svømmeklub
Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub
Elisabeth Sabroe Ebbesen, Gentofte Svømmeklub
Jakob Strunge Nissen, KVIK Kastrup
Josephine Kruse, Sigma Swim Allerød
Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI
Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub
Liva Palmund, Triton Ballerup
Lucas Strøbek, Gentofte Svømmeklub
Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning
Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning
Oskar Lindholm, Lyseng IF – Aarhus Swim
Rasmus Nickelsen, KVIK Kastrup
Sofie Hansen, KVIK Kastrup
Sofie Theophil Petersen, Vejle Svømmeklub
Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød
Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub

Følg konkurrencerne via livetiming og læs meget mere om mesterskaberne på den officielle hjemmeside.



Se de seneste nyheder

21-01-2019 11:00:00

Dansk Svømmeunion har indgået aftale med Stefan Hansen, der vender tilbage til dansk svømning som ny landstræner.

 
14-01-2019 11:23:00

En af Danmarks største svømmeprofiler, Rikke Møller Pedersen, har besluttet at indstille sin internationale svømmekarriere.

 
10-01-2019 07:40:00

Klubben har søgt langt uden for Danmarks grænser og har nu ansat amerikanske Kasey Foley som den nye træner.

 
06-01-2019 00:41:22

Lotte Friis optaget som nyt medlem af Sportens Hall of Fame ved Sport 2018

 
04-01-2019 16:15:00

Drømmen om at konkurrere med verdens bedste og svømme sig til medaljer ved de største mesterskaber er uforandret, selvom Sarah Bro har valgt at sige farvel til det Nationale Træningscenter.