Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

17
November
2019
17
November
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Første finaleplads ved EM for Juniorer


05-07-2019 08:30:00:
Af: Rebecca Hegelund

Det blev en flot andendag ved EM for juniorsvømmere i Kazan, hvor Thea Blomsterberg svømmede sig i finalen i 200m bryst.


EM Junior er i fuld gang i Kazan i Rusland, og på andendagen af mesterskabet klarede de danske juniorlandsholdssvømmere det på ny rigtig flot.

 

Ved de indledende afsnit var 12 af de 20 svømmere i vandet, hvilket resulterede i fire semifinaler og den første danske finaleplads til Thea Blomsterberg i 200m bryst, som svømmes fredag den 5. juli.  

 

– Det danske hold leverede generelt en flot og fokuseret indsats på andendagen, og de 12 svømmere, der var i aktion, leverede en række gode præstationer som resulterede i fire semifinalepladser i svømmernes primære løb. Det er meget positivt at se, at svømmerne netop leverer de stærke præstationer og de personlige rekorder i de løb, hvor de er blevet udtaget til EM Junior, lyder det fra talentansvarlig Thomas Stub.

 

Følg svømmernes fortsatte indsat ved mesterskaberne frem til søndag den 7. juli 2019 og se, hvordan det går Thea Blomsterberg i finalen på 200m bryst her.

 

De flotte rammer om EM Junior i Kazan i Rusland. Foto: Deepbluemedia / Giorgio Scala. 

 

Danmarks hold til EM Junior 2019:

Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub

Astrid Nielsen, Esbjerg Svømmeklub

Christoffer H. Andersen, Søllerød Svømmeklub

Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømme Klub

Elisabeth Sabroe Ebbesen, Gentofte Svømme Klub

Gro Grinda Rasmussen, Gladsaxe Svømmeklub

Julie Krøyer Svendsen, KVIK Kastrup

Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI

Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub

Liva Palmund, Triton Ballerup

Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømme Klub

Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning

Malthe Lindeblad, DeltaSwim

Michelle Mortensen, Gladsaxe Svømmeklub

Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning

Oskar Lindholm, Lyseng IF

Sofie Theophil Petersen, Vejle Svømmeklub

Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød

Tobias Dan Hansen, Herlev Svømning

Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub



 

Se de seneste nyheder

15-11-2019 19:40:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere det træner- og lederteam, som skal understøtte de 23 udtagne danske svømmere ved EM på kortbane i Glasgow til december.

 
15-11-2019 09:30:00

Vinderen bliver afsløret ved den årlige sportsgalla ’Sport 2019’ i Jyske Bank BOXEN i Herning den 4. januar. 

 
10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.