Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
16-01-2020 08:41:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

24
Januar
2020
25
Januar
2020

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Tredjedagen ved EM for Juniorer


06-07-2019 08:30:00:
Af: Rebecca Hegelund

De danske svømmere havde en tung tredjedag under konkurrencerne ved EM for juniorsvømmere, som er i fuld gang i Kazan i Rusland.


Under tredjedagens indledende afsnit leverede det danske hold af juniorsvømmere en række af præstationer i den tungere ende af skalaen.  

 

Fredagens højdepunkter var at finde under finaleafsnittet, hvor Thea Blomsterberg svømmede finale i 200m bryst, som hun klarede i tiden 2.28.77, hvilket rakte til en samlede 6. plads.

 

Derudover var der deltagelse i 4x100m medley for piger – her endte den danske holdkap bestående af Karoline Sørensen, Thea Blomsterberg, Karoline Barrett og Elisabeth Sabro Ebbesen på en delt 7. plads med det svenske hold med tiden 4.11.63.

 

– Det var en tung dag uden for mange lyspunkter for de danske juniorsvømmere, hvor finalerne i 200m bryst og medleyholdkappen var dagens højdepunkter, lyder det fra talentansvarlig Thomas Stub.

 

Europamesterskabet for juniorer fortsætter lørdag den 6. juli og søndag den 7. juli, og det kan følges direkte her

 

Danmarks hold til EM Junior 2019:

Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub

Astrid Nielsen, Esbjerg Svømmeklub

Christoffer H. Andersen, Søllerød Svømmeklub

Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømme Klub

Elisabeth Sabroe Ebbesen, Gentofte Svømme Klub

Gro Grinda Rasmussen, Gladsaxe Svømmeklub

Julie Krøyer Svendsen, KVIK Kastrup

Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI

Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub

Liva Palmund, Triton Ballerup

Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømme Klub

Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning

Malthe Lindeblad, DeltaSwim

Michelle Mortensen, Gladsaxe Svømmeklub

Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning

Oskar Lindholm, Lyseng IF

Sofie Theophil Petersen, Vejle Svømmeklub

Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød

Tobias Dan Hansen, Herlev Svømning

Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub



 

Se de seneste nyheder

22-01-2020 13:26:00

Partnerskabet skal blandt andet være med til at styrke setuppet omkring de bedste svømmere i Sigma Swim, kompetenceudvikle trænerne samt bidrage til udvikling af samspillet mellem træningsmiljøerne i området om den lokale talentudvikling. 
 

 
20-01-2020 09:16:00

Bliv bedre til at støtte dit barn og få gode råd med hjem når Janne R. Mortensen, Mental Motion, kommer med oplæg herom ved DM Årgang i Gladsaxe.

 
16-01-2020 08:41:00

Vi har en god nyhed til alle forældre til unge talenter i dansk svømmesport.

 
13-01-2020 09:40:00

Den nye træner har en spændende ”atletprofil” at byde ind med i trænerteamet og er samtidig den første kvindelige træner på NTC. 

 
09-01-2020 07:23:00

Opsigelsen skyldes et ønske i familien om at vende hjem til Island oven på 13 år i Danmark.