Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
November
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Første dag ved DM på langbane veloverstået


11-07-2019 19:30:00:
Af: Rebecca Hegelund

Der var god stemning og masser af spændende opgør at følge i hallen, da det første finaleafsnit af DM på langbane løb af stablen.


Det første af fire finaleafsnit er netop færdigsvømmet i Helsingør Svømmehal ved DM på langbane 2019. Undervejs leverede finalisterne flere gode præstationer, hvilket blev vel modtaget af tilskuerne på pladserne langs konkurrencebassinet.

 

Højdepunkterne under finaleafsnittet var mange, og blandt dem var især herrernes finale i 400m individuel medley, som blev et spændende opgør mellem Lucas Bruun Strøbæk fra Gentofte Svømmeklub, Jacob M. Jørgensen fra Kvik Kastrup og Arthur Dalén Ellegaard fra Lyngby Svømmeklub. Under brystsvømningen trak Lucas Bruun Strøbæk fra de øvrige svømmere i heatet og endte således med at snuppe den endelige sejer, da han slog ind i tiden 4.26.83 – kun et sekund fra den 24 år gamle danske junior rekord.

 

Finalen i 100m fri for damer blev et både spændende og tæt opgør, hvor Elisabeth Sabroe Ebbesen fra Gentofte Svømmeklub, Amalie Søby Mortensen fra Holbæk Svømmeklub og Helena Rosendahl Bach fra Holstebro Svømme Club lå side om side. Det blev Elisabeth Sabroe Ebbesen, der slog først ind og dermed vandt finalen med tiden 0.56.51.

 

Både finalen for herrer og damer i 50m brystsvømning fik tilskuerne i hallen til at juble. For damerne stod kampen mellem Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen/MK31 og Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød. Det blev Josefine B. Pedersen, der løb med sejren med tiden 0:32.36 godt fyrre hundrededele af et sekund foran Thea Blomsterberg.

 

Hos herrerne gik sejren til Philip Greve, Farum Svømmeklub med 0:28.55 i et løb, hvor han havde godt et sekund ned til de nærmeste forfølgere Janus Meinert og Rasmus Steenberg fra henholdsvis Aalborg Svømmeklub og Hørsholm Svømmeforening.

 

DM-svømmere hædret for deres dual career

Forud for aftenens finaleafsnit i Helsingør Svømmehal hædrede Dansk Svømmeunion de DM-svømmere, der i denne sæson har afsluttet en ungdomsuddannelse eller en videregående uddannelse.

 

Kombinationen af svømning på højeste nationale eller internationale niveau og en målsætning om at gennemføre en uddannelse stiller høje krav til både den studerende svømmer og til klubbernes ledere og trænere, der skal sikre en sammenhæng mellem den sportslige udvikling samt kravene og forventningerne i uddannelsessystemet.

 

– Det er en krævende opgave, at kombinere en sporten med høje sportslige krav og en kompetencegivende uddannelse, og derfor er fortjener det også anerkendelse, når svømmere i samarbejde med ressourcepersonerne i deres klubber lykkes med den opgave, lyder det fra Dansk Svømmeunions sportschef Lars Green Bach.

 

Muligheden for dual career lader sig gøre i mange forskellige træningsmiljøer grundet Dansk Svømmeunions samarbejde med Team Danmark om at opprioritere området.

 

– Det er et vigtigt indsatsområde for Team Danmark at sikre atleternes faglige og personlige udvikling sideløbende med deres elitesport. Derfor arbejder vi også på flere fronter for at sikre elitesportsudøvere fleksible uddannelsesmuligheder, fortæller dual career konsulent i Team Danmark, Christina Teller.

 

Læs resten af nyheden om dual career og se, hvilke svømmere som blev hædret her

 

 

Medaljetagere ved torsdagens finaler

Ved torsdagens finaleafsnit blev der også uddelt medaljer og titler til de hurtigste svømmere. Nedenfor ses podieplaceringerne for torsdagens finaler.

 

400m individuel medley, damer:

1. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 04:49.02

2. Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød, 04:53.49

3. Tonni McNeese, Hovedstadens Svømmeklub, 4:59.18

 

400m individuel medley, herrer:

1. Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømmeklub, 04:26.83  

2. Jacob M. Jørgensen, Kvik Kastrup, 4:30.57                                                                                    

3. Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub, 4:31.53   

 

100m fri svømning, damer:

1. Elisabeth Sabroe Ebbesen, Gentofte Svømmeklub, 0.56.51                                                             

2. Amalie Søby Mortensen, Holbæk Svømmeklub, 0.57.01

3. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 0.57.15

                     

100m fri svømning, herrer:

1. Kevin Witt Christensen, Farum Svømmeklub, 0.50.79                                                                     

2. Mathias Zander Rysgaard, NTC/Holbæk Svømme Klub, 0.51.19

3. Sebastian Tullberg, Hørsholm Svømmeforening, 0.51.69                     

 

50m brystsvømning, damer:

1. Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen/MK31, 0:32.36                                                                 

2. Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød, 0:32.88                             

3. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub, 0:33.18

                                           

50m brystsvømning, herrer:

1. Philip Greve, Farum Svømmeklub, 0:28.55                                                                                     

2. Janus Meinert, Aalborg Svømmeklub, 0:29.62                                     

3. Rasmus Steenberg, Hørsholm Svømmeforening, 0:29.93

                     

1500m fri svømning, herrer:

1. Oskar Lindholm, Lyseng IF, 15:44.25

2. Mads Rishøj, Sigma Swim Allerød, 15:58.12

3. Mads Holm, Esbjerg Svømmeklub, 16.07.43

 

50m rygsvømning, damer:

1. Victoria Bierre, NTC/Gladsaxe Svømmeklub, 0:29.94                                                                      

2. Liva Palmund, Svømmeklubben Triton Ballerup, 0:29.98                      

3. Sara Sylvest, Kvik Kastrup, 0:30.41         

 

50m rygsvømning, herrer:

1. Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning, 0:26.95                                                                     

2. Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning, 0:27.15                                 

3. Tobias Dan Hansen, Herlev Svømning, 0:27.33                                   

 

 

4x200m fri svømning, junior damer:

1. HSK Junior, Hovedstadens Svømmeklub, 08:38.10

Emilie Krog                         

Sofie Maagøe

Olivia Callesen

Johanne Hingebjerg

                     

2. Sigma Piger A, Sigma Swim, 08:43.52     

Julie Stampe                                                                                                              

Julie K Rose                                                                   

Thea Blomsterberg

Maria Lund    

                                                                                                                                  

3. AGF Piger 1, AGF’s Svømmeafdeling, 08:51.51                                  

Marie Christensen

Frida Saks Justesen

Mia Borgensgaard

Marlene Reitan

                                                                

4x200m fri svømning, junior herrer:

1. Sigma Drenge A, Sigma Swim, 07:55.40                                                                                        

Alfred Højberg                                                                                                            

Frederik Eg Ibsen

Lucas Emil Christensen

Emil Kildahl Døssing

 

2.k Holbæk Herrer Junior, Holbæk Svømmeklub, 07:58.92                       

Christopher H. Brown

Mads Toft                                                                                             

David Arneskov                   

Oliver Lystlund                    

 

3. Vejle Drenge 1, Vejle Svømmeklub, 07:59.77

Magnus Dyg Holme

Mads Sørensen

Anders Rasmussen

Alexander L. Bjørn

                                                                                      

Samtlige resultater fra aftenens finaler kan ses her

             

       

Følg Danmarksmesterskaberne live igen i morgen:

Er det ikke muligt at få plads på tilskuerpladserne i Helsingør Svømmehal, er der heldigvis rig mulighed at følge Danmarksmesterskaberne direkte via livetiming samt på enten SuperLive eller app’en ”LiveTiming”.

 

 

Generelt om DM på Langbane

Danmarksmesterskaberne på Langbane afholdes i Helsingør Svømmehal, Borgmester P. Christensensvej 14, 3000 Helsingør, og foregår i perioden torsdag den 11. juli til og med søndag den 14. juli.

 

Hver dag svømmes der både indledende afsnit, mellemafsnit og finaler. Det indledende afsnit svømmes klokken 9.00, mellemafsnittet klokken 12.15 og finaleafsnittet svømmes klokken 17.30.

 

Ved årets mesterskab deltager i alt 465 svømmere fordelt med 218 herrer og 247 damer. Svømmerne, som stiller til start, kommer fra 59 forskellige svømmeklubber.

 

Oplysninger om DM på Langbane 2019 findes her, mens programmet kan ses her.

 

 

Registrering af alt presse under stævnet påkrævet

Pressen har adgang til DM på Langbane 2019 efteraftale med Dansk Svømmeunion.

 

Alt presse skal lade sig registrere ved mail hos Dansk Svømmeunions kommunikationskonsulent, Rebecca Hegelund på e-mail: rkh@svoem.dk. Herefter får pressen adgang til stævnet.



 

Se de seneste nyheder

15-11-2019 19:40:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere det træner- og lederteam, som skal understøtte de 23 udtagne danske svømmere ved EM på kortbane i Glasgow til december.

 
15-11-2019 09:30:00

Vinderen bliver afsløret ved den årlige sportsgalla ’Sport 2019’ i Jyske Bank BOXEN i Herning den 4. januar. 

 
10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.