Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
 
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
November
2020

DM kortbane 2020 - Damer

DM kortbane 2020 - Herrer

Tekst
Tekst


Højdepunkter fra andendagen ved DM på langbane


12-07-2019 20:00:00:
Af: Rebecca Hegelund

Det var endnu et afsnit med en række nervepirrende opgør og højlydt jubel, da fredagens finaleafsnit fandt sted for kort tid siden i Helsingør Svømmehal.


Fredag aften bød på det andet af fire finaleafsnit under årets DM på langbane. Afsnittet er netop færdigsvømmet i Helsingør Svømmehal, og det blev endnu en aften med høj jubel fra tilskuerpladserne og hurtig svømning i bassinet.

 

Særlig spændende var finalen i 200m bryst for damer, hvor Danmarks pt. hurtigste svømmere alle var med. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub, Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød, Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub og Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen / MK 31. På de første 100m tog Anna Wermuth en klar føring, som både Thea Blomsterberg og Clara Rybak-Andersen dog begge halede godt ind på frem mod de 150m. Kampen blev tæt på de sidste 50m, men Anna Wermuth slap ikke føring og slog ind i tiden 2.29.50 godt et halvt sekund hurtigere end de to nærmeste forfølgere.  

 

En anden spændende finale blev 100m fly for herrer, hvor forventningerne til Ramus Nickelsen fra Kvik Kastrup forud for starten på løbet var store efter hans udtagelse til Europæisk Ungdom-OL (EYOF) i Baku 21.-27. juli 2019. Det blev en tæt kamp på de første 50m mellem ham og Sebastian Ovesen fra samme svømmeklub, men henimod de sidste 25m trak Rasmus Nickelsen fra og han vandt således finalen med tiden 0.54.78.  

 

Helena Rosendahl Bach fra Holstebro Svømme Club leverede også en flot præstation ved aftenens finale i 400m fri. Her trak hun helt fra begyndelsen fra de øvrige svømmere i heatet, og den føring holdt hun helt frem til indslaget i tiden 4.13.49. Tiden var således under kravet for den kommende sæsons aktiviteter for Great Danes.  

 

Helt det samme billede sås i finalen på 400m fri for herrer, hvor Mikkel Gadgaard fra Esbjerg Svømmeklub fra begyndelsen lagde sig godt i front. På de sidste 100m halede Andreas Hansen fra Vejle Svømmeklub ind på Mikkel Gadgaard, der dog holdt sin føring hele vejen i mål og med tiden 3.56.25 snuppede sejren med to sekunder.

 

 

Medaljetagere ved fredagens finaler

Ved fredagens finaler blev der uddelt medaljer til vinderne af afsnittets forskellige løb. Nedenfor er et overblik over podieplaceringerne for fredagens finaler.

 

200m brystsvømning, damer:

1. Anna Wermuth, Hovedstadens Svømmeklub, 02:29.50                                                                    

2. Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød, 02:30.11                                                                       

3. Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømmeklub, 02:30.41                     

 

200m brystsvømning, herrer:

1. Jacob M. Jørgensen, Kvik Kastrup, 02:17.45                 

2. Joakim Brønnum, Sigma Swim Allerød, 02:22.30           

3. Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømmeklub, 02:22.60

 

400m fri svømning, damer:

1. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 04:13.49                                                           

2. Maria Grandt, Hovedstadens Svømmeklub, 04:21.72     

3. Tonni McNeese, Hovedstadens Svømmeklub, 04:22.40 

 

400m fri svømning, herrer:

1. Mikkel Gadgaard, Esbjerg Svømmeklub, 03:56.25                                                                           

2. Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub, 03:58.53

3. Oskar Lindholm, Lyseng IF, 04:00.00

 

100m butterfly damer:  

1. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 01:00.40                                                           

2. Regitze Gaard, Kvik Kastrup, 01:00.83

3. Caroline Erichsen, Sigma Swim Birkerød, 01:01.00        

 

100m butterfly, herrer:  

1. Rasmus Nickelsen, Kvik Kastrup, 0:54.78                                                                 

2. Sebastian Ovesen, Kvik Kastrup, 0:55.64                      

3. Jonas Nervil Kistorp, Lyngby Svømmeklub, 0:56.19       

 

200m rygsvømning, damer:

1. Victoria Bierre, NTC/Gladsaxe Svømmeklub, 02:16.97                                                                    

2. Julie Stampe, Sigma Swim Allerød, 02:20.58                                       

3. Nina Toft, Gentofte Svømmeklub, 02:21.02                   

 

200m rygsvømning, herrer:

1. Magnus Andersen, Sigma Swim Allerød, 02:03.97                                                                         

2. Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning, 02:06.12                             

3. Kasper Schultz, AGF’s Svømmeafdeling, 02:06.48       

 

4x200m fri svømning, damer:

1. Aalborg Damer 1, Aalborg Svømmeklub, 08:20.96                                                                          

Line Jørgensen Bruun

Camilla Ottesen                   

Lisa Rijkhoff                                                                                         

Katrine Bukh Villesen           

 

2. HSK Damer, Hovedstadens Svømmeklub, 08:29.65                                                   

Anna Wermuth

Johanne Hingebjerg                                                                                                    

Luna Donde Feilberg            

Maria Grandt  

                                                                                                                                  

3. Sigma Damer, Sigma Swim, 08:40.21

Mia Steen Duus                                                                                                                                

Caroline Erichsen                                                                                                                              

Julie K Rose                                                                                                               

Maria Lund                          

 

4x200m fri svømning, herrer:

1. KVIK Herrer 1, Kvik Kastrup, 07:42.14,

Marcus Krøyer Svendsen     

Sebastian Ovesen                

Jonas M. Jørgensen                                                                                                    

Jacob M. Jørgensen             

 

2. Vejle Drenge 1, Vejle Svømmeklub, 07:43.01                

Andreas Hansen                  

Magnus Dyg Holme             

Alexander Fenger                

Alexander L. Bjørn

 

3. Sigma Herrer A, Sigma Swim, 07:47.20                                               

Frederik Eg Ibsen                

Magnus Andersen

Mads Rishøj   

Frederik Rindshøj                                                                                  

 

4x200m hold medley, junior damer:

1. Gentofte Piger 1, Gentofte Svømmeklub, 09:35.43                                                                          

Alberte V. Bisgaard                                                                               

Elisabeth Sabroe Ebbesen                                                                                          

Mia Rindshøj                                                                   

Clara Rybak-Andersen                                                                                                

 

2. Sigma Piger A, Sigma Swim, 09:40.45

Thea Blomsterberg                                                                                                     

Julie Stampe                                                                   

Caroline Buhl Schrøder                                                                         

Julie K Rose

                                                                                      

3. HSK Junior, Hovedstadens Svømmeklub, 09:51.75        

Sofie Maagøe                                                                                                             

Esther Else Grubert                                                                               

Emilie Krog                                                                                           

Johanne Hingebjerg             

                                           

4x200m hold medley, junior herrer:

1. GSC Herrer, Gladsaxe Svømmeklub, 08:48.81                                                                               

Alfred August Grubert                                                                                                  

Frederik Riedel Lentz                                                                                                  

Mathias Vestergaard                                                                             

Oliver Steenberg                                                                                                         

 

2. Holbæk Herrer, Holbæk Svømmeklub, 08:58.38            

David Arneskov                                                                                                          

Mads Toft                                                 

Oliver Lystlund                                                                                                           

Christopher H. Brown                                                                            

 

3. Sigma Drenge A, Sigma Swim, 09:02.42                       

Frederik Eg Ibsen                                                                                  

Alfred Højberg                                                                                      

Emil Kildahl Døssing                                                                             

Lucas Emil Christensen        

 

Samtlige resultater fra aftenens finaler kan ses her

                     

 

Følg Danmarksmesterskaberne live igen i morgen:

Er det ikke muligt at få plads på tilskuerpladserne i Helsingør Svømmehal, er der heldigvis rig mulighed at følge Danmarksmesterskaberne direkte via livetiming samt på enten SuperLive eller app’en ”LiveTiming”.

 

 

Generelt om DM på Langbane

Danmarksmesterskaberne på Langbane afholdes i Helsingør Svømmehal, Borgmester P. Christensensvej 14, 3000 Helsingør, og foregår i perioden torsdag den 11. juli til og med søndag den 14. juli.

 

Hver dag svømmes der både indledende afsnit, mellemafsnit og finaler. Det indledende afsnit svømmes klokken 9.00, mellemafsnittet klokken 12.15 og finaleafsnittet svømmes klokken 17.30.

 

Ved årets mesterskab deltager i alt 465 svømmere fordelt med 218 herrer og 247 damer. Svømmerne, som stiller til start, kommer fra 59 forskellige svømmeklubber.

 

Oplysninger om DM på Langbane 2019 findes her, mens programmet kan ses her.

 

 

Registrering af alt presse under stævnet påkrævet

Pressen har adgang til DM på Langbane 2019 efteraftale med Dansk Svømmeunion.

 

Alt presse skal lade sig registrere ved mail hos Dansk Svømmeunions kommunikationskonsulent, Rebecca Hegelund på e-mail: rkh@svoem.dk. Herefter får pressen adgang til stævnet.



 

Se de seneste nyheder

21-11-2020 18:50:43

Energy Standards kvindeholdkap overgår sig selv. Igen var Pernille Blume en del af holdet.

 
17-11-2020 07:41:54

Sigma SWIM kan for tredje år i træk lade sig hylde som vinder af DM Hold.

 
14-11-2020 17:34:13

Med Pernille Blume på holdet svømmede Energy Standard historiens hurtigste tid på 4x100 fri ved ISL.

 
11-11-2020 11:59:36
Til januar afsløres det, om den talentfulde langdistancesvømmer vinder prisen.
 
10-11-2020 10:14:09

Rasmus Nickelsen er faldet godt til i Helsingør Svømmeklub, hvor han oplever stor opbakning.