”Jeg synes, at det er fedt at skulle konkurrere i de bedste rækker”
16-12-2016 17:40:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz
Læs her et optaktsinterview til DMH med Maria Grandt fra Hovedstaden, der sidste år rykkede op i Svømmeligaen.
I morgen går det løs ved DM for hold i flere svømmehaller rundt om i landet, når det gælder mesterskabet, oprykninger og nedrykninger i ligaerne.
Hovedstadens Svømmeklub, der rykkede op i Svømmeligaen sidste år, er også klar til at give den gas, når det gælder konkurrencerne i Bellahøj Svømmestadion.
I den forbindelse har SvømmeSport fået fat på en Hovedstads-svømmer, nemlig Maria Grandt, der i dette lille optaktsinterview fortæller om forventningerne til konkurrencerne i den bedste liga.
- Jeg glæder mig til den stemning, der altid er til DHM, og jeg tror, at den bliver endnu bedre, nu når vi er i ligaen. Det er også fedt, når man skal kæmpe som et hold, fortæller Maria og fortsætter om forventningerne til konkurrencen i Svømmeligaen:
- Vores mål er at blive i ligaen og selvfølgelig at svømme så hurtigt, som vi kan, og så må vi se, hvordan vi placerer os.
Sidste år var det Aalborg Svømmeklub, der svømmede sig til sejren med 52471 point, mens Sigma Swim med 51971 tog andenpladsen, og tredjepladsen gik til Svømmeklubben Kvik, Kastrup med 51896 point.
Der er derfor tæt kamp om pladserne, og det er da også noget, Maria og resten af Hovedstadens Svømmeklub er klar over, men hun glæder sig bare til at komme ud og give den gas og svømme for sin klub:
- Jeg synes, at det er fedt at skulle konkurrere i de bedste rækker, ligesom når man er til DM. Man skal jo også konkurrere mod dem, som man normalt gør, så det er jo også sjovt. Så nu glæder jeg mig bare, slutter Maria af.
Tak til Maria for interviewet og held og lykke i Svømmeligaen!
I alt går det løs i fem svømmehaller rundt om i landet, når DMH bliver afviklet i weekenden:
- Svømmeligaen i Bellahøj Svømmestadion
- 1. division i Horsens Svømmehal
- 2. division i Viborg Svømmehal
- 3. division i Nyborg Idrætscenter
- 4. division i Midtfyns Fritidscenter
Du kan finde meget mere information om de fem stævner i svoem.org’s aktivitetskalender. Derudover vil der på org-siden løbende blive opdateret med pointfordelingen i ligaen og divisionerne. SvømmeSport vil samtidig opdatere fra resultaterne lørdag og søndag aften, så husk at følge med!
Der er også mulighed for at følge Svømmeligaen og de andre divisioner på Livetiming.dk.

Maria Grandt. Foto: Privat.







