KVIK Kastrup fører i Svømmeligaen i tæt opgør
17-12-2016 20:00:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz
Efter lørdagens to afsnit ved DMH har KVIK Kastrup lagt sig i front i Svømmeligaen med 27484 point. Samtidig bød konkurrencerne på ny dansk juniorrekord. Læs mere om divisionernes resultater her.
DM for hold har i dag været i fuld gang i fem svømmehaller rundt om i landet, hvor det gælder mesterskabet, oprykninger og nedrykninger i divisionerne.
I Svømmeligaen står den efter de to første afsnit på meget tæt konkurrence mellem KVIK Kastrup, Sigma Swim 1 og sidste års vinder Aalborg. Her er det dog KVIK Kastrup, der har taget føringen med 27484 point. Kun 24 point foran Sigma Swim 1 med 27460 point, mens tredjepladsen indtil videre er indtaget af Aalborg Svømmeklub med 27132 point. Sidstepladsen i Svømmeligaen har Farum indtil videre med 20486 point.
Der er dermed lagt op til to spændende afsnit i morgen, når de danske mestre skal findes!
Ved dagens konkurrencer i Bellahøj Svømmestadion svømmede Sigma Swims Thea Blomsterberg sig tilmed til en ny juniorrekord på 200 bryst med tiden 2:25.25. Dermed forbedrer hun sin egen rekord fra sidste måned på 2:25.41. Stort tillykke til Thea med rekorden!
Udover i Bellahøj Svømmestadion har der også været konkurrencer i fire andre haller rundt om i landet, hvor de resterende divisioner fandt sted. Herunder finder du en kort oversigt over pointfordelingen til de førende hold.
I 1. division har Triton Ballerup 1 lagt sig i front med 24152 point, mens andenpladsen på nuværende tidspunkt er snuppet af Gladsaxe med 23981 point, og tredjepladsen går til Horsens 1 med 22841 point. Det er på nuværende tidspunkt efter de to første afsnit Sigma Swim 2, der lægger sig på sidstepladsen med 19726 point.
I 2. division har Vejle 1 lagt sig i front med 22704 point, mens USG lægger sig bagerst med 17880 point. Her ligger Helsingør efter Vejle med 22012 point, mens tredjepladsen på nuværende tidspunkt går til Hvidovre med 21518 point.
I 3. division fører Holbæk med 22818 point, mens Aarhus Swim snupper andenpladsen med 20450 med Odder på tredjepladsen med 19609 point. Her har Hørsholm lagt sig bagerst med 16988 point.
Til sidst skal det nævnes, at det i 4. division gruppe 1 er Hillerød 1 der med 9959 point tager føringen med Hillerød 2 på sidstepladsen med 8052 point.
I gruppe 2 er det Haderslev der fører med 9686.
Du kan se pointfordelingen til alle holdene i de forskellige divisioner på svoem.org's side her.
Følg divisionerne på Livetiming.dk:
I morgen opdaterer SvømmeSport igen fra Svømmeligaen og divisionerne, når DMH er afgjort, og de danske mestre 2016 er fundet.







