Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

6
December
2025
6
December
2025

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Sigma-cheftræner om DMH-guld: ”Fantastisk!”


20-12-2016 20:25:00:
Af: Johanne Tolstrup

I weekenden blev landets bedste svømmeklub kåret og det var Sigma Swim, som løb med guldet. Læs her, hvad cheftræneren i Sigma Swim, Carles Subirana, fortæller om det intense og spændende holdmesterskab. 


Weekendens DM for hold var et ualmindeligt spændende mesterskab og Sigma Swim svømmede sig til sejren blot ét enkelt point foran KVIK Kastrup. I den forbindelse har SvømmeSport fanget cheftræneren i netop Sigma Swim, Carles Subriana, til en lille snak om et mesterskab, som Sigma Swim havde set meget frem til at deltage i:

 

- Jeg glædede mig utrolig meget til, at svømmerne skulle konkurrere på det højest mulige niveau og jeg så meget frem til at se Sigma på podiet efter det sidste stævneafsnit søndag aften. DM for hold er et meget specielt mesterskab og det er tydeligt at se, at svømmerne gør alt hvad de kan, for at bidrage positivt til holdet, fortæller Carles.

 

Selvom Sigma Swim i sidste ende løb med guldet, så var det ikke umiddelbart det, som den sjællandske klub gik efter i begyndelsen:

 

- I begyndelsen forventede vi en 3.-plads, men efterhånden som stævnet tog sig ud, kunne vi øjne chancen for mere end bare en bronzemedalje. Det gik op for os, at vi havde muligheden for at kæmpe med om guldet og derefter var det sejren, som vi svømmede efter, fortæller Carles.

 

Der var utrolig tæt løb mellem de tre klubber Sigma Swim, KVIK Kastrup og Aalborg Svømmeklub ved DM for hold og det var noget, som gjorde, at svømmerne var nødt til at præstere på højeste niveau hver gang og som også var specielt for Carles:

 

- Det var helt fantastisk og utrolig nervepirrende! Jeg prøvede at holde mine egne følelser omkring konkurrencen lidt tilbage, sådan at mit hold ikke skulle mærke det. Efter min opfattelse er det rigtig godt for dansk svømning, at de tre bedste hold ligge så tæt. Det gør, at konkurrencen bliver meget bedre i og med at svømmerne altid skal give 100%, uddyber Carles.

 

Da det stod klart, at det var Sigma Swim, som skulle svømme sig til titlen som den bedste danske klub, så vakte det naturligvis stor glæde:

 

- Det var en stor, stor glæde – især for svømmerne. Al den hårde træning havde været det hele værd og det generationsskift, som Sigma har været igennem, har i den grad båret frugt, afslutter Carles.

 

Mange tak til Carles for interviewet og tillykke til Sigma Swim!

 

Du kan se alle resultater fra weekendens DMH her og den samlede pointstilling fra alle divisioner her.

 

Sigma Swim med guldmedaljerne efter weekendens DMH.

Foto: Sigma Swim. 



Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.