Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

25
April
2025
Svømning - Svømmetider
AS Klubmesterskab 2025, Aalborg

Haraldslund Vand- og Kulturhus, svømmehal

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Seks danske svømmere er klar ved LEN Europa Cup


21-08-2018 21:29:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Det femte afsnit af LEN Europa Cup i åbent vand har dansk deltagelse. Europacuppen bliver startskuddet på årets TrygFonden Christiansborg Rundt.


Pressemeddelelse udsendt af Dansk Svømmeunion tirsdag den 21. august 2018.

 

LEN Europa Cup i åbent vand i hjertet af København på lørdag

For fjerde gang afholdes LEN Europa Cup i åbent vand-svømning i København.

 

For fjerde gang vil kanalerne rundt om Slotsholmen i København lægge vand til en LEN Europa Cup i åbent vand-svømning, når Dansk Svømmeunion og Københavns Kommune sender 33 europæiske top-svømmere ud på en i alt seks kilometer lang åbent vand-distance.

Det er det femte afsnit af i alt seks afsnit, som LEN (Det europæiske svømmeforbund) er overordnet arrangør af, der på lørdag afholdes i København.

1. afsnit: 25. marts – Eilat/Israel
2. afsnit: 31. maj – Gravelines/Frankrig
3. afsnit: 30. juni – Barcelona/Spanien
4. afsnit: 28. juli – Navia/Spanien
5. afsnit: 25. august – København/Danmark
6. afsnit: 9. september – Bled/Slovenien

 

Starten ved LEN Europa Cup - et tidligere år.

Foto: Dansk Svømmeunion


De deltagende svømmere i femte afsnit på lørdag kommer fra følgende otte nationer:
Rusland, Italien, Sverige, Tyrkiet, Israel, Ungarn, Tyskland og Danmark.

Blandt de absolut stærkeste profiler er den ungarske svømmer, Kristóf Rasovszky, som ved de nyligt afsluttede Europamesterskaber i åbent vand i Glasgow vandt guld på 25 kilometer og fem kilometer distancerne samt sølv på 10 kilometer distancen.

Danmarks hold er på i alt seks svømmere: Frederik Jessen (Lyseng IF), Mads Holm (Nakskov Svømme Klub), Peter Mandrup Madsen (AGF Svømning), Anna Brendstrup (JGI/A6), Jackie Gade (Aalborg Svømmeklub) og Lærke Toft Ruby (JGI/A6).

LEN Europa Cup 2018 skyder det store motionsevent TrygFonden Christiansborg Rundt i gang, hvor mere end 4300 deltagere skal svømme to kilometer eller 500 meter på den samme rute som elitesvømmerne.

Direktør i Dansk Svømmeunion, Pia Holmen, er glad for at LEN Europa Cuppen endnu engang afholdes på dansk grund:

- Vi er meget stolte over, at Dansk Svømmeunion i samarbejde med Københavns Kommune endnu engang er vært for en LEN Europa Cup i åbent vand, som en del af vores store svømmefest TrygFonden Christiansborg Rundt. Det er en fornøjelse at opleve den voksende interesse for svømning i åbent vand både i Danmark men også i Europa generelt. Med begivenheden TrygFonden Christiansborg Rundt ønsker vi at vise, at svømning i åbent vand er en attraktiv sport for svømmere på alle niveauer, fortæller Pia Holmen, direktør i Dansk Svømmeunion.

Begivenheden afholdes i samarbejde med Københavns Kommune, som udgør en vigtig partner i arbejdet for at skabe de optimale rammer for en stor åbent vand-svømmefest som den, vi alle kan glæde os til at opleve på lørdag – og det gælder både for deltagerne og for tilskuerne.

- Det er en fornøjelse, når havnen for alvor bliver brugt. Svømning i åbent vand er en fantastisk måde at bruge bynaturen på. Og det er arrangementer som dette, der gør København til det, byen er: Åben, aktiv og i bevægelse, siger kultur- og fritidsborgmester, Niko Grünfeld.

Resultaterne af LEN Europa Cup bliver offentliggjort på www.len.eu
Resultaterne vil ligeledes være at finde på Sportstiming som en fane under eventen TrygFonden Christiansborg Rundt

LEN Europa Cup 2018 bliver livestreamet og kan følges på http://copenhagenswim.com/


Se deltagerlisten og uddybende informationer om deltagerne i LEN Europa Cup 2018 i København her.

Hvor og hvornår?
LEN Europa Cup 2018 i København afholdes lørdag den 25. august med start klokken 08.30 for herrerne og start klokken 08.35 for damerne.
Turen rundt om Christiansborg er på i alt to kilometer. Således skal svømmerne tilbagelægge tre runder før de er i mål på seks kilometer distancen.
Start- og målområde er ud for Den Sorte Diamant ved Søren Kierkegaards Plads 1, 1221 København K.
Der vil være præmieoverrækkelse på pladsen klokken 10.30.

Til pressen

  • Gode muligheder for fotos – også i pressebåd.
  • Lille pressecenter tæt på løbet.
  • Presseakkreditering udleveres ved fremmøde på pladsen ved henvendelse hos Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlig.
  • Mere information om TrygFonden Christiansborg Rundt på http://copenhagenswim.com/


Alt pressehenvendelse i forbindelse med LEN Europa Cup 2018 og TrygFonden Christiansborg Rundt bedes rettet til:
Nora Thomsen, kommunikationsansvarlig i Dansk Svømmeunion, mobil: 21 49 09 37



Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.