Ingen verdensmestre i 2020
21-05-2020 20:12:00:
Af: Klaus Bach Christensen
FINA udskyder VM Kortbane på grund af coronapandemien.
I en offentliggjort nyhed har det internationale svømmeforbund, FINA, meddelt, at de ser sig nødsaget til at udskyde VM Kortbane 2020 på grund af usikkerheden om coronapandemiens udvikling.
Efter dialog og samarbejde med det europæiske svømmeforbund, LEN, har FINA valgt at udskyde VM Kortbane til den 13. – 18. december 2021. Afholdelsessted er fortsat Abu Dhabi.
Verdensmesterskabet skulle oprindeligt været afholdt i Abu Dhabi fra den 15. – 20. december i år.
Flytningen af VM Kortbane gør, at EM Kortbane 2021 afholdes en måned tidligere.
Foto: Patrick Kraemer.
Udskydelsen af verdensmesterskabet betyder, at LEN har været nødsaget til at flytte EM Kortbane. De europæiske mesterskaber skulle oprindeligt være afholdt fra den 7. – 12. december 2021 i den russiske by Kazan, hvilket konflikter med FINA’s nye datoer for afholdelsen af VM.
EM Kortbane bliver således svømmet cirka en måned tidligere, nærmere bestemt den 2. – 7. november 2021.
Læs også: Sportsafdelingen orienterer om seneste nyt.