Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
15-04-2019 18:20:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
April
2019
26
April
2019
Svømning
Hjørring Park Vendia Swim CUP 2019
Vandhuset Park Vendia Hjørring

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Flere danske finalepladser i Antwerpen


21-01-2017 20:00:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Aftenens finaleafsnit ved Flanders Speedo Cup har budt på flere finalepladser til de danske svømmere, hvor det blandt andet blev til podiepladser til holdkapperne.


11 Great Danes-svømmere og en gruppe Aalborg-svømmere deltager i denne weekend ved årets første internationale langbanestævne, Flanders Speedo Cup i Antwerpen. Denne første stævnedag har budt på flere danske finalepladser, hvor de danske holdkapper var med helt fremme. Det blev blandt andet til en flot 1. plads til 4x100 fri damerne og en 3. plads til 4x100 medley herrerne.

 

Herunder kan du finde aftenens danske resultater. A-finalerne er fremhævet med fed:

 

800 fri damer

3. Maj Howardsen ((Sigma Swim Allerød), 9:18.53

4. Caroline Erichsen (Sigma Swim Birkerød), 9:23.80

 

200 fri herrer

16. Giano Grillo (Hovedstadens Svømmeklub), 1:54.83

 

50 butterfly damer

9. Caroline Erichsen, 28.06

 

100 butterfly herrer

4. Viktor Bromer (Aalborg Svømmeklub), 53.57

 

200 ryg damer

9. Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 2:20.80

 

200 bryst herrer

13. Tobias Bjerg (AGF), 2:30.13

Jacob Jørgensen (KVIK Kastrup) havde kvalificeret sig til A-finalen med 8. hurtigste tid, men blev desværre diskvalificeret i finalen.

 

100 bryst damer

7. Josefine B. Pedersen (VAT Copenhagen - MK31), 1:12.32

14. Victoria Haahr Pallesen (Aalborg Svømmeklub), 1:17.18

 

200 medley herrer

4. Viktor Bromer (Aalborg Svømmeklub), 2:05.85

11. Nicolas Blanch (Aalborg Svømmeklub), 2.12.02

16. Giano Grillo, 2:17.26

 

100 fri damer

1. Mie Ø. Nielsen (Aalborg Svømmeklub), 54.99

6. Maria Grandt (Hovedstadens Svømmeklub), 57.00

11. Maj Howardsen, 58.15

16. Caroline Erichsen, 59.12

 

400 medley damer

7. Katrine Bukh Villesen, 4:53.19

10. Victoria Haahr Pallesen, 5:12.82

13. Lisa Rijkhoff (Aalborg Svømmeklub), 5:19.96

 

200 butterfly damer

6. Maj Howardsen, 2:17.49

 

50 ryg damer

1. Mie Ø. Nielsen, 28.39

 

50 bryst herrer

4. Philip Greve (Farum Svømmeklub), 28.85

5. Tobias Bjerg, 29.20

9. Jacob Jørgensen, 30.37

10. Kristoffer Moos (Aalborg Svømmeklub), 30.56

 

4x100 fri damer

1. Danmark, 3:53.91
Maria Grandt (Hovedstadens Svømmeklub
Caroline Erichsen

Maj Howardsen

Josephine Holm (KVIK Kastrup)  
 

4x100 medley herrer

3. Danmark, 3:59.28

Tobias Bjerg

Philip Greve

Nicolas Blanch

Jonas Kistorp (Lyngby Svømmeklub)

 

Du kan finde alle dagens resultater på siden her. Husk at følge med her på SvømmeSport i morgen for resultatopfølgning. 



 

Se de seneste nyheder

18-04-2019 09:10:00

Dansk Svømmeunion glæder sig over at præsentere det endelig VM-hold, som skal repræsentere Danmark ved mesterskaberne til juli.

 
16-04-2019 18:50:00

Glæde over fysisk trænerteam i verdensklasse.

 
15-04-2019 19:30:00

De danske NTC- og klubsvømmere leverede en række solide præstationer ved forårets andet kvalifikationsstævne, Swim Open Stockholm.

 
15-04-2019 18:20:00

Daniel Skaaning har netop sat dansk rekord på 200m individuel medley.

 
10-04-2019 15:38:00

De danske seniorsvømmere har igen i år en sidste mulighed for at kvalificere sig til VM, når der i de kommende dage afholdes kvalifikationsstævne i Stockholm.