Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

29
Marts
2019
29
Marts
2019
Svømning
Vest Årgang Kortbane
THYHALLENS SVØMMECENTER

EISM 2019

 

 

Tekst
Tekst


Få overblikket over lørdagens indledende EM-resultater


04-08-2018 13:39:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Flere danskere svømmede sig videre til aftenens semfinaler, hvor der også er dansk islæt i to finaler.


Pressemeddelelse udsendt af Dansk Svømmeunion lørdag den 4. august 2018.

 

Danmarks svømmere fortsætter de gode takter ved EM i Glasgow lørdag formiddag

Flere svømmere er videre til semifinaler i udmærkede tider.

 

Oven på et brag af en svømmeaften fredag, hvor Danmark kom på podiet med bronzemedaljer i damernes 4x100 m fri holdkap fortsætter konkurrencerne nu med andendagen af de ialt syv mesterskabsdage i Tollcross International Swimming Centre.

I lørdagens indledende afsnit var der dansk deltagelse i fire discipliner.

I damernes indledende 100 m brystsvømning blev Rikke Møller Pedersen, Kolding Svømmeklub/NTC, noteret for tiden 1.07,90, hvilket sikrede hende en semifinaleplads som samlet nummer ni.

Også Matilde Schrøder, Berns Swim Team/NTC, svømmede en semifinaleplads hjem på distancen i tiden 1.08,53. Danskeren er med videre på en delt 15. plads.

Sigma Swim Birkerød svømmeren Thea Blomsterberg var ligeledes med i damernes indledende 100 m brystsvømning. Den 16-årige dansker leverer et absolut godkendt løb i tiden 1.09,91 og slutter som nummer 34.

 

Og endelig var også Anna Wermuth med på distancen, og her bliver det til et rigtig godt løb af svømmeren fra Hovedstadens Svømmeklub, der sætter personlig rekord i tiden 1.08,93. Anna Wermuth bliver samlet nummer 22 og rykker dermed 20 pladser op i forhold til rangeringen på startlisten. 


Lørdag formiddag var Viktor B. Bromer i konkurrence i indledende 200 m butterfly. Svømmeren fra Aalborg/NTC leverer et fornuftigt og kontrolleret løb og er sikkert videre til aftenens semifinaler som nummer tre i tiden 1.55,90.

Tre danskere stillede til start i indledende 50 m rygsvømning lørdag og her blev Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub/NTC noteret for tiden 27,97 og er dermed sikkert videre til semifinalerne som samlet nummer syv.

Også 18-årige Julie Kepp Jensen, JGI/A6, svømmede sig her ind på en semifinaleplads i tiden 28,37. Danskeren er videre som samlet nummer 13.

Med i indledende 50 m rygsvømning var også Victoria Bierre, som formåede at sætte en personlig rekord i tiden 29,04. Svømmeren fra Gladsaxe Svøm GSC/NTC bliver her samlet nummer 26 og rykker dermed seks pladser op på rangeringslisten i forhold til startlisten.

I dette indledende løb blev mesterskabernes første Europarekord sat af den britiske svømmer Georgia Davies i tiden 27,21. Den tidligere rekord bliver her forbedret med 2/100 sekunder.

Lørdagens indledende afsnit sluttede med herrernes maratondistance – 1500 m fri. Her var Anton Ø. Ipsen med. Desværre lykkedes det ikke for svømmeren fra Sigma Swim Birkerød, der til daglig bor og træner i USA, at nå en plads videre til finalen. Danskeren bliver noteret for tiden 15.05,86, hvilket er en lille personlig rekord og slutter som samlet nummer 10 og dermed 2. reserve til morgendagens finale.


Se alle resultater her.

 

I aften kan vi foruden ovennævnte svømmere, som er med videre til semifinaler, se frem til to finaler med dansk deltagelse. Så et rigtig spændende svømmeafsnit venter forude set med danske øjne.

I lørdagens finaleafsnit kan vi opsamlende glæde os til følgende løb med dansk deltagelse:
50 m fri, damer, finale: Pernille Blume.
100 m butterfly, damer, finale: Emilie Beckmann.
100 m brystsvømning, damer, semifinaler: Rikke Møller Pedersen og Matilde Schrøder.
200 m butterfly, herrer, semifinaler: Viktor B. Bromer.

50 m rygsvømning, damer, semifinaler: Mie Ø. Nielsen og Julie Kepp Jensen.

Afsnittet begynder klokken 18.00 dansk tid.

Programoversigt
Startlister
EM-program med dansk deltagelse
Læs meget mere om EM 2018 på den officielle EM-side her

Hvornår svømmes der indledende og finaler?
Indledende afsnit 3. – 6. august: 10.30 (dansk tid).
Indledende afsnit 7. – 9. august: 10.00 (dansk tid).
Finaleafsnit 3. – 6. august: 18.00 (dansk tid).
Finaleafsnit 7. – 8. august: 17.30 (dansk tid).
Finaleafsnit 9. august: 17.45 (dansk tid).

Tidsforskellen er én time.

Dansk Svømmeunion vil løbende opdatere med nyt fra EM. Det være sig pressemeddelelser og videoklip på nyhedssitet SvømmeSport www.svoem.dk samt opslag på Instagram og Facebook.

#EMSVØM
#Glasgow2018

Pressekontakt under EM er sportschef Lars Green Bach, der kan kontaktes på mobil: 2920 6160. Dansk Svømmeunion opfordrer til, at kontakten til holdet kun går via sportschefen og dermed ikke direkte til svømmerne.



 

Se de seneste nyheder

23-03-2019 11:39:09

Der blev både udvekslet gode ideer og massevis af erfaringer, da Aalborg Svømmeklub holdt Åbent Hus fredag den 22. marts.

 
21-03-2019 18:03:49

Dansk Svømmeunion har indgået aftale om at holde Danish Open og DM Junior 2019 i Taastrup Svømmehal.

 
21-03-2019 11:03:19

Når Danish Open og DM Junior løber af stablen til april, bliver det et noget anderledes stævne end de foregående år.

 
20-03-2019 11:45:00

Årets Danish Open og DM Junior skal ikke afholdes på Bellahøj grundet fund af bakterier og skimmelsvamp.

 
19-03-2019 13:30:00

Dansk Svømmeunion inviterer til infomøder for nye svømmere med interesse for projektet.