Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

23
Oktober
2021
24
Oktober
2021

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Nyt fra FINA om OL 2012


11-07-2012:

Svømningens faktuelle hvem, hvad, hvor.


 

I FINAs seneste nyhedsbrev (#13) fremgår flere faktuelle informationer, som kan være interessante at vide op til OL.

I alt 1450 atleter er klar til at konkurrere i FINAs fem olympiske discipliner – svømning, openwater/marathon svømning, udspring, vandpolo og synkronsvømning.

Svømmekonkurrencerne finder sted i perioden 28. juli – 4. august.

Nedenfor følger uddrag af nyhedsbrevet omhandlende svømning og openwater:

SWIMMING
Dates: July 28-August 4, 2012

Events: For Men and Women (32) – 50m free, 100m free, 200m free, 400m free, 800m free (women only), 1500m free (men only), 100m backstroke, 200m backstroke, 100m breaststroke, 200m breaststroke, 100m butterfly, 200m butterfly, 200m individual medley, 400m individual medley, 4x100m free relay, 4x200m free relay, 4x100m medley relay

Venue: Aquatics Centre, 17,500 seats

Number of athletes: 900

Participating Relays:
Men's 4x100m free – AUS, FRA, USA, ITA, RUS, RSA, GER, GBR, BEL, BRA, HUN, CAN, CHN, VEN , SRB.
Men's 4x200m free – USA, FRA, CHN, GER, AUS, JPN, GBR, ITA, AUT, HUN, CAN, NZL, RUS, DEN, BEL, RSA.
Men's 4x100m medley – USA, AUS, GER, ITA, JPN, NED, HUN, BRA, NZL, CAN, FRA, RUS, POL, GBR, RSA, CHN.
Women's 4x100m free – NED, USA, GER, CHN, AUS, SWE, CAN, JPN, DEN, GBR, ITA, RUS, NZL, HUN, GRE, BLR. Women's 4x200m free – USA, AUS, CHN, CAN, HUN, FRA, ITA, GBR, NZL, JPN, GER, RUS, SLO, ESP, POL, UKR.
Women's 4x100m medley – USA, CHN, AUS, RUS, JPN, GER, GBR, CAN, DEN, ITA, SWE, NED, ESP, FRA, ISL, HUN.

Athletes/countries to follow: Men – James Magnussen (AUS), Cesar Cielo Filho (BRA), Ryan Cochrane (CAN), Yang Sun (CHN), Yannick Agnel, Camille Lacourt (FRA), Paul Biedermann (GER), Ryosuke Irie, Kosuke Kitajima (JPN), Taeh Wan Park (PRK), Chad Le Clos (RSA), Oussama Mellouli (TUN), Michael Phelps, Ryan Lochte (USA). Relays – AUS, FRA, GER, USA. Women – Leisel Jones, Stephanie Rice (AUS), Zige Liu, Shiwen Ye (CHN), Laure Manaudou, Camille Muffat (FRA), Rebecca Adlington, Francesca Halsall (GBR), Federica Pellegrini (ITA), Satomi Suzuki (JPN), Ranomi Kromowidjojo (NED), Anastasia Zueva (RUS), Sarah Sjoestroem (SWE), Missy Franklin, Jessica Hardy, Rebecca Soni (USA). Relays – AUS, CHN, NED, USA.

Entry in the Olympic programme: 1896

Most decorated athletes: Men – Michael Phelps (USA, 14G, 2B), Mark Spitz (USA, 9G, 1S, 1B), Matt Biondi (USA, 8G, 2S, 1B), Gary Hall Jr. (USA, 5G, 3S, 2B). Women – Jenny Thompson (USA, 7G, 3S, 1B), Kristin Otto (GDR, 6G), Krisztina Egerszegi (HUN, 5G, 1S, 1B).

   
MARATHON SWIMMING
Dates: August 9-10, 2012

Event: For Men and Women (2) – 10km

Location: Serpentine Lake in Hyde Park, 3’000 seats (spectators can also watch free of charge)

Number of athletes: 50

Athletes/countries to follow: Men – Petar Stoychev (BUL), Thomas Lurz (GER), Spyridon Gianniotis (GRE), Vladimir Dyatchin (RUS), Oussama Mellouli (TUN). Women – Poliana Okimoto (BRA), Keri-Anne Payne (GBR), Angela Maurer (GER), Marianna Lymperta (GRE), Martina Grimaldi (ITA), Swann Oberson (SUI).

Entry in the Olympic programme: 2008

Olympic medallists: Men – Maarten Van der Weijden (NED, G), David Davies (GBR, S), Thomas Lurz (GER, B).Women– Larissa Ilchenko (RUS, G), Keri-Anne Payne (GBR, S), Cassandra Patten (GBR, B).

Læs meget mere på www.fina.org




Tags: OL 2012

 

Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.