Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

21
Februar
2025

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Så er det i morgen!


28-02-2019 11:20:47:
Af: Rebecca Hegelund

Fredag den 1. marts åbner billetsalget til de fem finaleafsnit ved årets Danish Open. Er du klar?


Danish Open 2019 er lige rundt om hjørnet, og allerede i morgen fredag den 1. marts 2019 går billetsalget til de fem finaleafsnit i gang. Der er både billetter til et eller flere finaleafsnit og partout-billetter til alle fem finaleafsnit til salg. Det gælder dog om at være hurtig, for der er kun i omegnen af 150 billetter til salg per finaleafsnit.

 

Du kan købe dine billetter her.

 

Stævnet er i år udvidet fra fire til fem dage, sådan at DM-junior kan afholdes samtidig med Danish Open. Foruden sammenlægningen af de to stævner er der også indført en helt ny ærespris med fokus på dagens bedste præstation samlet set, og den har samtlige deltagere ved Danish Open har mulighed for at vinde.

 

Du kan læse meget mere om den nye stævnestruktur og prisen her.

 

Danish Open og DM-junior er indledes fredag den 5. april og afrundes tirsdag aften den. 9 april. Foruden at opnå dagens bedste præstation skal svømmerne også forsøge at kvalificere sig til sommerens mange internationale mesterskaber, herunder VM langbane i Gwangju, Korea, EM-junior langbane i Kazan, Rusland, Sommer Universiade i Napoli, Italien, NM-junior langbane i Vejle, Danmark, European Youth Olympic Festival (EYOF) i Baku, Aserbajdsjan og VM-junior langbane i Budapest, Ungarn.

 

Vi glæder os til et brag af et stævne, og at du kommer og hepper.



Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.