Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

20
Oktober
2019
22
Oktober
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


12 svømmere er nu under EM-kravtider


13-04-2018 20:00:00:
Af: Freja Marquardt

Få her højdepunkterne fra aftenens finaleafsnit samt et overblik over podieplaceringerne.


Fredag aften fortsatte de danske svømmere torsdagens flotte takter. Fire nye svømmere kæmpede sig under de skrappe EM-kravtider heriblandt den danske EM-medaljevinder, Emilie Beckmann fra Tune IF/NTC/NTC.

 

Udover de EM-kvalificerede svømmere stjal juniorsvømmeren, Josephine Kruse, en del af rampelyset og opmærksomheden i Bellahøj Svømmestadion. Brystsvømmeren fra Sigma Swim Allerød forbedrede sin danske juniorrekord i finalen på 100 meter bryst, så rekorden nu er så hurtig som 1.09.67. 

 

Få i Dansk Svømmeunions pressemeddelse en oversigt over aftenens kvalifikationer til sommerens Europæiske Langbanemesterskab. Læs pressemeddelelsen her

 

Se her podieplaceringerne fra alle aftenens finaler:

100 Bryst Herrer

1.Tobias B. Bjerg, AGF, 1.02,40

2. Frederik Rindshøj, Lyngby Svømmeklub, 1.02,79

3. Kristoffer Moos, Aalborg Svømmeklub, 1.03,62

 

100 Bryst Damer

1. Matilde Schrøder, Berns Swim Team/NTC, 1.08,57

2. Rikke Møller Pedersen, Holbæk Svømme Klub/NTC, 1.08,61

3. Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen-MK31, 1.09,43.

 

200 Fri Herrer

1.Simon Sjödin, VAT Copenhagen-MK31/NTC, 1.50,83

2. Sebastian Ovesen, Svømmeklubben Kvik Kastrup, 1.51,28

3. Marcus Krøyer Svendsen, Svømmeklubben Kvik Kastrup, 1.51,85

 

200 Fri Damer

1. Laura Glerup Jensen, H2Odense, 2.00,51

2. Signe Bro, Svømmeklubben Triton Ballerup/NTC, 2.01,70.

3. Marina Heller Hansen, Sigme Swim Allerød, 2.01,73

 

50 Fly Herrer

1. Viktor B. Bromer, Aalborg Svømmeklub/NTC, 24,49

2. Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub, 25,05

3. Jakob Juul, Vejle Svømmeklub, 25,11 

 

50 Fly Damer

1. Emilie Beckmann, Tune I.F Svømmeafdeling/GTI/NTC, 26,20

2. Amalie Mikkelsen, Gladsaxe Svømmeklub/NTC, 26,75

3. Karoline Barrett, Greve Svømmeklub, 27,03

 

400 IM Herrer

1. Jocob M. Jørgensen, Svømmeklubben Kvik Kastrup, 4.26,36

2. Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømme Klub, 4.29,79

3. Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub, 4.30,89

 

400 IM Damer

1. Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød, 4.50,99

2. Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømme Club, 4.52,63

3. Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub, 5.00,69

 

Klik her for at se samtlige resultater fra aftenens finaleafsnit.  

 

Danish Open starter igen i morgen kl. 09:30 med lørdagens indledende afsnit. Finaleafsnitttet starter kl. 17:30. Danish Open kan også følges live ved at klikke her



 

Se de seneste nyheder

15-10-2019 08:00:00

Bliv klogere på unge, mental sundhed, kropsidealer og fitnessdoping, når Anti Doping Danmark inviterer til konferencen ’Fitnessdoping og folkesundhed’.

 
11-10-2019 11:48:41

Vestdanske Masters i Aalborg 26/10-2019 er desværre aflyst.

 
11-10-2019 11:43:05

FINA Facilitetsregler og Regelfortolkningerne for svømning er blevet opdateret.

 
21-09-2019 18:15:03

Event Campen for juniorlandsholdet, Great Danes, Holdkap projektet og landsholdet fortsatte lørdag, med teambuilding øvelser og konkurrencer på stranden sammen med TrygFonden Kystlivrednings rutinerede kystlivreddere som instruktører. 

 
20-09-2019 21:45:47

40 landsholdssvømmere samlet i Idrættens Hus i Brøndby, for at deltage i Dansk Svømmeunions årlige eventcamp.