Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

17
Oktober
2019
Svømning - Svømmetider
Ikast Max-pas, Ikast

Ikast Svømmecenter (træningshallen)
20
Oktober
2019

EM-junior i Kazan

 

 

Tekst
Tekst


Resultater: Limfjordskrydseren


02-09-2012:

Se resultaterne fra gårsdagens åbent vand-stævne hvor 283 deltagere gennemførte.


Der blev konkurreret på en kort (600 m) og en lang (1500 m) distance for henholdsvis damer og herrer – se Top3 i hver enkel gruppe herunder.

 

Damer – Kort distance:

På de 600 meter over Limfjorden, gjorde Line Jørgensen, AS, krav på guldmedaljen i tiden 0.07:35 mens klubkammeraten Maja Jørgensen Bruun tog sølvet med 0.07:53. Bronzen gik her til Clara G. Vad, Nørresundby Gymnasium og HF, i tiden 0.08:42.

 

Damer – Lang distance:

Mathilde Riis Sørensen, Esbjerg Svømmeklub, tog guldmedaljen på de 1500 meter i tiden 0.14:58, mens sølvmedaljen gik til Mathilde Pugholm Hvid, Elite Swim Esbjerg, i tiden 0.16:36 – Samme placeringer til de to esbjergensiske damer som til Holstebro Open i fredags. Bronzen gik til Cecilie Drivsholm, Stidsholt – Nordjyllands idrætsefterskole, som tilbagelagde de 1500 meter i tiden 0.18:42

 

Herrer – Kort distance:

For herrerne tog Viktor Bromer, AS, guldet på de 600 meter i tiden 0.06:19, og efterlod sølvet til klubkammeraten Lasse Schrøder Jakobsen, med tiden 0.06:36, og bronzen til Sebastian Strandberg, Støvring Gymnasium, i tiden 0.36:39.

 

Herrer – Lang distance:

På den længste distance tog Søren Mikkelsen, Lyseng, guldet i tiden 0.15:25, mens sølv og bronze gik til henholdsvis Kristian Ranghøj, Rgf Neptun, i tiden 0.15:30 og Martin Hedegaard Nielsen, Svømmeklubben Nord, i tiden 0.16:38.

 

Find alle resultaterne på følgende link – tryk på den blå knap ”Resultatliste”: http://www.svoem.org/Discipliner/Aabent-vand/Enkelt/?id=61



Se de seneste nyheder

15-10-2019 08:00:00

Bliv klogere på unge, mental sundhed, kropsidealer og fitnessdoping, når Anti Doping Danmark inviterer til konferencen ’Fitnessdoping og folkesundhed’.

 
11-10-2019 11:48:41

Vestdanske Masters i Aalborg 26/10-2019 er desværre aflyst.

 
11-10-2019 11:43:05

FINA Facilitetsregler og Regelfortolkningerne for svømning er blevet opdateret.

 
21-09-2019 18:15:03

Event Campen for juniorlandsholdet, Great Danes, Holdkap projektet og landsholdet fortsatte lørdag, med teambuilding øvelser og konkurrencer på stranden sammen med TrygFonden Kystlivrednings rutinerede kystlivreddere som instruktører. 

 
20-09-2019 21:45:47

40 landsholdssvømmere samlet i Idrættens Hus i Brøndby, for at deltage i Dansk Svømmeunions årlige eventcamp.