Strålende solskin til Esrum Open Water 2014
13-09-2014 18:00:00:
Af: Mette F. Pedersen
Dansk Svømmeunion havde i samarbejde med Helsinge, Allerød og Hillerød svømmeklub igen i år stablet Esrum Open Water på benene i det naturskønne Nordsjælland.
I dag deltog 170 vandglade svømmere i det årlige åbent vand-arrangement, Esrum Open Water, som fandt sted i de skønne omgivelser i Esrum Sø ved Fredensborg Slotspark.
Der var mulighed for at deltage i en af de tre forskellige ruter, så alle kunne få en god oplevelse ved eventet.
Kongebrosruten (ca. 925 meter) var den korteste rute. Her svømmede deltagerne langs bredden fra Kongebroen til Esrum sejlklub. Dermed var ruten egnet til alle, også motionister, da der heller ikke var krav til svømmestil.
Krydsningsruten (ca. 1.750 meter) var en lidt længere svømmetur, hvor deltagerne skulle krydse søen fra Nødebo kajakklub til Esrum Sejlklub.
Esrum X-treme (ca. 3.000 meter) var den længste rute, som eventet kunne tilbyde. Her krydsede deltagerne også søen, men distancen var næsten 1300 meter længere end Krydsningsruten. Derfor var dette klart den mest krævende rute.
Stævnet plejer at være en kold fornøjelse i den begyndende efterårsvind, men i dag skinnede solen og vandet var 17,5 grader varmt. Efter en tur i bølgen kunne man traditionen tro nyde en varm kop kakao i de naturskønne omgivelser.
Resultatlister fra Esrum Open Water 2014 kan ses HER