To uger til Vest- og Østdanske Årgangsmesterskaber 2014
26-11-2014 16:00:00:
Af: Anne Vegeberg Hansen
December måned handler ikke kun om VM på kortbane. Også de danske årgangssvømmere skal i aktion og kæmpe om at blive de bedste i deres landsdel på kortbane.
Den 5. december skydes dette års Vest- og Østdanske Årgangsmesterskaber på kortbane i gang.
Traditionen tro opdeles stævnet ikke blot mellem de vestdanske og de østdanske svømmere, men også mellem gruppe 1, der består af de ældste årgangssvømmere, og gruppe 2, der består af de yngre årgangssvømmere.
Esbjerg og Gentofte bliver vært for henholdsvis de Vestdanske og Østdanske Årgangsmesterskaber for gruppe 1, som løber fra den 5.-7. december. Her vil piger født i år 2001 og drenge født i år 1999 udgør den ældste aldersgruppe, mens piger fra 2002 og drenge fra 2000 udgør de yngste.
De yngre årgangssvømmere – piger født i 2003 og derefter samt drenge født i 2001 og derefter – skal dyste i Lyseng og Gladsaxe fra den 6.-7. december i gruppe 2. Her vil piger fra 2003 og drenge fra 2001 udgør den ældste aldersgruppe, mens de yngre svømmere udgør den yngste.
Opdelingen i to aldersgrupper inden for henholdsvis gruppe 1 og 2 skyldes alene differentierede kravtider, oplyses det i invitationen til mesterskaberne.
Kun én vinder i gruppe 1
Som noget nyt vil dette års Vest- og Østdanske Årgangsmesterskaber vil man kun kåre én top-3 på de individuelle løb i gruppe 1. Så uanset om man tilhører de ældre eller de yngre årgangssvømmere i gruppe 1, så svømmer man om den samme top-3-placering.
Ifølge Dansk Svømmeunion er det et forsøg på at ensrette de regionale årgangsmesterskaber med de Danske Årgangsmesterskaber, hvor man også kun kårer én vinder på de enkelte discipliner uanset årgangssvømmernes alder.
I gruppe 2 vil man dog stadig holde fast i, at de ældstes konkurrence adskilles fra de yngste, og man kårer derfor de tre bedste svømmere for henholdsvis den ældste aldersgruppe og den yngste aldersgruppe.
Det vil sige, at når de individuelle løb afvikles med direkte finale, så vil der være et sidste heat for svømmere med de bedste tider i ældste gruppe og et sidste heat for svømmere med de bedste tider i yngste aldersgruppe. Der ka?res altså en vinder for hver aldersgruppe i gruppe 2.
Holdkapløbene afvikles – uanset om der er tale om gruppe 1 eller 2 – også med direkte finale og svømmes samlet, således at et hold kan bestå af svømmere fra både de yngste og ældste.
Læs mere om de Vestdanske Årgangsmesterskaber for gruppe 1, der finder sted i Esbjerg fra den 5.-7. december, her.
Læs mere om de Østdanske Årgangsmesterskaber for gruppe 1, der finder sted i Gentofte fra den 5.-7. december, her.
Læs mere om de Vestdanske Årgangsmesterskaber for gruppe 2, der finder sted i Lyseng fra den 6.-7. december, her.
Læs mere om de Østdanske Årgangsmesterskaber for gruppe 2, der finder sted i Gladsaxe fra den 6.-7. december, her.