Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
21-07-2019 07:40:00
 
20-07-2019 09:40:00
 
19-07-2019 14:15:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

EM-junior i Kazan

 

 

Tekst
Tekst


Tredjedagen ved EM for Juniorer


06-07-2019 08:30:00:
Af: Rebecca Hegelund

De danske svømmere havde en tung tredjedag under konkurrencerne ved EM for juniorsvømmere, som er i fuld gang i Kazan i Rusland.


Under tredjedagens indledende afsnit leverede det danske hold af juniorsvømmere en række af præstationer i den tungere ende af skalaen.  

 

Fredagens højdepunkter var at finde under finaleafsnittet, hvor Thea Blomsterberg svømmede finale i 200m bryst, som hun klarede i tiden 2.28.77, hvilket rakte til en samlede 6. plads.

 

Derudover var der deltagelse i 4x100m medley for piger – her endte den danske holdkap bestående af Karoline Sørensen, Thea Blomsterberg, Karoline Barrett og Elisabeth Sabro Ebbesen på en delt 7. plads med det svenske hold med tiden 4.11.63.

 

– Det var en tung dag uden for mange lyspunkter for de danske juniorsvømmere, hvor finalerne i 200m bryst og medleyholdkappen var dagens højdepunkter, lyder det fra talentansvarlig Thomas Stub.

 

Europamesterskabet for juniorer fortsætter lørdag den 6. juli og søndag den 7. juli, og det kan følges direkte her

 

Danmarks hold til EM Junior 2019:

Arthur Dalén Ellegaard, Lyngby Svømmeklub

Astrid Nielsen, Esbjerg Svømmeklub

Christoffer H. Andersen, Søllerød Svømmeklub

Clara Rybak-Andersen, Gentofte Svømme Klub

Elisabeth Sabroe Ebbesen, Gentofte Svømme Klub

Gro Grinda Rasmussen, Gladsaxe Svømmeklub

Julie Krøyer Svendsen, KVIK Kastrup

Karoline Barrett, Greve Svømmeklub/GTI

Karoline Sørensen, Thisted Svømmeklub

Liva Palmund, Triton Ballerup

Lucas Bruun Strøbek, Gentofte Svømme Klub

Luccas Dam Brenner, Herlev Svømning

Malthe Lindeblad, DeltaSwim

Michelle Mortensen, Gladsaxe Svømmeklub

Nicklas Östman Pedersen, Herlev Svømning

Oskar Lindholm, Lyseng IF

Sofie Theophil Petersen, Vejle Svømmeklub

Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød

Tobias Dan Hansen, Herlev Svømning

Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub



 

Se de seneste nyheder

21-07-2019 07:40:00

Verdensmesterskaberne på langbane er skudt i gang for Danmark med deltagelse af tre individuelle svømmere og en holdkap i det første indledende afsnit.

 
20-07-2019 09:40:00

I morgen indledes European Youth Olympic Festival (EYOF) i Baku og her deltager to danske svømmere.

 
19-07-2019 14:15:00

Med Verdensmesterskaberne lige om hjørnet er der gerne stort fokus på verdensrekorder, for hvordan sættes sådan en egentligt? 

 
19-07-2019 09:25:00

Følg med når de danske svømmere kæmper for de røde og hvide farver ved VM i Gwangju den 21. til den 28. juli.

 
15-07-2019 18:00:00

Danmarksmesterskaberne på langbane 2019 bød på flere dage med spændende svømning og tætte opgør i et flot set-up i Helsingør Svømmehal.