Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
16-01-2020 08:41:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
Januar
2020
24
Januar
2020

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Deltagerlisten til Open Water-OL er komplet


15-06-2016 20:00:00:
Af: Anna Birkbak

De 50 bedste åbent vand-svømmere, som skal deltage på Copacabana Beach til august, er fundet.


I weekenden fandt den sidste og afgørende runde sted for kvalifikation til OL i Rio for åbent vand-folket.

 

I Setubal, Portugal, svømmede 15 atleter af hvert køn sig til en plads blandt de i alt 50 svømmere, som får lov at stille op ved OL og de 10 km Marathon Swimming, som afholdes på den berømte Copacabana Beach i Rio de Janeiro.

 

Det skriver FINA i deres seneste nyhedsbrev.

 

I forvejen var de ti bedste svømmere af hvert køn allerede kvalificerede efter første kvalifikationsrunde ved VM i Kazan sidste år.

 

Herunder ses listen over de 50 kvalificerede OL-svømmere:

 

Kvalificerede fra VM i Kazan 2015

Mænd

USA, WILIMOVSKY Jordan
NED, WEERTMAN Ferry
GRE, GIANNIOTIS Spyridon
USA, RYAN Sean
GBR, BURNELL Jack
FRA, OLIVIER Marc-Antoine
ITA, RUFFINI Simone
CAN, WEINBERGER Richard
BRA, DO CARMO Allan
ITA, VANELLI Federico

 

Kvinder
FRA, MULLER Aurelie
NED, VAN ROUWENDAAL Sharon
BRA, CUNHA Ana Marcela
ITA, BRUNI Rachele
RUS, KRAPIVINA Anastasiia
BRA, OKIMOTO Poliana
GER, HARLE Isabelle
GRE, ARAOUZOU Kalliopi
USA, ANDERSON Haley
HUN, RISZTOV Eva

 

Kvalificerede fra stævnet i Setubal, Portugal, juni 2016

 

Direct qualification:
Lijun Zu (CHN)
Christian Reichert (GER)
Ivan Enderica (ECU)
Evgenii Drattcev (RUS)
Oussama Mellouli (TUN)
Richard Nagy (SVK)
Jarrod Poort (AUS)
Yasunari Hirai (JPN)
Chad Ho (RSA)
Ventsislav Aydarski (BUL)

Direct qualification:
Xin Xin (CHN)
Keri-Anne Payne (GBR)
Samantha Arevalo (ECU)
Chelsea Gubecka (AUS)
Yumi Kida (JPN)
Michelle Weber (RSA)
Joanna Zachoszcz (POL)
Paola Perez (VEN)
Spela Perse (SLO)
Jana Pechanova (CZE)

Continental qualification:
Mark Papp (HUN, Europe)
Erwin Maldonado (VEN, Americas)
Kane Rae Francis Radford (NZL, Oceania)
Vitaliy Khudyakov (KAZ, Asia)
Marwan Ahmed Aly Morsy Elamrawy (EGY, Africa)

Continental qualification:
Erika Villaecija (ESP, Europe)
Stephanie Horner (CAN, Americas)
Heidi Gan (MAS, Asia)
Charlotte Webby (NZL, Oceania)
Reem Mohamed Husein Elsayed Kaseem (EGY,

Africa)

 

Læs mere om udtagelserne i FINA's nyhed

 

Læs mere om OL i åbent vand på FINA's hjemmeside




Tags: OL 2016

 

Se de seneste nyheder

22-01-2020 13:26:00

Partnerskabet skal blandt andet være med til at styrke setuppet omkring de bedste svømmere i Sigma Swim, kompetenceudvikle trænerne samt bidrage til udvikling af samspillet mellem træningsmiljøerne i området om den lokale talentudvikling. 
 

 
20-01-2020 09:16:00

Bliv bedre til at støtte dit barn og få gode råd med hjem når Janne R. Mortensen, Mental Motion, kommer med oplæg herom ved DM Årgang i Gladsaxe.

 
16-01-2020 08:41:00

Vi har en god nyhed til alle forældre til unge talenter i dansk svømmesport.

 
13-01-2020 09:40:00

Den nye træner har en spændende ”atletprofil” at byde ind med i trænerteamet og er samtidig den første kvindelige træner på NTC. 

 
09-01-2020 07:23:00

Opsigelsen skyldes et ønske i familien om at vende hjem til Island oven på 13 år i Danmark.