Sikker 800 fri indløser finalebillet til Lotte Friis!
11-08-2016 19:20:00:
Af: Anna Birkbak
Lotte Friis kvalificerer sig som nr. 5 til finalen i morgen aften, Danmarks sjette finale ved dette OL.
Eneste dansker i disse indledende heats var Lotte Friis (NBAC/NTC), der svømmede i tredje af fjerde heat, som hun førte fra start til slut.
Med tiden 8.22.54 er Lotte videre til finalen i morgen aften (nat) som nr. 5. Det bliver især spændende at følge, fordi den andenhurtigst kvalificerede er ungarske Boglarka Kapas i 2.19.43 - der er altså en fin mulighed for Lotte at svømme med om podiet.
Hurtigst videre er Katie Ledecky i olympisk rekordtid 2.12.86 - hende kommer ingen til at røre.
DR's Peter Falktoft fangede Lotte Friis efter løbet:
- Jeg synes det gik okay, jeg kører efter planen som er, at jeg skal hurtigt ud. Jeg er ikke den type svømmer, som har en back-end, som nogle af de andre har. Derfor er jeg nødt til at være foran, hvis de nu sætter et ekstra gear på de sidste 400 meter. Så det er godt!
På spørgsmålet om mulighederne i finalen, er Lotte tøvende:
- Nogle af de andre piger har svømmet holdkap i går, så det kan være, at når de får lidt mere ro og restitution inden i morgen aften, så kan det godt være, de svømmer hurtigere. Men når man har en bane i finalen, så kan alting jo ske!
Vi glæder os til at se Lotte i finalen kl. 3.20 dansk tid.
Se alle resultater på OL's hjemmeside
Foto: Patrick Kraemer.