Medie: Blume er i OL-finalen som den smilende sensation
13-08-2016 08:30:00:
Af: Anna Birkbak
Når Pernille Blume i nat stiller til start på den største scene af dem alle - og tilmed på bane 4 - har hun alt at vinde og intet at tabe.
Hvem havde regnet med, at Pernille Blume (Gladsaxe Swim/NTC) ikke blot skulle tage Jeanette Ottesens danske rekord med 17/100, men også svømme sig i en OL-finale som hurtigste svømmer?
Ikke særlig mange, og mindst af alt hende selv.
Derfor er det lidt af en sensation, hvad vi har været vidne til i nat, og hovedpersonen selv kan heller ikke rigtigt forstå det:
- Det bliver megafedt. Det er jo på bane 4 alting sker, men det er uden forventninger. Måske fra andre, men ikke fra mig selv. Jeg er glad for at ligge på bane 4, fordi jeg plejer at ligge på en yderbane, hvor det er svært at se, om man er med inde i løbet eller ej. Nu bliver det fedt at ligge der i smørhullet, griner Pernille til Politiken.
Læs resten af det skønne interview på Politikens hjemmeside